En Çok Satan BMW Yenilendi! Yeni 3 Serisi

By on 17 Şubat 2020
IMG_20200212_123456-01

BMW 3 Serisi, 1975 yılından bu yana farklı jenerasyonlarda ve kasalarda seri olarak üretilmiş, BMW’nin en çok sevilen ve kullanılan otomobil sınıfı olmuştur. G20 jenerasyonlu aileler arasındaki yerini alan BMW 3 Serisi, markasının en çok satan modellerinden biri olmaya devam etme iddiasında. G20 kod numarasıyla F30’un yerini alan yeni jenerasyonu, çok daha dinamik ve büyütülmüş olan otomobilin en büyük rakibi C-Serisi’ne verebileceği cevaplar da fazlasıyla merak ediliyordu.

Özellikle uzunluk, aks mesafesi ve genişlik gibi temel parçalarının tamamında ileri gidilen 3 Serisi’nin iç yaşam alanında da bizleri daha ferah bir deneyim bekliyor. Önümüzdeki yıl itibarıyla kademeli olarak yurt dışı satışlarına başlanacağı da açıklanan modelin sınıfının en çok satanı olma konusundaki iddiası da devam edecek. Otosevdasi.com olarak biz de sizler adına yenilenen 3 serisini deneyimledik.

2019bmw3series3

TASARIM&DONANIM
BMW’nin yeni tasarım dilinin kullanıldığı modelde, net çizgiler ve kıvrımlar otomobilin modern ve estetik görünmesini sağlayarak, Yeni BMW 3 Serisi’nin sportif ve duygu dolu mevcudiyetini gözler önüne serilmiş.

2019bmw3series5

Bir önceki versiyonuna göre daha agresif görünüme kavuşan yeni 3 serisinin ön far grubu her ne kadar 5 serisini aklımıza getirse de 3 boyutlu arka stopların kendine has duruşu da oldukça iddialı geldi bize…
First Edition donanım paketleriyle tasarlanan model, Sport Line, Luxury Line ve M Sport tasarım seçenekleriyle de kişiselleştirilebiliyor. Yeni BMW 3 Serisi, aktif Böbrek Izgara kontrolü, hava perdeleri ve neredeyse tamamen düzleşen tabanı ile rüzgar direncini (Cd) 0.26’dan 0.23’e indirdi.

Tamamen LED farlar Yeni BMW 3 Serisi’nde standart olarak sunulurken, 530 metre aydınlatma menziline sahip olan Adaptif BMW Laserlight Sistemi ise opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Ayrıca karartılmış LED stop lambaları da standart olarak sunulmuş.

2019bmw3leak11-1

Yeni BMW 3 Serisi’nin iç mekânı da baştan oluşturulmuş. Tamamen sürücü odaklı ve daha rafine bir iç mekâna sahip olan Yeni BMW 3 Serisi’nin orta konsolunda çok daha modern kumanda tuşlarına ve yüksek kalitede malzemelere yer verilmiş. Ön koltukların omuz ve bacak destekleriyle birlikte Yeni BMW 3 Serisi’nin arka görüşü de önemli ölçüde artırılmış. Büyüyen ölçüleriyle birlikte arka koltuklarda sunulan diz mesafesinde de önemli bir artış sağlanmış.

2019bmw3series15

Çok yumuşak olmayan ancak kaliteli plastiklerin yer verildiği aracın iç dünyasında alüminyum ve ahşap malzemelerin de bolca kullanıldığını ifade etmek isteriz. Buna paralel olarak yenilenen vites topuzu, hayalet / dijital gösterge tablosu, yenilenen direksiyon simidi ve ambiyans aydınlatmaları da aracın kalitesini artıran bir diğer unsur olarak önümüze çıkıyor.

067_3series

Bununla birlikte Yeni BMW 3 Serisi’nin bagaj kapasitesi ise 480 litreye ulaştığını da ifade etmek isteriz.
3 serisinin 44 yıllık serüveninde ilk kez elektronik park frenine yer verilmesi araç için radikal bir değişiklik olarak nitelendirilebiliriz. Bu durum otomobil için bir olumsuzluk oluşturmamakla birlikte aksine orta konsolda oluşturduğu fazladan boşluk sayesinde yeni eşya gözüne yer açmış.

Yeni nesil 3 serisinin dingil ve aks mesafelerindeki artıştan dolayı arkada oturan yolcular için daha geniş diz mesafesine ulaşılmış. Ayrıca büyüyen ve arkaya doğru uzanan sunroofun da etkisiyle arka koltukta seyahat edenler için daha ferah bir yaşam alanı sunulduğunu gözlemledik.

bmw3 serisi

MOTOR&PERFORMANS
Test otomobilimizin kalbinde yer alan 1.6 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motor 184 beygirlik güç elde edip 300 Nm tork ile desteklenmiş. Vites geçiş aralıklarının sorunsuz ve seri olduğu aracın özellikle comfort ve spor modda kullandığınızda 3 serisinin içinden adeta bir canavarın çıktığını belirtmek isteriz. 🙂

2019bmw3series9

Eco modda kullandığımız otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri ise 8.1 litreye kadar indiğinin altını çizelim. Ancak aracı spor modda kullanırsanız bu rakama inmeniz hayalden öteye gitmez. Zira bu rakam 10 litreye kadar çıkabilir.

2019 BMW 3 Serisi üretim sürecine konuk olun [Video]

GÜVENLİK
Yeni BMW 3 Serisi’nde görev alan aktif güvenlik sistemleri de dikkat çekiyor. Fren Fonksiyonlu Kaza ve Yaya Algılama sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi Yeni BMW 3 Serisi’nde artık standart olarak sunuluyor. Opsiyonel olarak sunulan Profesyonel Sürüş Asistanı kapsamında Stop & Go özelliğine sahip Aktif Hız Sabitleme Sistemi, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Şerit Değişim Uyarı Sistemi, Yan Çarpışma Koruması, Çapraz Trafik Uyarısı sistemlerine sahip olunabiliyor. Ayrıca yeni nesil BMW Head-Up Display sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

IMG_20200212_123503-01

FİYAT
Test otomobilimiz olan 3 Serisi First Edition M Sport’un anahtar teslim satış fiyatı 404 bin TL’dir. Ülkemizde sadece benzinli motor seçeneği bulunan 3 serisinin başlangıç fiyatı ise 380 bin TL’den başlamaktadır.

IMG_20200216_164622-01

YORUM FARKI
44 yıldır hayatımızda olan BMW’nin en çok satan modeli olma özelliğini de elinde bulunduran 3 serisi gerek tasarımı gerekse büyüyen ebatları ile dikkatleri üzerine çekmeye devam edecektir. Benim de uzun yolda kullanma fırsatı yakaladığım otomobil gerçekten farkını konuşturmuş.

Aracın içinde iken kendinizi başka bir dünyada hissettiğimiz 3 serisi aynı zamanda çok da sessiz bir hale kavuşmuş.

Motor sesinin araç içine gelmesini neredeyse tamamen kesen BMW mühendisleri bunu başarmış! 3 serisinin büyüyen aks mesafesi sayesinde iç mekanda daha da genişleyen otomobilin performansına da hayran kalmamak mümkün değil. Sonuç olarak Borusan çatısı altında 2000 adet satış hedefine ulaşmaları bence hiç de zor değil. Zira bunu 3 serisi hak ediyor. Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

2019bmw3series1

Artı/Eksi
+ Tasarım, Konfor, Performans, Yol tutuş, Geniş iş mekân.
Otomobilde eksiklik gözlemlemedik.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir