Konfor, Keyif, Sürüş Zevki: Yeni BMW 3.16i!

By on 12 Kasım 2012

Dünya’da altıncı neslinde bile en çok satan otomobil ünvanını elinde bulunduran Yeni BMW 3 serisi, geçmişten bugüne markanın tasarım geleneğinde ne denli yol kat ettiğinin en büyük kanıtı olarak tekrardan müşterilerinin karşısına çıktı. Sportif ve şıklığı çok iyi kombine ederek otomotiv sektörüne yeni bir soluk getiren yeni 3 serisinin 1.6 litrelik benzinli motor seçeneğini sizler adına deneme fırsatı yakaladık. Gelin bu sportif sedanı daha yakından inceleyelim…

TASARIM

BMW tasarım mühendislerinin altıncı nesil olarak ortaya çıkardıkları yeni 3 serisinde halefine oranla gözle görülür tasarım ayrıntıları yer almış. Öncelikle farlarla birleştirilen böbrek ızgara bölümü ön tasarımın ilk göze çarpan kısmını oluşturmuş. Oval bir şekilde tasarlanmış olan ön kaput da otomobile sportif bir karakter kazandırmış. Ön tasarımda kullanılan bu ayrıntılar otomobilin yandan görünüşünde de kendini göstermiş. Yandan görünümde belirgin hatlara kavuşturulan yeni 3 serisi bu sayede bizce daha da uzun görünüme kavuşturulmuş… Bizce yeniden tasarlanan bu belirgin hatlar sayesinde BMW 3 serisi kompakt spor sedan havasını çok iyi yansıtmış! Otomobilin arka bölümünde ise aynen ön ve yanlarda kullanılan akıcı tasarımın arkada da kullanıldığını gördük. Yuvarlak hatların arka bölümde de çok iyi kombine edildiği yeni BMW 3’e tasarım anlamında bizde tam not verdik!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Dünyada konforlu otomobiller denince akla gelen ilk markalar arasında şüphesiz BMW modelleri geliyor. Gerek malzeme kalitesi gerekse de ergonomik kullanımıyla müşterileri tarafından hep takdirle karşılanan BMW, yenilenen 3 serisinde de bu olguyu oldukça iyi bir şekilde sürdürmüş… Örneğin bu sınıfa ait bir otomobilde ilk kez olarak yeni BMW 3 Serisi Sedan’da merkez konsola vites kolunun önüne entegre edilmiş iki adet bardak tutucu yer alıyor.

Bu bardak tutucular yalnızca kupalar veya şişeler için mükemmel bir destek sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda mükemmel bir ergonomik tasarım sunuyor. Yeni BMW 3 Serisi Sedan’da ilk kez sunulan özelliklerden biri de Konforlu Giriş özel donanımıyla birleştirilen temassız bagaj kapısı açma özelliğidir. Bu özellik sayesinde özellikle alışveriş sonrası elleriniz doluyken arka tamponun altında ayağınızı hareket ettirdiğiniz zaman bagaj kapağı kilidinin ve bagajın otomatik olarak açılıyor olması oldukça akılcı tasarlanan konfor özelliği olmuş! Elbette BMW 3 serilerinde kullanılan ve oldukça işlevsel özellikleri tek tuş altında toplayabilen iDrive sistemini belirtmeden geçmemek gerekiyor. Bu sistem sayesinde konfor işlevleri merkez konsolda yer alan iDrive kontrol düğmesi aracılığıyla oldukça keyifli hale getirilmiş… Sürücü veya yolcu iDrive sistemiyle radyo, müzik çalar sistemi, navigasyon, klima kontrolleri gibi konfor özelliklerini çok rahatlıkla tek tuşla yönetebiliyorlar. Bizde test süremiz zarfında bu özelliği kullanmaktan oldukça keyif aldık. Otomobilde yer alan diğer konfor özellikleri arasında ise Star&Stop, Bluetooth, değişken spor direksiyon, spor sürüş modu, temassız açılan bagaj kapağı, BMW uygulamaları, Eco Pro modu yer alıyor. Test aracımızın ön konsolunda yer alan maun kaplamalar da otomobile ayrı bir hava katmış!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımız olan BMW 3 serisi 1.6 litrelik benzinli motoru 4000-5000 devir aralığında maksimum 136 beygirlik bir güç üreterek bunu 230 Nm’lik bir tork oranıyla destekliyor. Bizimde her zamanki gibi sizlerle paylaştığımız üzere geleceğin otomobillerinde tork oranı beygir gücünün önüne geçecek. Yeni 3 serisi de bunun en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Özellikle şehir içi trafiğinde sakin kullanımlarda ekonomik moda alınarak kullandığımız Yeni 3.16, 100 km’de ortalama 7,8 litrelik yakıt değeriyle bizi oldukça şaşırttı. Sedan otomobiller arasında ekonomik sayılan bu yakıt değeri bizi tatmin etti! Ayrıca 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan 3.16’nın viteslerinin geçtiğini devir sayacını takip ederek anlayabildik. Buda otomobilde kullanılan şanzımanın ne kadar teknolojik olduğunun en büyük göstergesi!

GÜVENLİK

Güvenlik konusunda hassas olan BMW mühendisleri yeni 3.16’larda da bunu kanıtlamış. Otomobilin standart olarak güvenlik ekipmanları arasında şerit terk ikazı ve şerit değiştirme uyarı özelliği, ESP, ASP, ASR, EBD, sürücü-yolcu-perde –diz ve yan hava yastıkları, geri görüş kamerası, park asistanı gibi birbirinden özel güvenlik ekipmanlarını bünyesinde barındırıyor…

FİYAT

Test aracımız olan BMW 3.16 90.944 TL’dir.

SONUÇ

Test süresi boyunca gerek kullanımı gerekse performansı ile sürüşünden oldukça keyif aldığım yenilenmiş 3.16’yı kullanırken 3.20’nin değerlerine ne kadar yaklaştığını fark ettim! Bence geleceğin otomobilleri artık beygir gücünden çok tork güçlerinin ön plana çıkacağı otomobiller oluşturacaktır. 3.16’nun tork gücü de oldukça tatminkâr. BMW modellerinde yer alan iDrive sistemini kullanmak benim için oldukça keyifli ve eğlenceli olmuştur. Test aracımızın içinde kullanılan kahverengi deri döşeme ve ön panelde yer alan maun kaplamalar da beni kendine hayran bıraktırdı! Hem spor hem sedan otomobili tercih edecek müşteri kitlesinin her zaman beğenisi kazanan 3 serisi, bence bu başarısını önümüzdeki yallarda da sürdürecek… Umarım test yazım size biraz olsun ışık tutmuştur. Şimdiden kazasız keyfi bol sürüşler dilerim.

 

Unutmadan otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir