Öne Çıkan Özellikleriyle 2020 Audi S8

By on 02 Temmuz 2019
audis8p1

Bugün neredeyse tüm modellerinde gördüğümüz dönüşümü 2 yıl önce A8 ile başlatan Audi, gerek teknoloji gerekse tasarım bazında modellerini benzer yapılarla donattı. Aradan geçen zaman diliminin ardından ailedeki bazı modeller için hala devam eden bu sürecin belki de en merak edilenlerinden birisi bugün karşımızda duruyor.

audis8p2

2020 Audi S8, böylesine devasa ebatlara sahip bir otomobilin performansla bir araya geldiğinde neleri ifade edebileceğinin kanıtı olma konusunda istikrarını sürdürecek gibi. Test sürecinde pek çok kez kamuflajlı olarak kameralara yakalanan otomobille ilgili geçtiğimiz jenerasyonların bize ışık tutacağını tahmin edebiliyorduk. Özellikle dış bölümde standart versiyona oranla değişen parçalar çok şaşırtıcı değil. Performans noktası her ne kadar ileriye götürülse de devrimsel nitelikte bir değişimin olmadığını özellikle belirtmek gerekiyor.

audis8p1

Paylaşılan detaylara ilk olarak nispeten daha çok merak ettiğimiz motor bölümünden başlayalım. Burada eski jenerasyonda olduğu gibi bizleri sekiz silindirli bir makine karşılıyor. 4.0 litre hacminde twin-turbo V8 yapılı bu motor 563 beygir güç ve 800 Nm tork üretmekte.

audis8p4

Teknolojinin kaputun altına yansıyan bölümüne baktığımızdaysa bizi artık aşina olduğumuz 48V mimarisi üzerine kurulan mild-hybrid sistemi karşılıyor. Daha çok dur-kalk sürüşlerde fark hissettirebilecek olan bu özellik, Audi’ye göre performans ve verimlilik konusunda da olumlu yönde etki katmakta. Standart olarak Quattro dört çeker sistemi ve diferansiyel kilidiyle gelecek yeni Audi S8 modelinin yaklaşık 2,5 ton ağırlığında olduğu da es geçilmemeli.

audis8p5

Yeni Audi S8 modelinin donanım kısmındaki farkları tanıdık noktalar üzerinden şekilleniyor. Önde 16,5 arkada ise 14,6 inç ebatlı karbon seramik frenler modelin standart ekipmanları arasında. Egzozlar, jant tasarımları, marşpiyeller ve ön bölümdeki tampon eklentisi de tasarım noktasında “S” dokunuşuyla şekillenen parçalar arasında. Kokpit kısmında Audi sanal kokpit teknolojisinin tüm ekipmanlarıyla donatılan yeni Audi S8, burada karbon ve alüminyum parça eklemeleriyle daha sportif bir karakterin temellerini taşıyacak. Aracın fiyatları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

audis8p6 (1)

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir