Sektörün Güneşli Günleri Yakın…

By on 10 Mart 2020
IMG_20200201_180522_294

2019 yılı gerek otomobil üreticileri için gerekse de müşterileri için satışlarda sert düşüşlerin yaşandığı bir yıl olarak akıllara kazındı desek abartmış olmayız sanırım. Bu sert düşüş neticesinde 2019’un son iki ayında yaşanan olumlu tabla neticesinde bizim de içimize bir nebze olsun su serpilmişti.

Bu olumlu havayı arkasına alan otomobil firmaları birbiri ardına yeni model ve kampanyalarına hız vererek 2020 yılına da hızlı bir giriş yapmışlardı. Bu güzel tablo elbette benim gibi 20 yılını bu sektöre adamış bir gazeteci olarak oldukça memnun etti. Bunun sebebi üretici ve satıcılardan ziyade bu işten ekmek yiyen milyon emekçinin zor duruma düşmesi demekti. Ancak 2020’nin ilk çeyreği bu karamsar tablonun iyiye gideceğine ışık olacak nitelikte sinyalleriyle geldi.

Satışlara baktığımızda neredeyse yüzde 90’lara varan satış rakamlarının yanında bu seferde otomobil markalarının tedarik sorunları baş göstermeye başladı. Gemide satılan markaların çokluğu ile ne kadar övünsek de bunu kendine yontup kötü niyetli kişileri de göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Bunu kimseyi suçlama adına söylemiyoruz elbette. Piyasadan aldığımız bilgiler bizi böyle yazmaya teşvik etti diyebilirim. Özellikle yeni çıkan bazı modellerin daha bayiye gelmeden Galerici diye tabir edilen kişiler tarafından müşteri kılığında neredeyse filo alım yapmaları sebebiyle tekil müşterilere modellerin temini konusunda sıkıntılar yaşandı. Tedarikçilerin bu önlemi daha önceden almaları gerekiyordu belki ama iş işten geçmişti bir kere… Araçlar alınmış ve anında yüksek fiyatlarla satışa konulmuştu bile!
Benim görüşüm bu sürecin birkaç ay daha süreceği yönünde… Dernek ve Otomotiv markalarımızın da bu yönde yoğun bir şekilde mesai tükettiklerini de biliyorum elbette. Umarım en kısa zamanda tedarik zinciri rahata kavuşur ve bireysel müşteri aylarca bir otomobil almak için sıralarda beklemezBu filmi sektöre yıllarını vermiş biri olarak daha önceden de izlediğimi hatırlıyorum.

Gelelim ikinci el piyasasında yaşanan bu olağanüstü fiyat dalgalanmalarına… Malum sıfır km araçlarda yaşanan bu tedarik sorunu haliyle direk olarak ikinci el piyasasını doğrudan etkiledi. Etkiledi diyorum zira bu etkilenme araç satıcı ve galericilerin iştahını bir hayli kabartarak fiyatlarını olduğundan daha çok şişirmelerine sebep oldu! En basitinden bir örnekle, 2007 model Opel Corsa yıl bitmeden 30-35 bin bandında gezerken bugün 45-50 bin TL bandına doğru koşmuş durumda. Bu en basit örnek… Lüks otomobillerdeki uçurum bundan oldukça yüksek…

Sonuç olarak yine konumuza dönecek olursak sıfır km otomobillerde yaşanan bu sıkıntı ne zaman geçer ikinci el o zaman rayına oturur diye düşünüyorum. Bu arada 2. Elde yaşanan bu şişmiş fiyatların da geri geleceğini bekleyenlere tavsiyem boşa beklemesinler düşmez 🙂

Şimdilik yazıma burada virgül sektörümüzün 2020 yılını rekorlarla geçirmesini dilerim. Bitmeyen Sevdalara…

Kalın Sağlıcakla…

Hakan ALKAN
otosevdasi.com

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir