İNCELEME/TEST: HYUNDAI ELANTRA

By on 06 Nisan 2024

İlk kez 1990 yılında üretilmeye başlanan ve bugüne kadar dünya genelinde 13,8 milyon adetlik bir satış başarısı gösteren Elantra, yedinci jenerasyonuyla otomobil severlerin karşısına çıktı.

Yeni Hyundai Elantra ile birlikte daha farklı bir tasarım kimliği uygulayan marka tasarımcıları, modelde daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir yapı ortaya çıkartmayı tercih ediyor. Bir önceki nesilden 5,5 cm daha uzun olan otomobil, iç mekanda da daha geniş bir oturma alanı sunduğunu ifade etmek isteriz.

Bizde otosevdasi.com olarak sizler adına yeni Elantra’yı yakından inceledik…

TASARIM & DONANIM
Yeni Elantra’nın üç çizginin tek noktada bir araya gelmesiyle oluşturulan parametrik dizayn felsefesi özellikle ön bölümde güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Geniş kademeli yeni tip ızgara ve entegra farlar, otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlamış.

Ayrıca tamponda yer alan rüzgar kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da önemli ölçüde azaltılmış durumda. Yandan bakıldığında Z şeklinde bir forma kavuşan arka tasarım dinamikleri ise, bagaj kısmında daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı olmuş. Aynı zamanda coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü desteklenmiş.

Türkiye’de “Style”, “Style Comfort”, “Smart”, “Elite” ve “Elite Plus” olmak üzere beş farklı donanım seviyesiyle satılan otomobilin, teknolojik özellikleri de en az tasarımı kadar iddialı.

Dual LED farlar, LED gündüz sürüş farları, uzunlanmasına yerleştirilen H formundaki LED arka lambalar, açılabilir tavan, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, elektronik park freni, akıllı hız sabitleyici, kablosuz şarj sistemi, yağmur sensörü, ön çarpışma uyarı sistemi, şeritte kalma ve takip uyarı sistemi ve 10.25 inç bilgi ekranı, Yeni ELANTRA’nın en önemli donanımlarını oluşturuyor.

MOTOR & PERFORMANS
Öncelikle test otomobilimiz 1,6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. CVT’ye ek olarak, 6 ileri manuel şanzıman sadece Style donanım seviyesinde sunulan Elantra’nın kalbinde yer alan 123 beygir güç ve 154 Nm tork üreten bu motorla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 10,6 saniyede tamamlayabilen Elantra’nın erişebileceği maksimum sürat ise 197 km/s olarak açıklanmış.

Bu rakama biz yol koşulları gereği ulaşamadık. Buna paralel olarak ise Elantra’nın atmosferik motoruyla ortalama yakıt tüketimimiz şehir içinde ortalama 7,7 litre olarak gözlemledik.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni Hyundai Elantra 1.6 Elite Plus CVT anahtar teslim satış fiyatı 432 bin TL’dir.

YORUM FARKI
Günlük dört kapılı coupe olarak lanse edilen yeni nesil Hyundai Elantra, markanın ‘duygusal sportiflik’ tasarım dilini benimsemiş. Selefine göre çok daha karakteristik çizgilere sahip olan yeni Elantra, farklı yapısıyla fark edilmek istiyormuş gibi görünüyor.

Beklendiği gibi, yeni Sonata‘nın ayak izlerini takip eden model, geniş bir ön ızgaraya ev sahipliği yapıyor. Sinyaller bu geniş ızgaranın içine entegre edilirken açılı farlar ile iç içe geçmiş bu görüntüyü tamamlıyor. Selefi ile karşılaştırdığımızda Hyundai Elantra, 56 mm daha uzun, 25 mm daha geniş ve 20 mm daha alçak bir yapıya sahip. Dingil mesafesi de 20 mm artarak 2.720 mm’ye ulaşmış.


Bununla birlikte otomobilin bence en eksi yönü tork ve beygirinin yetersiz olmasıydı. Doğal olarak 1300 kg geçen bir otomobilin bu doğrultuda torkunun da yüksek gerekiyor. Yetersiz olursa aracın yakıt sarfiyatı yukarılara doğru çıkıyor. Bir de ülkemizde dizel halen tercih edilen bir motor. Keşke Elantra’nın dizel versiyonu da gelseydi.

Yeni Elantra’nın bence dış tasarımından ziyade kokpit tasarımı da oldukça iddialı. Gerek iç mekan konforu gerekse de malzeme kalitesiyle yeni Elantra rakiplerinin korkulu rüyası olacaktır.

Şimdiden Elantrayı tercih edeceklere keyfi maksimum, kazasız sürüşler dileriz…

Artı/Eksi

+Şık Tasarım / Sessiz motor / iç mekan konforu ve donanım özellikleri
Atmosferik motor olması sebebiyle Beygir ve Tork düşük olduğu için otomobil özellikle ani hızlanmada çok zorlanıyor. Bu da daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor.
Keşke Turbo motor&hibrit olsa imiş tadından yenmezdi…

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/ The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir