TOYGUN TUNÇER – Orkestra Şefi, Turkuaz Adam, TT, Kaptan… Sizin için söylenen birkaç ünvan. Aslında siz kimdiniz!

By on 04 Mart 2019
tt

Instagramdan ‘ Kekeçoğlan ‘ takip edilir ve en sevimli hallerimle konuya girilir. Kekeçoğlan asıl adı Fatih Altın, usta bir tiyatrocu.

 • Ben : Günaydın , Bey Toygun Tunçer hakkına bir yazı yazacağım. Çevresinde ki değerli birkaç kişiden düşüncelerini de aktarmak istiyorum. Sizden de destek alsam. Sizde ki Toygun Tunçer kimdir peki!
 • Kekeçoğlan : Bende ki Toygun,iş dünyasının acımasız kurallarını hiçe sayan,adeta kural koyan,sorunu duyan gören ve anında müdahale eden çözüm odaklı,olumsuz herşeyi reddeden insan odaklı tam bir İNSAN.. Bunun yanısıra ki bu en değerlisi günümüz akışını sağlayan maddi şeyleri manevi yollara sevkeden elinde olan şifalı ve bitmeyen merhemi nerede bi yara varsa oraya süren bi kafa yapısı…engelli çocuklardan sütü olmayan annelerin çocuklarına süt olmayı beceren yüzü sürekli gülen,tebessümü bi servet sayan,iyiyi bulan kötüyü kovalayan bir savaşçı.

Tabi ki yerimde duramıyorum, çok heyecanlıyım, çok tezcanlı … Toygun Tunçer’in odasını görseniz harikulade sanat eserleriyle dolu. İş görüşmesine gittiğimde, odasını incelemekten asıl konunun işe alınmak olduğunu atladığım bir gündü, Memiş Aslan’ı  ( Sn.Memiş Hoca’yı)  tanıdığımda. Ne özel insanlar var yaşamda, beni ucsuz bucaksız serüvenlere sürüklüyor adeta. Ressam, sanata aşık bir duayen. Saygıdeğer hocamızın düşüncelerini merak ediyordum da nasıl iletişime geçerim diye düşündüm. Sakin olmalıydım, o rengarenk resimlere hayat veren adamın sıcaklığı bana cesaret verdi. Hem söz konusu Turkuz Adam’dı ..

 • Ben : Memiş Hocam, benim adım Özen. Sizi uzun zamandır hayranlıkla takip ediyorum. Toygun bey sayesinde tanıdım, odasında ki tabloları gördüm. Toygun bey ile röportaj yapacağım (bana da vakit ayırırsa J) Size çok değer veriyor. Farkındalık olması için sizden ufak bir söz iletmek istiyorum. Bana destek olur musunuz? Toygun beye ne iletmemi istersiniz ?
 • Memiş Aslan : Çok özel bir ruha sahip. Muhteşem bir enerji. Olumluluk timsali. Harika bir kimlik. Herşeyi ile ayrışan özgünlük anıtı. Ama o denli de tevazu biriktirmiş eren. Onu çok seviyorum. Yüreğim hep ona alkışta. Sevgilerimle sağlıcakla kalın.

Bir koşu gidip Memiş hocaya sarılasım geldi. Saatlerce oturup, kendisini dinleyebilirdim. Kekeçoğlan’ın yorumlarını okurken , savaşcı ruhunu hissetmenin yanında manevi ruhunu benimsemiştim. Ben böyle bir sonuç ile karşılayacağıma emindim, hislerimde asla yanılmam.

Hikaye tam olarak Şubat 2018 yılında başladı. Özgörkey Otomotiv de iş görüşmesine gitmek için yola koyuldum. Hayatımın en zor dönemlerini yaşıyorum. Aslında dönüm noktası olduğunu şimdilerde çözümlüyorum. İnsan kaynakları karşıladı beni, direk Özgörkey Genel Müdürü Toygun Tunçer ‘in yanına çıktık. Satış Müdürü , İnsan Kaynakları , TT ve ben. İlk görüşme için fazla iddialıydı. 1 saatin sonunda karşımda bana özel eğitim veren bir COO duruyordu. Ben pür dükkat kendisini dinliyordum. Beni sendelemişti, bende buna izin vermiştim.

 • Beni tanıyor musun?
 • Hayır tanımıyorum ?
 • İş görüşmesine gelmeden önce araştırman gerekiyordu?
 • Ben Özgörkey’in sicilini size anlatabilirim isterseniz ama sizi tanımıyorum , ile başlayan bir iş görüşmenin devamı daha da iddialıydı …
 • Önceki iş yerinden neden ayrıldın ?
 • Neden ayrıldın diye değil, neden seni kaybettiler diye sormanız gerekiyor sanırım ?
 • Hanımefendi biraz egolu sanırım …
 • Seni etkileyen kitap var mı ?
 • Bedri Baykam / Kemik (Memiş hocanın Bedri Baykam’la olan diyaloğunu sonradan öğrendim)
 • Peki seni farklı kılan şey nedir ?
 • Hikaye yazıyorum ?
 • Nerede ?

1 saatin sonunda, ben ne yaşadım az önce, iş görüşmesinin ötesinde olan bu dakikalar … Kimdi Toygun Tunçer?

16 Nisan 2018 İstanbul ‘da semineri olduğunu gördüm, İstanbul Üniversite’sini aradım, uçak biletimi aldım. Hayatıma yön veren bir lider ile karşı karşıyaydım. Ekibiyle o kadar güzel koordine olmuştu ki, bir bakışıyla sistemi yerli yerine koyuyordu. Enerjik, pozitif ve farklıydı. Sadece bir dakikalığına yanına gidip ‘merhaba’ dedim. Duvarlarım olduğunu farkettirdi, yaşam enerjimi, hayata farklı pencereden bakmamı sağladı, Elon Musk ile tanıştırdı, ürettiklerimi paylaşmak adına www.otosevdasi.com ‘da yazı yazmaya başladım artık bir yerde yazıyordum ( Hakan Alkan’ın katkısıda tartışılmaz) Yaptığın işin en iyisi olmak için farklı yollardan gitmem gerektiğini … Kısacası içimde ki lideri çıkartmamı sağladı, yenilendim, gücüme inandım ve hayata yeniden başladım.  Ve hatta ilk hikayemde kendisini anlattım. http://www.otosevdasi.com/benim-guzel-hikayelerim-var/  Artık ben başka biriydim!

Peki kimdir bu Turkuaz Adam !

It Directorlüğü, İcra Kurulu Üyeliği ve BMW-Otomotiv Genel Müdürlüğü görevleri ile başarılı kimliğini , Özgörkey Şirketler COO olarak zirveye taşıyan bir lider. Atatürk Lisesi, ODTÜ Siyasi Bilimler, İstanbul Üniveristesi İşletme Master ‘ı devam zorunluluğundan yarım bıraktı, Preston University’de Yönetim Bilimleri üzerine İşletme Master,  Finans üzerine doktora, Ege Üniveristesi’nde hukuk alanında Master iel akademik yönünü çok güçlü kılan bilge. Aslında hem saha da hem akademik alanda bu kadar başarılı olmasının sırrı, usta çırak ilişkisine inanmaktan geçtiğini düşünüyorum. Savaşçı ruhunu besleyen teorik bilgiler ile bütünleşen bence bir gladyatördü.

Takım ruhuna inanan TT, basketbol, muay thai , dağcılık ile extrem sporlar ile limitlerini zorlamayı seviyor. Ayak tarak kemiğini kırdığını, normalde 1 yıl ayağının üstüne hiç basmaması gerektiği halde beyin gücüyle kontrol altına alıp , iyileşme sürecini hızlandırdığını biliyor muydunuz?  Bir röportajında ‘Paralel evrenler, sicil teorileri bunların hepsini birer bütün olarak gördüğünde , holografik olarak baktığında enerji düzeyini kuvvetlendirdiğin anda gerçekten istediğin düzeye çıkabiliyorsun.’ Dediğini defterime yazdığımı biliyorum.

Ben Minimalizm felsefesine inanarak yaşam döngümün rotasını belirliyorum. Ama bunun da başlangıç noktası tabi ki ilk okuduğumda beni etkiyen felsefenin aydınlığı oldu. Sn. TT Antik Yunan filozofu olan Publius ‘ Ya başlamamalı ya bitirmelin ‘ felsefesi çok düşündürücü değil mi sizce ? Olay tam olarak şöyle!

‘ Çay servisi mi yapacaksın en iyisi ol, spagetti yapmak ya da bir yeri silmek ! Bunları yapıyorsan , herkesten iyi yapmalısın ‘ Çalışmak, emek ve ter dökmek … Bitmek bilmeyen yaşam enerjisi ile gençlere yön vermek için Üniversite, Girişimci olan her fikre dahil olan , destek veren ve çok yoğun olsa bile iletişime önem verdiğini her mesajıma yanıt aldığımda anladım.

Öncelikle insan olarakkendini çok değerli hissediyorsun, sonrasında hayatına kattıklarını paylaşarak başkalarının başkalaşmasına yön çizen bir ruha sahip birinin yörüngesinde dönüyorsun.

Çeşmealtın’da pizzacıda çalışmaya başlayarak, aldığı ilk maaşıyla ‘yağdanlık’ aldığını söylesem, kendine özgü biriyle yan yana olduğunuzu anlardınız. Karşı karşıya demiyorum, ancak yan yana olabilirsiniz! Yağdanlık, masanının içinde sergileniyor. Borusan CEO ‘su Agah UĞUR ile çalışma fırsatı yakalayan Sn. TT bu denli başarılı olmasının tesadüf olmadığını tahmin etmek zor olmamalı. Sn. Agah UĞUR , Perili Köşk projesi ile halka açık müze fikri öncülüğünü araştırmanızı öneririm.  Benzer projede Toygun beyin odasında çok kıymetli eserler olduğunu , hatta ötesinde her eserin bir hikayesi olduğunu söyleyebilirim.

2007 yılına kadar Petrol Ofisi Genel Müdürlüğünü yürüten Jan Nahum ile yolları 2005 yılında keşisti, gladyatör savaşa güçlü kılıç ustaları ile hazırlanmıştı. GFK ve PİN analizlerinde 2 kere art arda çalışanları, dünyada en mutlu şirket seçildiğini de belirtmek isterim.  Ayrıca Nahum “Ekonomik Araç” üzerine yapmış olduğu araştırmasıyla o yılın “Penguen Tasarım Ödülü”nü almıştır. Mutlaka araştırmanızı öneririm. Tofaş’ın Ar-ge faaliyetine, Fiat üretim üssüne dönüştürmesinin Doblo projesi ile başlamasına etken olması etkileyici değil mi ?

‘En sevdiğim şey baba olmak’ diyen Turkuz Adam’ın Efe, Asrın, Barkın üç tane oğlu var. Herşeyi yöneten adam, çocuklarıyla kalp adamı olup, hayattan çocuklarıyla keyf almasını biliyor. Ailesi kendisi için çok kıymetli. Annesine olan hayranlığı, kadın çalışanlarının fazla olmasına bir etken bence. İş hayatında kadının yerine önem vermesi, saygınlığının ta kendisi.

Yazımı Memiş hocanın sözü ile bitirmek istiyorum.

‘Yüreğim Hep Ona Alkışta ‘ …

 

0ZEN ACAR
Benimgüzelhikayelerimvar

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir