Sektörde Bir Yıl Daha Böyle Geçti

By on 10 Ocak 2017

Acısıyla tatlısıyla 2016 yılını da geride bıraktık… Geçtiğimiz yıl yaşadığımız kötü olayları hafızamızdan silerken güzel anılarımızı aklımızdan çıkarmadığımızda önümüze daha sağlıklı bakacağımızı düşünüyorum.

Bunca yaşanan olaydan sonra sektörümüz biraz da olsa etkilense de bence yoluna emin adımlarla devam ediyor. Dolayısıyla geçen yılki önümüze konan rakamlar da bunun en büyük ispatı olsa gerek.
Türkiye otomotiv sektörü geçtiğimiz yılı tahminlerden yüksek satış oranlarıyla kapattı. Bence otomobil ve hafif ticari araç satışlarında özellikle Kasım ayında bir sıçrama yaşandı. Araç satışlarının yükselmesinde en önemli faktör ise ÖTV’nin yükselmesi ve kurdaki yükselen eğitimli artışlar oldu…

Yeni yıla girmeden eski yılın ÖTV oranlarından yararlanmak isteyen tüketici, bu durumu yerinde hareket ederek fırsata çevirdi ve Kasım ayında artan satışlar, yılın son ayında ise beklenen seviyede gerçekleşmedi.

2016’da otomotiv pazarında toplam 983 bin 720 adet otomobil ve ticari araç satıldı. Hafif ticari araçlarda satışların yaklaşık yüzde 70’i ithal ürünlerden oluşurken, yüzde 30 gibi bir oranı yerli üretimle karşılandı.

Tüketici otomobilde ise ithal araçları tercih etti. İthal otomobiller yerli otomobillerden yaklaşık 3 kat daha fazla tercih edildi.

Sektörde önemli bir yere sahip firmalar ise hafif ticari araçlarda Ford markasını, otomobilde ise Renault markasını tercih etti. Toplam satışlar değerlendirildiğinde ise birinciliği Volkswagen markası aldı.

Otomotiv pazarı geçtiğimiz yılın ilk ayından son ayına kadar 1,62 seviyelerinde büyüme kaydetti. 2015 yılının aynı zaman dilimine fark atan sektör toplam 983 bin 720 adet satışa sahne oldu ve toplam satılan adetin 756 bin 938’i otomobil olarak gerçekleşti! Aynı zamanda otomobilde de ithal markaların tercih edildiği de gözlemlendi.

2016’da hafif ticari araç satışı ise 226 bin 782 adet olarak gerçekleşti. Tüketiciler hafif ticari araçta yüzde 52,46 oranıyla yerli üretimi tercih ettiklerini gösterdi.

Sonuç olarak otomotiv sektörü bu rakamların ışığında 2017 yılında da bence çıtasını bir üst seviyeye çıkaracaktır.

Satırlarıma son verirken otosevdasi.com’un bu yıl 5. yaşını kutladığını ifade etmek isterim. 2012 yılında çıktığımız yolculuk bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Allah bize sağlık verdiği sürece devam edecektir. Buna paralel olarak benim de otomobil sektöründe dolu dolu 19 yılı geride bırakarak yoluma emin adımlarla devam ettiğimi belirtmek isterim. Zaman ne kadar hızlı akıp gitse de yaşanan güzelliklerin kalbimizin hep bir köşesinde bulunması en büyük temennim…

Şimdiden yeni yılınızı kutlar sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu ve de kazasız bir yıl geçirmenizi temenni ederim.

Kalın Sağlıcakla…

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir