AMAZON KADINLAR

By on 13 Haziran 2018
özen acar

Sıradan bir Pazar günüydü, spot ışıklarının altında makyajımı tazelerken kapıdan giren müşteriyi fark ettim. Evet tam da bu saatlerde kızımla başbaşa evimde kahvaltı yapacaktım, denizi gören balkonuma çıkıp kahvemden bir yudum, bir yudum daha alacaktım. Hayal etmesi bile yüzümde tebessüm ettirdi, derken ayakkabımın topuk sesleri ile kendime geldim. Hoş geldiniz dediğimi hatırlıyorum, içten gülümseyerek.

İşimi severek yapıyordum, her gün aşk yaşamak bu olsa gerek. Mesleğine tutku ile bağlanmak. Kimine göre sadece araba satıyordum, bana göre hayal … Kiminin ilk arabası, ilk heyacanı… Kiminin en büyük hayalî… Kaç kişinin kalbine dokundum sayamadım? Kahvelerimizi yudumlarken ‘ben bu aracı almayı çok istiyorum’ dedi, beyefendi. Araca dokunmak ister misin? dedim. Tereddütlü bir sesle ve gözlerinde aşkla ‘Evet ‘ diyebildi.

Ben en çok böyle heyecanlı satışları seviyorum. Dibine kadar mutluluktu, satışın adı. Ailesinden biri olman an meselesi. Çünkü mahremini açıyor müşterin sana. En içten çocuksu duygularını yaşıyor, belki de. Tabi ki herkes med-cezir ruh halinde değil, olamazda. Bahsettiklerim, kalp atışlarım benim.
Günlerce Showrooma geldi, gitti. Ben her seferinde aynı coşkuyla karşıladım. Kaç defa karşıya geçip aracına baktık, sayamadım. İşimi severek yapıyorum, çünkü…

Derken ailesinden biri gibi oluyorsun. En yakın arkadaşının pastane işlettiğini öğrendim. Mutfak terapi gibi geliyordu bana. Kızımla en çok kek yapmayı seviyorduk. Birgün gelirken pasta , kurabiye getirdiler. Hem de el yapımı. Bizim işin fıtratıdır, pastasız baklavasız olmaz teslimatlar. Hayırdır, berekettir. Birden coşkuyla ‘ ‘keşke bende yapabilsem, pastane açar kızımla işletirdik ileride’ dedim. Kardeşinin, pastacılık kursunun kurucusu ve eğitimcisi olduğunu o dakika öğrendim. Kader senin yolunu çizmişti aslında. Sen sadece tevafuk ile denk getirilmiştin farkında olmadan..

Kendimi bir anda pastacılık kursunda buldum. Öğrendim ki devlet destekli olduğu için birçok elemeden geçiyorsun. Oysa benim ummadığım kadar , bir anda olmuştu herşey. Hayatımın en büyük tecrübesini yaşayacağımdan bihaber, neden böyle bir şey yaptığımı da sorguluyordum kendi kendime.

Sağıma döndüm, soluma döndüm bambaşka bir dünya. Saçımdan kıyafetime kadar buraya ait olmadığımı bağırıyordu resmen, çevredekilerin bakışı.

Ait olmak neydi … Bu farkı kim belirliyordu? Gitmeli miydim, kalmalı mı?

Meslek edindirme kursunun tam da ortasındaydım. Hayatında hiç çalışmamış ya da meslek edinmek için gelen insanların hayal kapısıydı. Kursa kayıt olurken, bana ‘emin misin’ diye soran kurs eğitimcisini düşündüm de, ‘senin burada ne işin var’ der gibiydi, şimdi anladım. Ama hayat sana dersine verecekti ya en okkalısından , direnmek ne mümkün.

Benim de hayallerim var deyip , pes etmeden devam ettim yoluma. Benim yırtık kotum, onların eşarbı olabilirdi ama hayallerimiz birdi. Benim kurukafa küpelerim, renkli saçlarım , onların uzun şifonları olabilirdi ama yolumuz kesişti. Amazon 5 kadın yaşadım kalbimde. Güçlü, ayakları üstünde durmak için hayatı tersten yaşamış kadınlar. 5’i 1 yerde gibi hediyeydi sanki. Emine evli 3 evladı var.

Oğlu mühendis olacak seneye. Okumamıştı 15 inde. Şimdi bir sınavdan çıkıp diğerine giriyor. Evde yemeğini yapıp ahaliye bakıyor , baklava börek yapıp satıyor. Kitap fuarına da gitmişliği oldu , gitar çalan oğluna eşlik etmişliği de. Mezun olacak diplomasını bekliyoruz heyecanla. Ne yırtık kotuma takıldı, ne saçımın rengine. Edebiyat, sanat, siyaset çok şey öğrendim desem yeridir. Yürekli bir kadın, elini taşın altına koymaktan korkmaz, doktorların düzenlediği kokteylde pazarlama, sunum, el becerisi pasta börekleriyle hayatında ilk defa böyle büyük bir iş alarak hayran bırakan, catering firması kadar kurumsal olduğunun farkında olmayan yükselişe geçen büyük patron.
Sümeyra , evli 2 evladı var. Müthiş enerjik bir kadın.

Her şeyi organize etme ve yönetme yetisi var. Eğer farklı bir seçim olsaydı yolunda, iyi bir lider olurdu. Şirketin en güçlü, fark yaratan, ezberbozan yöneticilerinden hem de. Pastacılık kursunda eğitimci olmayı hedefliyor. Üçüncü çocuğu düşünmüyorsun diye sorduğumda, ‘ içimde ki güç kariyer yapmamı söylüyor ‘ yanıtını aldım ve hiç şaşırmadım. Hedefine öyle kitlenmiş ki karşısına çıkan tüm olumsuzlukları görmezden geliyordu. Başaracaktı lider ruhlu kadın, pes etmeye hiç niyeti yoktu.

Grubun en sanatsal, en şairane kadınıydı Neval. Evli 2 evladı var, eşi öğretmen. Kesinlikle doğru adamla evlenmiş. Neval, öğretmen ruhlu naif eğitici ve hep sakindi. Yapması gereken mesleği eşinde yaşıyor gibiydi, zaten eşine duyduğu hayranlık için mısralar yazılırdı. Krem şantiden yaptığı desenler , ruhuna ilmik ilmik işliyordu. Yeteneği kızına geçmiş ki harikulade resimler çıkıyordu kaleminden. Kızının bu yeteneğini keşfeden anne, içinde ki öğretmeni çıkarıyordu adeta. Her konu hakkında mutlaka mantıklı bir fikri vardı. Onu dinlerken ruhuma huzur doluyordu, sanki. Okuyan, kültürlü, bilgili bir kadındı Neval. Oturup adına şiir yazası geliyordu insanın.

Aslı , minyon yapısıyla devasal işlere kalkışan özgür ruhlu bir yetenekti. 17 sinde aşık olup ‘ sonsuza kadar evet ‘ dediği eşinin biricik sevdasıydı. Arda’nın annesiydi. 5 amazon kadının hepsi de müthiş evlatlar yetiştirmiş ve emeğin sevginin harmanlandığı bir dünya çıkarmışlardı ortaya. Ama içlerinde ki o mücadele ruhu varya onların peşini iyi ki bırakmamıştı. Aslı, açık liseye giden cumartesi Pazar dahil derslere giren, hafta içi pastacılık kursuna gelen, yetmeyip koştur koştur hayallerinin peşinden giden pire misali bir kadındı. Yaptıklarından ve kendinden o kadar emindi ki, yaşadıkça şaştım kaldım. İletişimi, arabuluculuğu ve sakinliği ile hayatını, hayallerini ve evini kolayca yönetebiliyordu. Of demeden hem de … Biran önce çalışma hayatına geri dönmek ve ideallerini yaşamak için atıyordu kalbi.

Evet , grubun en hamarat amazon kadınına geldi sıra. Sevinç, gülünce gözleriyle gülen, güzel bir kadın. Akıllı ve çözümleyici bir yanı var. Evde interneti açıp pasta videoları izleyerek çoktan parasını kazanmaya başlamıştı bile. Kursa başladıktan çok sonra öğrendim. Bizimle beraber saatlerce hamur işlerken bile , bu yollardan geçtiğini hissettirmedi bize. Anaç ruhunu konuşturup sürekli destek oldu. Sevinç, evde edindiği mesleğine aşık bir kadın. Bir kek yerken , lezzetinden mırıldandığım yetenek.

Her yaptığı şeye özen gösteren ve en iyisini Yapmak için gecesini gündüzüne katan bir güneş. Yeteneği parlıyordu adeta. Bu iş için doğmuş derler ya hani … Evli 2 evladı var. Tanıdığım en huzurlu kadınlardan biri. Elinin lezzetini keşfetmiş ve ailesine yeteneğiyle katkıda bulunan, evini atölyeye çeviren, fırsatları analiz edip değerlendiren Ekip Şefiydi.

Bazen bulunmak istemediğin yerde hazine misali servet saklıdır, bakman yetmez görmen gerekir , anladım. . Şaşkındım ama hayatımın en efsane serüveniydi. Hiç bitmesin istedim, ilk defa bir film.
İçinde ki güce inanmış ve yolunu başarıya sürükleyen bir inci dizesi 5 farklı kadın tanıdım. Hepsinin yüreğine selam olsun, yolları açık olsun. Ben yırtık kotundan , kırmızı rujundan öteye gidemeyenlerin yolunun rast gelemeyeceği bir yola denk getirildim. Kahkahası da takıldı oltaya, kitabı da, felsefesi de, duanın en yalın hali de … Kursa veda ederken , gidene kadar yaşlarını akıtan Emine’nin ellerini öpesim geldi. Gerçek dostluk vardı hem de bu hayatta …
Yozlaşmış, hırs ve netâmeli tavırların önünde ki samimiyetsizlik … İçinde iyi geldiniz safderun samimiyetinizle.

Benim güzel hikâyelerimin en güzel yanıydı bu kısa hikâye …

Özen ACAR

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir