Efsane Geri Döndü: Yeni Opel Corsa (1.2 130 HP OTM.)

By on 22 Mart 2020
IMG-20200318-WA0019

1982 yılından bu yana üretilen ve tüm nesilleriyle bugüne kadar dünya çapında 14 milyon adet satan, ülkemizde ise son 20 yılda 216 binin üzerinde satış rakamına ulaşan Opel Corsa, tamamen yenilenmiş dış görünüşü ve üstün sürüş dinamiklerine sahip altıncı nesli ile bu satış rakamlarını daha da yukarılara taşımayı hedefliyor.

Opel, tüm dünyada ve ülkemizde geniş bir kullanıcı ve hayran kitlesine sahip efsane Corsa modelinin tamamen yenilenen altıncı neslini, uzun süredir beklediğimiz otomobillerden birisiydi. PSA grubunun geliştirme sürecine doğrudan müdahale ederek adeta baştan oluşturduğu yeni nesil, beraberinde F kasa kodunu da getirmiş.

IMG-20200318-WA0011

Geçirdiği evrimlerin ardından büyük beğeni toplayan Corsa tam elektrikli versiyonuyla da bambaşka bir kullanıcı kitlesine ulaşma potansiyeline sahip. Türkiye pazarına şimdilik iki farklı motor seçeneği ve dört farklı donanım paketiyle giren yeni model, lansmana özel indirimli fiyatlarla meraklılarının karşısına çıkıyor. Bizde otosevdasi.com olarak yeni nesil Corsa’yı sizler için yakından deneyimledik.

IMG-20200318-WA0024

TASARIM&DONANIM
Yeni Opel Corsa’da, müşterilerin normalde daha üst sınıflarda görmeye alışkın olduğu teknolojiler ve sürüş destek sistemleri kullanıma sunulmuş. Örneğin Opel’in ilk kez B HB otomobil segmentinde kullanıma sunduğu uyarlanabilir ve göz kamaştırmayan IntelliLux LED Matrix Farlar bunlardan biri. Toplam sekiz LED hücresi yeni nesil yüksek çözünürlüklü ön kamera tarafından kumanda ediliyor. Sistem yol ve çevre koşullarına bağlı olarak farların ışık kümesini ayarlıyor.

IMG-20200318-WA0017

Modern otomobil çağının gereği olarak Yeni Corsa’da sürücü ve beraberindeki yolcuları gelişmiş bağlanabilirlik çözümleriyle de şımartmış. Tamamı dokunmatik olan yeni bilgi-eğlence sistemleri beş, yedi ve 10 inç olmak üzere üç farklı versiyon ile sunulmuş. Yedi inçlik Multimedya sisteminde Apple CarPlay ve Android Auto standart olarak sunulurken, 10 inçlik Multimedya NaviPro sisteminde bu özelliklere ek olarak navigasyon yer almış.

0x0-gelismis-guvenlik-sistemleriyle-donatildi-1583586757425

MOTOR&PERFORMANS
Sekiz ileri otomatik, 1,2 litrelik benzinli inceleme aracımızda 130 beygirlik gücünün yanında 230 Nm Tork değeriyle de dikkat çekiyor. 3 Modlu kullanımıyla test ettiğimiz yeni Corsa’yı bizde özellikle Spor modda kullandığımızı da ifade etmek isteriz. Muhteşem bir performans sergileyen Corsa’nın özellikle ilk hızlanması da kayda değer.

--4419778

Yeni jenerasyon Corsa’da iyileştirmeler sadece donanım ve motor gibi parçalarla sınırlı değil. Altyapıda kullanılan yeni nesil mimariyle birlikte otomobilin sadece 980 kilogramlık toplam ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Opel’e göre bu hafifliğin sağlanmasından farklı noktalardaki değişimler var. Öncelikle alüminyum blok olan yeni nesil üç silindir motorlar, dört silindirli olanlara göre 15 kilogram ağırlık kazanımını beraberinde getiriyor.

VİDEO

Yine alüminyuman imal edilen kaputtan 2,4 kilogram, altyapı mimarisindense 40 kilogramlık diyetlerin elde edildiğini görüyoruz. 4,06 metre uzunluğuyla bir önceki jenerasyona nispeten yakınlık gösteren Corsa’nın tavanında ise 48 milimetrelik bir gerileme görüyoruz. Lakin Opel bu azalmaya rağmen otomobilin baş mesafesinde negatif bir durumun olmadığı konusunda oldukça iddialı.

IMG-20200318-WA0020

GÜVENLİK
Yeni Opel Corsa’da Edition donanım seviyesinden itibaren; otomatik acil durum freni, yaya algılama özelliğine sahip önden çarpışma uyarı sistemi, akıllı hız sabitleme ve sınırlandırma sistemi, şerit takip yardımcısı ve trafik işareti tanıma sistemi gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

IMG-20200318-WA0018

FİYAT
Test otomobilimiz olan 1.2 Benzinli AT-8 130 HP versiyonunun anahtar teslim satış fiyatı 157 bin TL’dir. Aracı dizel tercih edeceklerin sadece manuel vites seçeneğinin de olduğunu ifade etmek isteriz. Dizel versiyonun fiyatı ise 144 bin TL seviyesinde olduğunun da alını çizmek isteriz.

IMG-20200318-WA0022

YORUM FARKI
Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki ben 13 yıllık Opel Corsa kullanıcısı olarak Corsa markasına biraz daha fanatik olarak bakmaktayım. Bunun sebebi aracı bu kadar yıldır kullanmama rağmen bugüne kadar bizi bir tek anda bile yolda bırakmayışı, sürüş rahatlığı ve aşırı ekonomik bir otomobil olmasıydı. 2007 model Corsamı geçtiğimiz günlerde üzülerek sattığımı da belirtmek isterim. Bu kadar duygusallık yeter. 🙂

Yenilenen Corsa’ya dönecek olursak bence evrim geçişmiş diyebilirim. Elbette bunda PSA’nın dokunuşunu hissetmeniz mümkün. Gerek araç içi tasarımı, gerekse 130 beygirlik 1.2 litre benzinli motoruyla yeni nesil Corsa bence tam anlamıyla beklediğimize değmiş bir otomobil olarak karşımıza çıktı.

Özellikle İstanbul gibi park yeri ve trafiğin sıkıntılı olduğu bir metropolde yaşıyorsanız bu ebatlarda otomobili tercih etmeniz bence en sağlıklısıdır. Trafikte kolay hareket edebilen bu segment araçlarına bir de yerinde tasarımsal dokunuşlar da eklendiğinde değmeyin keyfine… Ayrıca ödüllü 1.2 litrelik sekiz ileri turbo benzinli motorunun performansı da abartmadan söylemek gerekirse gerçekten mükemmel olmuş. Hele bir de spor modda kullandığınızda siz otomobili değil de otomobil sizi kullanıyor hissi uyanıyor. 🙂

Sonuç olarak ülkemizde ve dünyada yıllardır milyonlarca kullanıcısı olan Opel Corsa yeni yüzüyle bu rakamları katlayacağa benziyor.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…

Artı/Eksi
+ Tasarım, Performans, Konfor
Gözümüze çarpan bir eksi yön göremedik maalesef. 🙂

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir