MİNİMALİZM

By on 02 Mart 2019
Screenshot_20190105-192043

15 Nisan 1452 ‘de Florasan ‘da dünyaya gelen Leonardo da Vinci yüzyıllar öncesinde gördüğü felsefeyi aldım yatırdım masamın üzerine. Kahvesini söyledim öncelikle, bizde hürmet etmek babadan yadigar.

 ‘ Sadelik Zerafetin Zirvesidir. ‘
Birlikte yaşamaya alıştığımız o tatminsizlik duygusu ile ayrılık vakti demenin tam zamanı değil mi sizce?
Yıllarca çalışıp hayalinizde ki 180m² 4+1 ,tripleks,çatı katı olmazsa oturmam, bahçesi olsun, mutfağı büyük çok büyük en büyük mutfak benim olsun, şöyle bir giysi odam olsun, eee çalışma odası da olmasın mı dediğiniz evinizi satın aldığınız , bilmem kaç yıl borca girdiğiniz,%kaç faiz ile tanıştığınız an ! Ortalama büyüklükte ki evinizin %40 ‘ını kullandığınızı, %60 kullanmanız için sizi dört gözle beklediğini biliyor muydunuz? Sadeleştirin … Ufak bir mutfakta sevdiğiniz adamla makarna pişirdiğinizi hayal edin, sen süzgeç yok nasıl süzeceğim deyin , o süzmeden de makarna pişirebiliriz desin… Fazlalıklardan kurtulun! Yani süzgeç almayın ya da varsa atın demiyorum. Basitleştirin!
Evinize işi götürmeyin, papatya götürün süzgeç götürün , çay götürün demlesin kadınınız, çalışma odasını eleyin! Hangi metrekaresinde denk geleceksin de şehvetini devir daim edeceksin. Hele birde ay gelince evin kredisi aklını gelecek , sessizliğin tadını çıkaramayacak kadar meşgul olacaksın. Daha az çalgı ile Akustik çalsın şarkıların. İzin

Verin !
Sistemin sana direttiği sürekli yenileme algısı, ihtiyacın olmadıklarından daha fazlasını sahip olmana sebep oluyor. Geometrik formlardan uzaklaşıp, kendi teorilerin ile mavi ırmak, kırmızı gökyüzü ile denklemini kurabilmektir aslında, sadeleşmek. Daha az eşya, daha az stres, daha çok para demek aslında. Yani yenileme yerine değiştirme, önce elindekini elden çıkarma yöntemine gidersen, sürekli satın alma çabasında olmazsan daha çok paran kaldığını göreceksin. Yetememe duygusuna son vermek ile daha az stres seni bekler. Müdürümün bana ilettiği bir abi tavsiyesi ile durup tekrar düşündüm aslında ‘ Stresle başa çıkmayı öğren, sen stresi yönet, stres seni yönetirse üzülürsün ‘ .. Ya da üzülür müsün dedi mi bilemedim. Belki de ben ona endekslendiğim için eklemiş olabilirim. Sonuç, tavsiye , minimalizmin herşeyden kurtulma mitolojisine çok uygun olduğunu hissettirdi bana.

 ‘ Sadelik en güzel gelişmişliktir ‘
Einstain minimalist düşüncesini savunanlardan. Steve Jobs ‘un 99 yılından beri aynı kıfayet ile hayatını ne kadar yalınlaştırdığını inceleyin. Eminin gardolabında sayısız kıfayet vardı ama siyah sweat, jean ve spor ayakkabılar ile kafa karışıklığına hiç gerek yoktu.

Arınmanın yöntemlerinden biri de tatminsizlik duygusuna elveda demek. Arınma ya da sadeleşme herşeyden kurtulma anlamına gelmiyor. Topyekün herşeyi sepetlemeye gerek yok. Farklı ve etkili olan şeyler seninle kalabilir. Sadece aynı ve birbirini tekrarlayanların fazlalıklarından sıyrılmalısın.

4 ile 6,5 arasında giden arada 7 olan ortalama ile hayat çarkını oranlaştıran Vural ÇAKIR
Peki kendinize bir soru! Hayat ortalaman nedir ? Azla yetinme, aşka aşık olma, olanı göğüsleme, hayattan keyf alma, pozitif olma ve her güne yeniden yeniden başlamayı düşünecek olursak, +Nilda’nın enerjisiyle bütünleştiğimde ben 9 veriyorum kendime. Bence hak ettim !

Minimalizm bir yaşam felsefedir!

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir