Borusan Otomotiv Motorsport Kupaları Topladı!

By on 15 Nisan 2013

Türkiye Pist Şampiyonası sezonun açılışını araç parkındaki 3 otomobille yapan Borusan Otomotiv Motorsport, 13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen yarışlarda Süper Grup ve Maxi Grup’ta kazandığı başarılarla toplam 5 kupanın sahibi oldu.

Sezonu uluslararası arenada ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) ve Endurans (dayanıklılık) serisiyle açan Borusan Otomotiv Motorsport, bu kez 13-14 Nisan tarihlerinde Türkiye Pist Şampiyonası ilk yarışı için İzmir’de Ülkü Yarış Pisti’nde boy gösterdi. Bu sezon Türkiye Pist Şampiyonası’nda 2 tane BMW 320si ve BMW M3 GT ile toplam 3 otomobille mücadele eden takım, 2 gün süren şampiyonayı 5 kupayla tamamladı.  İlk gün

Süper Grup’ta, geçtiğimiz 2 senenin Süper Grup Şampiyonu Kaan Gürgenç ve geçen sezon yarışmaya başlayarak sezonu Maksi Grup 2’incisi olarak tamamlayan Levent Kocabıyık ile mücadele eden takım, podyumun da 2 basamağı paylaştı. Toplam 9 aracın bulunduğu Maxi Grup’ta mücadele eden Can Artam ise grubunda 3’üncülük kupasını kaldırarak ara verdiği motorsporlarına podyum başarısıyla başlamış oldu.

Teknik ekibin çabaları başarıya taşıdı

Toplam 3 takım 10 aracın mücadele ettiği Süper Grup’un yarışının ilk gün startında yaşanan kaza yarışa da damgasını vurdu. Kaan Gürgenç’in liderliğinde start alan yarışın ilk virajında birbirleriyle temas yaşayan 4 araç pisti savaş alanına çevirdi. Yaşadığı ağır temas sonucu 2 araç yarış dışı kalırken Kaan Gürgenç’in sağ ön lastiği koptu, Levent Kocabıyık’ın aracı ise ağır hasar gördü. Yarışın devam edebilmesi için pist güvenli hale getirilene kadar geçen 10 dakikalık zamanda Borusan Otomotiv Motorsport teknik ekibinin gösterdiği üstün çabalarla 2 araç da yarışa hazır hale getirildi ve kural gereği start tekrar edildi.

Diğer ekiplerden ve izleyicilerden dakikalarca alkış alan ekibin çabalarını boşa çıkarmayan Kaan Gürgenç yarışı birinci tamamlarken Levent Kocabıyık ise finişi 3’üncü sırada gördü.

Yarışın 14 Nisan Pazar günü gerçekleşen 2’inci gününde ilk 6 araç ilk yarışta elde ettikleri sıralamanın tam tersine dizilerek start aldı. Buna göre Kaan Gürgenç 2’inci yarışa 6’ıncı sıradan Levent Kocabıyık ise 4’ünücü sıradan başladı. Start düzlüğünde ilk sıraya yerleşen Kaan Gürgenç yarışı açık ara 1’inci tamamladı. Yarışın ilk turlarında yaşanan tampon tampona mücadele yarışın da kırılma anı oldu. Levent Kocabıyık üst üste gerçekleştirdiği ataklarla 3’üncü sıraya yerleşerek yarışın da sonucunu belirlemiş oldu.

Maxi Grup’un 2’inci gününde ise Can Artam, 4’üncü cepten başladığı yarışta arka arkaya yaptığı ataklarla 1’inciliğe yerleşse de  9 turun sonunda lastiğinin patlaması sonucu pitte kaybettiği zaman dolayısıyla yarışı 6’ıncı sırada bitirdi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir