Sessiz ve Ekonomik: Toyota Yaris Hybrid!

By on 04 Mart 2013

Son yıllarda otomotiv sektöründe artış gösteren Hybrid (elektrikli motor teknolojisi) Toyota’da ülkemizde Yaris Hybrid ile bende varım dedi! Merakla test etmeyi planladığımız bu elekktrikli Yaris’i eminim sizde yakından tanımak istiyorsunuz… Hep beraber Toyota’nın bu elektrikli modelini yakından tanıyalım…

TASARIM

Öncelikle yenilenen Yaris’i halefine oranla dış tasarımda daha köşeli ve kaslı bir hava verilmiş. Eskisine oranla aks mesafesi biraz daha genişletilen Yaris, bu özelliği ile özellikle yol tutuşunu daha da sağlamlaştırmış!

Otomobile önden baktığımızda kaslı yapıya paralel olarak entegre edilen geniş tabanlı LED ön farlar ve bunlara uyumlu yerleştirilen ön ızgara yapısı bizce tasarımsal anlamda öne çıkan özelliklerden biri olmuş… Arka bölümde ise üçgen şeklindeki stop farları otomobilin tasarımına renk katmış. Yaris’e dıştan baktığımızda otomobilin arka spoyleri ve alüminyum alaşımlı jantlar dış tasarımını tamamlayan unsurlar oldu.

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi yenilenen Toyota Yaris’in konfor özellikleri rakiplerine oranla bir adım önde. Bunun sebebine gelince gerek iç mekânın ferahlığı gerekse de konfor özellikleri bakımından Yaris bizden tam not aldı! Yaris’in öne çıkan özellikleri ise 6.1 inçlik dokunmatik ekranı, geri görüş kamerası, EV (sadece elekktrik) sürüş modu, Hybrid sürüş göstergesi, ECO sürüş modu, anahtarsız çalıştırma sistemi, Radyo-CD-MP3 çalar sistemi geliyor.  Üç kollu deri direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da bizce gayet kullanışlı olmuş.

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.5 litrelik Hybrid (elektrikli motor) teknolojine sahip olan Yaris Hybrid’de benzinli motor ve elektrik motorunu çalıştıran nikel metal hidrit pilin birleşiminden oluşan hibrit sistem 100 PS güç sunuyor. İnanılmaz sessiz bir şekilde çalışan bu motor teknolojisi sayesinde otomobil seyir halindeyken çalıştığını anlamanız imkansızlaştırıyor! Buda Yarisi kullanırken oldukça keyif almanızı sağlıyor…

Yaris’in bir diğer dikkat çeken özelliği ise araç EV modunda iken yani elektrikte çalışırken sıfır yakıt tüketimi ve doğal olarak da sıfır emisyon sağlıyor! Oldukça düşük yakıt değeri sunan Hybrid Yaris ile test süremiz boyunca elektrikli motoru destekleyen benzinli motor toplamda 100 beygirlik güç üretip 100 km’de ortalama 3.5 litrelik inanılmaz ekonomik yakıt sarfiyatını bize sundu! Hybrid teknolojisini bu kadar sorunsuz sunan bir markanın neden dünyada dört milyon adet Hybrid otomobil sattığını testimizden sonra daha iyi anlıyor ve tebrik ediyoruz!

GÜVENLİK

Yeni Yaris’in güvenlik özelliklerinden bahsedecek olursak, sürücü ve yolcu hava yastıkları, perde hava yastıkları, diz hava yastıkları, araç denge kontrol sistemi, fren destek sistemi, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemleri ile donatılmış bir otomobil… Buna paralel olarak Yeni Yaris EuroNcap çarpışma testinden beş yıldız aldı!

FİYAT

Test aracımız olan Yaris Hybrid’in anahtar teslim satış fiyatı 49.400 TL’dir.

SONUÇ

Hem elektrikli hem de benzinle çok güzel bir şekilde kombine edilen Yaris Hybrid’i test ederken içimin ne kadar ferahladığını hissettim! Bunu dememdeki sebep ise çevreye bu kadar duyarlı bir otomobil ile seyir halinde olmamdı belki… Dünyada Hybrid teknolojinin öncü markalarından biri olan Toyota, Yaris ile bu kulvarda önemli yol kat edeceğe benziyor. Özellikle yenilendikten sonra müşterileri tarafından daha fazla ilgiyle karşılanan Yaris’in diğer konfor özellikleri ve yol tutuş performansının da Hybrid modeliyle pekiştirildiğini belirtmeden geçmemek gerekir… Bu sevimli otomobili tercih edeceklere kazasız ve bol keyifli sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde ilk iş olarak emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir