TEST/İNCELEME: MG ZS

By on 03 Nisan 2024

Öncelikle araç fiyat ve özellik açısından dikkat çekici bir B-SUV diyebiliriz. Fiyat performans otomobili olarak da yorumlanabilir. Ancak genel olarak tasarım, motor ve iç mekan detayları güçlü bir seçenek olduğunu söylemek gerek. Önce tasarım sonra iç mekan ve en sonunda da motor detaylarına birlikte bakalım.


TASARIM&DONANIM
Ön tasarımdaki kocaman MG logosu önemli bir detay… Öncelikle MG logosu çok oturaklı ve otomobil ile ilgili güçlü bir izlenim veriyor. Sis lambaları ve tampon özellikleri ile çekici ve şık bir havası var. B segmentindeki SUV modelinde tavan rayları profili, arazi izlenimine taşımış. C trunundaki kelebek camlar, sportif etkiyi desteklemiş. Tampon altından başlayan plastik aksam da aynı etkiyi vermeye çalışıyor. MG ZS arka tasarımında da şık stop formu dikkati çekiyor. Tampon kenarlarındaki detaylar etkileyici.


2017 yılından beri dünyada 500.000’in üzerinde müşteriyle buluşan, 4.323 mm uzunluğu ile sınıfının en büyük modeli olan ZS, geniş iç hacmi ve sportif tasarımı ile MG ailesinin Türkiye’deki en yeni üyesi oluyor. 448 litrelik bagaj kapasitesiyle dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen ZS, 10.1 inçlik dokunmatik ekran ve dijital gösterge paneline sahip.


Comfort ve Luxury isimli iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunulan MG ZS’de Apple Carplay ve Android Auto desteğine sahip 10.1 inçlik dokunmatik ekran, yüksek çözünürlüğü ve kolay kullanımıyla standart olarak geliyor. Bunun yanında Luxury donanımında dijital gösterge paneli de standart olarak yer alıyor. Dijital klima yine her iki donanımda da standart sunulurken, anahtarsız giriş ve çalıştırma için Luxury donanımı tercih etmek gerekiyor. Hız sabitleyici ise hem Comfort hem de Luxury donanım listesinde mevcut.


Ek olarak Luxury donanımında sunulan deri koltuklar sürücü tarafında elektrikli olarak ayarlanabilirken hem sürücü hem de yolcu tarafında yer alan ısıtma özelliği lüks algısını kuvvetlendiriyor. Dış donanımda ise elektrikli ayarlanabilir, ısıtmalı ve katlanabilen yanı aynalar her iki donanımda da standart olarak yer alırken, yine standart olan LED gündüz sürüş farları ZS’in modern görünümünü kuvvetlendiriyor. Otomatik yanan farlar hem Comfort hem de Luxury donanımda konforu artırırken, arka park sensörleri de şehir için manevralarda kolaylık sağlıyor.


MOTOR&PERFORMANS
General Motors ve MG tarafından geliştirilip üretilen benzinli motor seçeneklerinden 1,5 litrelik atmosferik ünite 5 ileri manuel şanzımanla sunulurken, 1,0 litrelik turbo benzinli ise 6 ileri otomatik şanzımanla gücünü ön tekerleklere aktarıyor.
1,0 litrelik turbo üç silindirli benzinli motor 111 HP güç ve 160 Nm tork değerlerine sahipken, 0’dan 100 km/s hıza 12,4 saniyede ulaşıyor. Turbo benzinli versiyonun 100 kilometrede ortalama yakıt tüketim değeri ise 6,5 litre.

Süspansiyon konforu, yeterli… Yerden çok yüksek olmasına rağmen dengeli bir süspansiyon söz konusu… Darbeler, çok iyi emiliyor. Yalıtım da iyi diyebiliriz. Sessiz kabin, tatminkar… Ek olarak otoyol süratlerinin üstüne çıkınca rüzgar sesi geliyor olsa da yol ve motor sesi rahatsız edici değil. Hız sabitleyicinin standart olması da sürücü için güzel bir özellik.


FİYAT
Test aracımız olan MG ZS 1.0 anahtar teslim satış fiyatı 1.379.000 ₺’dir.


YORUM FARKI
MG ailesinin B -SUV segmentindeki iddialı üyesi olan ZS, benzinli versiyonuyla da ülkemizde satışa sunulmuştu. Gerek tasarımındaki sadeliği gerekse de 1.0 litrelik tatminkar benzinli motoruyla kullanıcıların beğenisini kazanan modelin iç mekan kalitesi de oldukça yerinde diyebiliriz.
Modelin bir de manuel vitesli 1.5 litrelik motor seçeneğiyle de satışta olduğunu da ifade etmek isteriz.
Şimdiden keyifli bir sürüş dileriz.

Artı/Eksi
+
Tasarım / ekonomik motor / fiyat
Yol gürültüsü 120 km’den sonrasında

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir