ÖTV Öf Dedirtti!

By on 04 Ocak 2014

Ne güzel 2013 yıllını bırakıp 2014’e yeni umutlarla başlamıştık… Ama 1 Ocak sabahı benim başıma kaynar sular dökülmesine sebep olan kötü bir haberle uyandım!

Devlet büyüklerimiz yememiş içmemiş zaten daralan otomotiv pazarına nasıl bir darbe de biz vururuz diye kafa patlatmışlar ve akıllarına ÖTV zammı yapalım gelmiş sanırsam…

Şimdi ekonomi kurmaylarına sorsak neden bu zammı reva gördünüz sektörümüze diye bize ilk diyecekleri kelime ithalatın önüne geçmek için diyeceklerinden adım gibi eminim!

Ancak bence ithalatın önüne böyle vergi yükü engelleri koyarak geçemezsiniz. Bizim insanımızı biraz olsun tanırsanız bilirsiniz ki biri otomobili almaya kafaya koyduysa mutlaka onu alır alamazsa zaten gözüne uyku girmez…

Bir diğer konu ise ithalatın önüne geçmek isteniyorsa “Yerli Otomobil” üretimine bir an önce geçilmesi gerekmez mi? Dolayısıyla siz insanların tercihlerini kısıtlarken önlerine bu tercihlerinden vazgeçebilecekleri yeni olanaklar sunmanız lazım değil mi?

Bu düşünceler âcizane bana ait ama eminim ki sektörde faaliyet gösteren kişi ve kurumlarda benim düşüncelerime katılacaktır!

Umarım ÖTV artışı pazarın sıkıntılar yaşadığı 2013 yılını mumla aratmaz…

Sevgili okuyucularım siz gerek TV’lerden gerekse de basından bu ÖTV zamları hakkında bilgi almış olabilirsiniz. Ancak yine de ben köşemde bu yapılan zamları açıklamak isterim. Zira sevgili otomobil müşterilerinin aklında soru işareti kalmasın.

YENİ ARABA ALANLAR ÜZÜLECEK

Son zamla beraber yeni binek otomobil alımında ödenen ÖTV’de artışa gidildi. Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45’e, motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90’a, motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145’e yükseltildi…

Şimdiden yeni yılınızı kutlar, 2014 yılının öncelikle sağlık sonrasında ise başarılar getirmesini temenni ederim…

Her zamanki dediğim gibi otomobilinize binince emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Kalın Sağlıcakla

twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir