Hibrit Çağı Başladı: Yeni Toyota RAV4

By on 04 Eylül 2019
IMG_20190830_141318-01

2017 ve 2018 yılını “dünyanın en çok satılan SUV modeli” olarak tamamlayan Toyota RAV4 tamamen yenilendi.

1996 yılından beri Toyota’nın SUV segmentindeki taşıyıcısı RAV4, beşinci jenerasyonu ile sevenlerinin karşısına çıktı. Baştan aşağı yenilenen tasarımı, yüksek performansı ve güvenlik donanımı ile dikkat çeken model ülkemizde de 2019’un 2. çeyreğinden itibaren satışa sunuldu.

RAV4 5. jenerasyonu ile birlikte adına bir de hibrit etiketi ekledi. Alçaltılmış ağırlık merkezi, geliştirilmiş yol tutuş özellikleri ve 580 litre gibi iddialı bir bagaj hacmi yeni nesilde dikkat çeken diğer özellikler arasında. Yeni RAV4 aynı zamanda Toyota’nın TNGA-K platformunu kullanan ilk SUV özelliğini de taşıyor.

IMG_20190830_141549

TASARIM&DONANIM
Toyota’nın keskin bakış tasarım dilini yansıtan Camry Hybrid, şık ve geniş bir ön ızgaraya sahip. Adeta bir katamaranı andıran ön tampon Camry Hybrid’in kaslı ve güçlü duruşunu kuvvetlendiriyor. Toyota’nın Yeni Global Mimarisi TNGA’nın kullanıldığı yeni jenerasyon Camry’de, alçak kaput ve tavan çizgisi sayesinde sportif görünüm artıyor ve düşük ağırlık merkezi ortaya çıkmış.

Ebatsal olarak bir önceki jenerasyona göre iyileştirmelerin yapıldığı 2019 Toyota RAV4, bunu görünüş olarak fazlasıyla hissettiriyor. Aracın tasarımını şekillendirecek üç farklı seriye yer verdiğini gördüğümüz Toyota, en güçlü karakteri Limited olarak nitelendirdiği ve arazi hissiyatını yansıtan versiyonda kullanıcılara sunuyor.

IMG_20190830_141526

Yeni RAV4 Hybrid’in tasarımı, dünyanın en çok satılan SUV’una şimdi çok daha güçlü ve karakteristik bir görünüm kazandırıyor. Vazgeçilmez özelliği “çeviklikten” yeni tasarımda da ödün verilmeyen Toyota RAV4 Hybrid’de kabindeki görüş açısı kilit noktalardan biri olmuş. TNGA platform sayesinde kaput 15 mm alçalarak, sürücünün görüş açısı genişletilmiş.

Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip. Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlamış. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu da RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor.

rav4p4

Ön bölümdeki bu karakteristik farkı arka tarafta Jeep Grand Cherokee’yi andıran ışıklandırma tasarımıyla veren modelde 19 inç‘lik özel tasarım jantlar da işin tuzu-biberi niteliğinde. İç tasarıma geçmeden önce RAV4’ün gövde ve sürüş dinamiklerine doğrudan etki eden parçasını da vakit kaybetmeden belirtelim. Yeni TNGA platformuyla birlikte bir önceki jenerasyona göre yüzde 57 oranında daha rijit olan model, sürüş dinamiğinin yanında araç içerisindeki yalıtımıyla da bu farkı hissettirme iddiasında.

rav4p5

Yeni jenerasyon RAV4’ün kapılarını açtığımızda bizleri günümüzün gerekliliklerini sunan bir kokpit karşılıyor. Ambiyans aydınlatması, kullanılan malzemeler ve elektronik destekler ile bunu hissettiren konsolun merkezinde boyutu standartta 7 inç olan ve 8 inç’e kadar yükselebilen multimedya ekran var. Apple CarPlay desteği sunan bu ekranla birlikte dijitalleştirilen sürücü ekranı da fark yaratan önemli parçalar arasında.

rav4p6

Bunlar dışında opsiyonel olarak kablosuz şarj desteğini sunan modelde, elektrikli koltuklar, elektronik park freni, USB girişleri, 800 watt’lık JBL premium ses sistemi gibi detaylar aracın içerisinde dahil edilen parçalar arasında. Elektronik destek kısmına geldiğimizde de bizleri zengin bir yelpaze ile karşılayan 2019 RAV’te; yaya algılama, otonom acil frenleme, dinamik hız sabitleyici, şerit takip, yol işaretleri algılama, stabilite kontrolü, kör nokta uyarı ve trafik asistanları şimdilik ön planda tutuluyor.
Japon üreticinin TNGA-K platformunu kullanan ilk SUV modeli olan yeni Toyota RAV4 Hybrid; daha alçak ağırlık merkezi, artan gövde dayanımı, daha iyi yol tutuş, yüksek konfor, geniş yaşam alanı ve 580 litre bagaj hacmi ile dikkat çekiyor.

IMG_20190830_141636

Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip olan yeni RAV4 Hybrid’de kameralı dikiz aynası bulunuyor. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak şekilde kullanılabiliyor. Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu da RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor.

IMG_20190830_141655

MOTOR&PERFORMANS
Kendi kendini şarj eden hibrit sistemi ilk kez Yeni RAV4’te kullanıldığını ifade etmek isteriz. Geliştirilen hibrit sistemi sayesinde, yeni bataryalar yüzde 11 daha hafif olmuş. 100 kilometrede 4.5 lt tüketime sahip olan model kilometre başına 103 gram emisyon salgılıyor. 222 HP güce sahip yeni 2.5 litre hibrit motor, elektrikli dört çeker AWD-i sistem kombine edilmiş. Hibrit motor sayesinde yakıt verilerini düşürürken performansdan da ödün verilmemesi hedeflenmiş. Öyle ki Rav4 100 km/s hıza 8,1 saniyede çıkabiliyor.

Toyota’nın resmi kaynaklarından paylaştığı motor verileri bizleri şimdilik tek seçenekle sınırlı tutmakta… Burada dört silindirli 2,5 litre hacminde hibrit üniteye yer veren marka, Amerika pazarındaki kullanıcılarını çok fazla şaşırtmadı. Yenilik anlamında en büyük farkını 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğini kazanmasıyla elde eden aracın altyapısı ise yeni jenerasyon tork iletim teknolojisine sahip dört tekerlekten çekişe emanet.

IMG_20190830_141538

Yüzde 50 oranındaki gücü arka tekerlere ileten bu yeni sistem, şanzımanla birlikte minimum güç kaybı yaşatma iddiasında. Motorun teknik ve performans verileri ise şimdilik paylaşılmış değil. Fiyatı ve satış süreciyle ilgili bilgilerin önümüzdeki süreçte netlik kazanacağı yeni RAV4, Amerika’da sonbahar sezonunda kullanıcılarla buluşmaya başlayacak.

Camry’deki gibi 2.5 litre hibrit motorla gelen araç, 4 tekerlekten çekişli olarak üç farklı donanım seviyesiyle tercih edilebiliyor: Flame, Passion ve Passion X-Pack. E-CVT şanzımanla sunulan Toyota RAV4 Hybrid’in 0-100 km/s hızlanma süresinin 8.1 saniye, ortalama yakıt tüketiminin 100 km’de 5.5 litre, emisyon değerinin de 103 g/km olduğunu gördük.

Yeni Toyota RAV4 Hybrid’in daha kompakt hale getirilen hibrit sisteminde, yeni bataryaların yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybının öncekine oranla yüzde 25 daha az olduğu söyleniyor.

GÜVENLİK
Euro NCAP tarafından çarpışma testi sonuçları açıklanan isimler arasına nihayet 2019 Toyota RAV4 de eklendi. Corolla ile birlikte aynı dönemde açıklanan sonuçlarda var olan beklentileri karşılama konusunda zorlanmaya RAV4, dört kategoride üst düzey derecelendirme elde etmeyi başardı. Yapılan testlerin ardından ortalama bazda beş yıldızı kapmayı başaran yeni jenerasyon, özellike yetişkin yolcu korumasında elde ettiği 90 puan üstü skorla dikkat çekiyor. RAV4, FT-AC konsepti üzerine geliştirilen tasarım karakterinin ardından başarıyla verdiği çarpışma testlerinin ardından artık uzun bir süre yoluna emin adımlarla devam edecek.

IMG_20190830_141459

YORUM FARKI
Hibrit=Toyota sloganı ile adından söz ettiren markanın amiral gemilerinden biri olan RAV4 hem yenilendi hem de Hibritlendi diyebiliriz 🙂 Aracın gerek farklı tasarımı gerekse de performans ve ekonomikliği ile SUV segmentinde rakiplerini oldukça üzeceğe benziyor.

Otomotiv sektöründe dünyanın değişimine tanıklık ettiğimiz bir süreç yaşıyoruz. Hibrit araçlar, dizel ve benzinli araçlara göre yakıt tüketimi daha düşük olduğu için bu da toplam maliyeti doğrudan etkiliyor dolayısıyla ölçümlerde hibrit araçların dizele göre yüzde 15, benzinliye göre yüzde 36 oranında daha az tüketim olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte hibrit araçlarımız üst düzey konfor ve sürüş zevki de sunuyor.

Şimdiden yeni nesil RAV’ü tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

FİYAT
Test aracımız olan RAV4 Hibrit Premium Plus’ın anahtar teslim satış fiyatı 327 bin TL’dir. Aracın başlangıç fiyatı ise 244 binden başlamaktadır.

Artı/Eksi
+ Tasarım, ekonomiklik, konfor, bagaj hacmi, ferah iç mekân…
Performans.

 

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir