Hayat Devam Ediyor…

By on 13 Mart 2013

2013 yılına güzel dilekler ile başlamışken ister 13 rakamının uğursuzluğu diyin isterseniz başka bir şey, birbiri ardına aldığımız iş ve sanat camiasından gelen ölüm haberleriyle inanılmaz hızlı geçen zamanla yılın ilk çeyreğine geldik bile… Bu kadar üzücü haberlerin arasında yeni yeni filizlenen ağaçları ve çiçekleri de es geçmemek gerekir. Baharın getirdiği mevsimsel yorgunluklara inat etrafımızın nasıl güzelleştiğini görmek de sizi bilmem ama beni fazlasıyla motive ediyor. Dolayısıyla hayatın bütün güzelliklerini yaşayarak önümüze çıkan veya çıkarılan engelleri bir bir aşmamız gerekiyor.

Sektörümüze dönecek olursak 2013 yılı başından itibaren bize gelen veriler ışığında firmalarımızın da birbiri ardına piyasaya sundukları yeni modeller ile birlikte pazar geçen yıla göre artış göstermeye devam ediyor! Bu güzel gelişmenin en büyük etkilerinden bir tanesi hiç kuşkusuz otomotiv firmalarının piyasayı hareketlendirici ve destekleyici kampanyaları olsa gerek… Tüketici memnuniyeti odaklı yapılan bu kampanyalar ile sektöre taze kan geldiğini de mutlulukla gözlemliyoruz.

Buna karşın otomotiv üretimi ve ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre gerileme gösteriyor! Üretimde yaşanan bu gerilemenin daralan pazar neticesinde olduğunu biliyoruz ancak ihracat rakamında yaşanan bu düşüşün nedenini kestirmek biraz güç olsa gerek. Bence bu ihracat gerilemesi dönemsel diye düşünüyorum. Çünkü havaların ısınması ve Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan çıkma tedbirleriyle beraber ihracatımızın yine istenilen düzeye ulaşacağını tahmin ediyorum…

CENEVRE NOTLARI…

Sektör analizini biraz bırakıp geçtiğimiz günlerde meraklılarına kapılarını açan ve bu yıl 83’üncüsü düzenlenen Cenevre otomobil fuarından gözüme çarpan haberleri sizinle kısaca paylaşmak isterim. Malum firmalar en yeni ve en iddialı modellerinin ilk dünya prömiyerini  bu fuarda tüketicilerin beğenisine sunuyor. Bu yıl  fuarda, 130’dan fazla yeni modelin Avrupa ve dünya prömiyeri gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla Avrupa’daki ekonomik krizin ciddi bir daralma yaşattığı otomobil satışlarındaki düşüşü yeni modellerle aşmayı hedefleyen yaklaşık 260 katılımcı firma, büyük beklenti içinde… Umarız beklentiler karşılanır ve sektör daha güzel günlere gelir.

Bence bu fuarda firmaların en dikkat çekici teknolojik atağı Hybrid teknolojisine sahip otomobillerin ön plana çıkmasıydı! Gelecekte trafikte daha çok göreceğimiz Hybrid motorlu otomobillerin hem çevreye saygıları hem de ekonomik oluşları tüketicileri bu segmente yönelteceğe benziyor. Bununla ilgili olarak Peugeot’nun 2008 modeli ile sunulan yeni HYbrid Air sisteminin dünya prömiyeri Cenevre otomobil fuarında gerçekleştirildi. Ayrıca Audi Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı şarj edilebilir bir hibrit konsepti olan A3 e-tron’un ilk fotoğrafları ve ayrıntılarını açıkladı… Toyota ise fuarda sergilediği iki kişilik elektrikli konsept aracı i-Road’ı da büyük ilgi gördü! Bunlar fuarın öne çıkan elektrikli modelleri oldu. Diğer markaların da bu konuda yoğun bir şekilde çalıştıklarını biliyoruz.

Sonuç olarak Hyrid otomobillerin gelecekte hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alacağı ve elektrikli otomobillere bir geçiş evresi olacağını görmek bizleri oldukça memnun ediyor!

Bu arada birazda kendimizden bahsedelim. www.otosevdasi.com olarak kurulduğumuz günden itibaren siz değerli takipçilerimizin de desteğiyle büyüyerek yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Sizler sitemizde görmek istediğiniz test otomobillerini ve diğer herşeyi otosevdasi@gmail.com adresine çekinmeden gönderebilirsiniz. Sizden gelen öneri ve isteklerin bizim için çok önemli olduğunuzu unutmayın!

Yazıma burada bir virgül koyarak sizlere her zamanki tavsiyemi tekrarlamak istiyorum. Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

İçinizdeki sevdaların bitmemesi dileğiyle kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir