Yeni Dacia Spring Tamamen Elektrikle Çalışan Şehir Otomobiline İlk Bakış! SPRING 65

By on 04 Ağustos 2023

Dacia ‘nın geleceğine dair detaylara hakim olan şehir otomobili Yeni Dacia Spring, yüksek enerjili tarzıyla, Y imzalı arka farları ile büyüleyici bir ambiyans etkisi bırakıyor. Gücünü elektrikten alan sürüş keyfi ve çevre dostu yapısıyla Yeni Dacia Spring, markanın gelecekteki kompakt şehir içi otomobillerine dair vizyonu aktarıyor.

Dacia Spring 26,8 kWh akü ile donatılmıştır. 26,8 kWh bataryası ile Yeni Dacia Spring, birleşik WLTP karma çevriminde 220km* ve şehir içi WLTP çevriminde 310 km* mesafeye kadar çıkan bir sürüş menzili sunmaktadır. Tabi ki menzil sürüş hızına, topografyaya ve sürüş dinamiğine bağlı olarak değişiklik gösterdiği gerçeğini yinelemek gerekir. Sürüş menzili Dünya Çapında Uyumlandırılmış Test Prosedürü verilerine entegre edilerek ortaya çıkan dinamik verilerdir. Yeni Dacia Spring, markasının geleceği ile somut vizyon sağlamak amacıyla tasarlandığını düşünmekteyim.

Yeni Dacia Spring tam elektrikli otomobil, 165/70/14 ince lastik ebadı, siyah jantlar, elektriği simgeleyen bronz detaylar, AC/DC olarak ön ızgaradan şarj edildiği yakıt maliyet hesaplama senkronu, AC 7,4 kW şarj 4 saat 51 dakika, DC 35kW şarj 56 dakikada şarj edilebilirliği, 26,8 kWh batarya kapasitesi, 290 lt bagajı (koltukları yatırdığınızda 620 lt iç bagaj hacmi), 60/40 yerine tek parça halinde yatması farklı dizayn sağlamış ergonomik koltuklar ve ölçeklendirmesi minimum seviyede ama dikkat çekici unsurları ile kendinden emin şekilde sürdürülebilir ve çevreci bir yaklaşım ortaya koyuyor.

Elektrikli aracı şarj etmek, günümüz ekonomik koşullarına kıyasla yakıt almak arasında kalan şehir içi kompakt kullanıcıları, günde 30km/h yol yapan, beklentisi performans odaklı olmayan kitlesel alıcılar sürüş normunu daha ucuza karşılamaktadır. 975 kg ağırlığında ve son dönemlerde ki en hafif otomobil diyebiliriz. 20 sene öncesine dönüş çağı olarak kabul edilebilir. Avrupa ‘nın en çok satan otomobili Sandero ‘dan aldığı güven ile yollara çıkan Tam Elektrikli Yeni Dacia Spring ilk 3 ayda Avrupa’ da 110 bin adet ve yukarısı satış gerçekleştiği dataları incelemek Türkiye şehir / sokaklarında Renault Grup deneyimin ürününü çok göreceğimizi destekler nitelikte.

Anında ürettiği tork sayesinde sürüş performansı minimalist kullanıcıların ruhunu etkileyecek nüansa sahip olduğu kulaktan kulağa yayılmasının ötesinde, veriler gerçekçiliği öne çıkarmaktadır.
Dacia Spring ‘in bataryası 8 yıl / 120,000 km garanti kapsamındadır. 48/65 kW/bg Maksimum güç, 113 Nm Maksimum tork motor gücüne hâkimdir. 13,7 * 0-100 km/s hızlanma (sn) ile 90-100 km/s otoyolda dinamik sürüş keyfini desteklemektedir. Motor önde, pil arkada olacak şekilde konumlandırılmış, Lithium-ion batarya teknolojisi kullanılmıştır.

Dacia Spring Electric, giriş seviyesinde EV dünyasının standardını nitelendirmek, maliyeti minimize etmek amacıyla Çin’de (Shiyan) üretilmektedir. Renault Grup mühendisliği tarafından dizayn edildi. Ayrıca kendini kanıtlamış yüksek allianz teknolojisi Nissan ile birlikte geliştirilen platforma sahip. Çin vergisini de baz alırsak (%50 ÖTV), alt segmentte joker satılacak argümanı ve dönüş çapı kolaylığı ve görev otomobili maliyeti ve kanıtlanmış teknolojisi ile Elektrikli pazarında her gelir seviyesinde ulaşılabilir versiyonları arasında göreceğiz.

İçten yanmalı motorlarda yakıt fiyatlarının artması nedeniyle, hypermiling yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkaran tekniklerle aracı sürmek bir yana dursun, EV otomobillerde bataryadan en iyi şekilde yararlanmak için hipermilasyon tekniğini de kullanabilirsiniz.

Tapografik desenleri, direksiyon alçaklık/yükseklik ayarları olmayan, kampana mevcut yapısı ile bakım maliyetleri içten yanmalı motorlu otomobillere oranla daha ucuzdur. CO2 üretmez, %100 doğrusal yenilebilir enerji kullanabilirsiniz. Güneş paneli üzerinden de şarj edebilirsiniz.

Otomotiv Endüstrisinde Dacia üretim felsefinde ağırlık tüketimi az, motoru özel sistemle yapılan, bataryası küçük olması, donanımsal ve yalıtımdan kaçınılması farklı bir konfigürasyona eşlik edeceğine benzemektedir. Neden Elektrikli Otomobil? Artan alt yapı yatırımları, artan yakıt fiyatları, artan çevre duyarlılığı, artan menzil ve yeni düzenlemeler olarak açıklayabiliriz.

Aslında Elektrik Devrimi de diyebiliriz!

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir