Karşınızda 2020 Renault ZOE

By on 18 Haziran 2019
renaultzoep1

2020 Renault ZOE ilk olarak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan sızıntı görseli üzerinden dünya basınının gündemi gelmeye başladı. Ortaya çıkan detayları üzerinden tasarım konusunda hissedilir bir karakter iyileşmesini getireceğini gösteren otomobil, 2020 model yılıyla birlikte ikinci jenerasyonuna kavuşuyor.

renaultzoep2

Nitekim artık tasarımının yanında artık teknik detaylarının tamamıyla yeni jenerasyona merhaba deme zamanımız da geldi. Geçerli standart olan WLTP koşullarında yapılan değerlendirmeler sonunda artık 390 kilometreyi bulan menzil değeriyle kullanıcılarına hizmet edecek olan ZEO, hızlı şarj desteği sayesinde hayat kurtarıcı seviyelere kısa sürede erişebilecek.

renaultzoep4

Renault yeni ZEO’nin batarya bölümünde yer verdiği 52 kWh‘lık paketle birlikte rakiplerine cevap verme konusunda yerinde iyileştirmeler yapmayı ihmal etmemiş. Özellikle elektrikli Peugeot 208 ve Opel Corsa gibi isimlerin de artık iddialarını koyduğu çekişmede, var olan pazar payının kaptırılmaması adına bu adımların atılmasını da zaruri bir ihtiyaç olarak nitelendirebiliriz.

renaultzoep6

390 kilometrelik menzilin yanında 50kW’lık kaynak üzerinden 30 dakikalık şarj ile aracın 145 kilometre gidebilecek olması dikkatimini çeken ilk detayların başında geliyor. 22kW’lık kaynak üzerinden yapılacak 1 saatlik şarj ile de 126 kilometreyi kat edebilmek mümkün olacak. 2020 Renault ZOE’yi 7kW’lık ünite üzerinden şarj etmek ise en fazla 9 saat 25 dakikada tam doluluğa erişmek için yeterli olacak.

renaultzoep14Yeni modeli düşünenleri performans açısında da oldukça nitelikli gelişmeler bekliyor. R135 kodlu yeni elektrik motoru 135 PS güç ve 245 Nm tork gibi gayet yeterli verileri yere aktarabiliyor. Bu üniteyle birlikte ZOE’nin 0’dan 100’e hızlanması yaklaşık 10 saniye sürerken maksimumda erişebileceği hız 140 km/s olarak karşımıza çıkmakta. Tek kademeli şanzımanın kullanıldığı ZOE’de meraklılanın Nissan Leaf’ten anımsayabileceği tek pedalla kontrol teknolojisi de önemli yenilikler arasında yer alıyor. Kullanıcılar bu sayede dur-kalk gibi temel işlevleri tek bir pedal kullanarak gerçekleştirebilecek.

renaultzoep13

ZOE’nin yeni nesil bir fren sistemi ve elektronik park freni gibi noktalarını ön planda tutan Renault, elektronik destek kısmında güncel ne varsa serpiştirmekten çekinmemiş. Bu noktada; aktif otonom acil frenleme, şerit takip ve uyarı, trafik işaretleri algılama, kör nokta uyarı, yokuş kalkış desteği, park asistanı, far asistanı, araca uzaktan erişim ve klima ayarı sağlayan akıllı telefon uygulaması gibi parçaların doğrudan kullanıcı deneyimi etkileyeceğini söyleyebiliriz.

renaultzoep15

Kokpit bölümüne geldiğimizde de bizleri güzel değişimlerle karşılayan ZOE, 10 inçlik dijital sürücü ekranı ve 9,3 inçlik multimedya ekrana sahip. Kısa süre içerisinde satış süreciyle ilgili detaylarını da görmeyi beklediğimiz ZOE’nin Türkiye’deki ilgisini artırmasını bekliyoruz.

renaultzoep1

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir