Karşınızda Honda’nın Kendi Kendine Dengede Durabilen Elektrikli Motosikleti

By on 03 Ekim 2017
hondaridingassiste7-1000x562

27 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Tokyo Otomobil Fuarı için heyecan devam ediyor. Mazda’nın, yeni nesil Wankel motoruna sahip modeli ve Mitsubishi’nin, EVO SUV konseptiyle katılacağını açıkladığı organizasyonun önemli katılımcılarından birisi de Honda olacak. Tamamen elektrikli bir performans konsepti tanıtacağını geçtiğimiz cuma günü açıklayan Honda, organizasyona motosiklet teknolojilerini de sergilemeye hazırlanıyor.

2017’nin başında ilk tanıtımı gerçekleştirdiği kendi kendine dengede durabilen motosiklet teknolojisini elektrikli bir model üzerinde güncel haliyle tanıtacak olan marka, meraklılarıyla buluşturacağı motosikletten ilk detaylı görselleri paylaştı.

hondaridingassiste3-1000x562

Özellikle BMW’nin BMW Motorrad VISION NEXT 100 modeli ve LIT Motors ekibinin geliştirdiği projelerle ciddi anlamda ilgi gören denge sistemli motosikletlere Honda’dan gelen yorum meşhur robot ASIMO ve UNI-CUB isimli scooter ile farklı bir boyut kazanmıştı. Kendi kendine duruş teknolojisinin; merkezi çekim kuvveti, jiroskop ve daha aşağıda konumlandırılan sürücü selesiyle bir orada kullanıldığı bu sistem içerisinde özellikle düşük hızlarda ve durma noktalarına yakın sürüşlerde kullanıcılara ciddi anlamda kolaylık sağlıyor.

hondaridingassiste5-1000x562

Güvenlik açısından da önemli olan sisteminse yüksek süratlerde pasif hale getirildiğini görüyoruz. Honda’nın Tokyo’ya getireceği elektrikli motorla ilgilisiyse şu an çok fazla teknik detay paylaşılmış değil. Şu aşamada daha çok sahip olduğu dış donanım parçalarıyla karşımızda duran modelde, LED ışıklandırma grubu, Nissin fren diskleri ve dijital gösterge paneli gibi bölümleri ön olana çıkıyor.

hondaridingassiste2-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir