Yürüyen “Salon”: Yeni Skoda Superb

By on 19 Aralık 2016

Geçmişi 1930’lara dayanan “Superb” adının canlandırılarak üretmeye başlamasının üzerinden 15 yıl geçen “Red Dot Tasarım Ödüllü” Skoda’nın Amiral Gemisi Superb, 15 yıl boyunca tüm dünyada 900 bin adedin üzerinde satış rakamlarına ulaşılırken, Türkiye’de de 22.155 adet satış gerçekleştirdi.
Üçüncü nesil Superb, sunduğu geniş iç mekân ve sınıfının standartlarını belirleyen özellikleriyle beğeni toplarken etkileyici tasarımı ve teknolojik donanımları sayesinde son nesliyle Skoda’yı yeni ufuklara taşımayı başardı! Testini sizler adına gerçekleştirdiğimiz Superb’nin 1.6 litrelik DSG şanzımanlı TDI motorunu daha yakından tanımaya ne dersiniz? O zaman testimizi keyifle okuyun…

img_20161216_145131-01-1600x1200

TASARIM
Skoda‘nın “amiral gemisi” Superb, üçüncü nesliyle gerek markanın tarihinde gerekse de sınıfında yepyeni bir dönemin başlangıcını temsil etmiş. MQB platformu baz alınarak geliştirilen Superb, Adaptif Süspansiyon sistemi ve genişliğiyle sadece daha fazla konfor değil, aynı zamanda motor seçenekleriyle de önceki nesline göre yüzde 30’a varan oranlarda daha düşük yakıt tüketimi sunmuş!
Bizce Yeni Superb modelinde ilk göze çarpan güçlü tasarımı oldu. Skoda’nın konsept aracı VisionC’ye yüzde 95 oranında benzeyen Superb, yeni nesliyle Skoda’nın tasarım anlayışında farklı bir dönüm noktasını oluşturan bir model olmuş desek abartmış sayılmayız.
Yeni nesil Skoda Superb’de, geniş ön ızgara, yine geniş ve ayırt edici tasarıma sahip ön farlar aracın güçlü görüntüsünü oluşturmuş. Buna paralel olarak Çek Cumhuriyeti’nin dünya çapındaki tanınmış kristal işçiliği, Superb’in farlarına da mükemmel bir şekilde yansıtılmış. Detaylı işçiliğe sahip kristal görünümlü farlar, Superb’e seçkin bir duruş kazandırmış. Kaputta kullanılan belirgin tasarım çizgileri ise otomobilin güçlü görünümünü pekiştiren bir başka etken…
Superb’nin yandan görünümü ise dinamik bir duruş içermiş. Keskin, yüksek tornado çizgisi, aracı çepeçevre sararken aynı zamanda belirgin bir ışık-gölge efekti oluşturulmasına yardımcı olmuş.
Aynı zamanda Geniş arka camla bir bütünlük oluşturan, arkaya doğru alçalan tavan ise, Superb’nin bir Coupe otomobil gibi görünmesine olanak sağlanmış… Otomobilin arka bölümünde ise aynen ön tasarımda olduğu gibi güçlü bir etki verecek şekilde yatay çizgiler, LED teknolojisi ve kristal görünümlü malzemelerle parlayan geniş stop lambaları kullanılmış! Diğer Skoda modellerinde de kullanılmaya devam edilen ve tüketici tarafından çok beğenilen tanıdık “C“ şeklindeki form dikkati çekiyor.

8101178

KONFOR
Sınıfının en geniş iç hacmine sahip olan (1864 mm) Superb, 595 litrelik bagaj hacmiyle rakiplerine adeta fark atmış! Bagaj demişken şu detayı da belirtmeden geçmeyelim. Elleriniz doluyken bagaj kapağının kolayca açılabilmenize olanak tanıyan “Sanal Pedal”, Superb’de ilk kez kullanılmış. Otomobilin iç detaylarına göz atacak olursak, daha lüks detaylar ve daha fazla fonksiyonel çözümlerle donatılan iç mekân, aracın mükemmeliyetçi karakterini ortaya koymuş. Nitekim otomobilin ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima gibi donanımların yanı sıra, özellikle soğuk iklimler için geliştirilen ısıtmalı ön ve arka koltuklar, aracı önceden ısıtmaya yarayan klima gibi konfor özellikleri size bir çırpıda söyleyeceğimiz farklılıklar… Bunlara paralel olarak ön taraftaki kol dayanağı içindeki eşya gözünde tablet koyma yeri, arkada USB ve 230 volt soket girişi, kapılarda 1.5 litrelik şişelerin konulabileceği bölmeler, bunlardan sadece bazılarını oluşturuyor.

img_20161217_161946-01-1600x1200

İsteğe bağlı sunulan yeni nesil 8 inçlik Colombus dokunmatik multimedya ve navigasyon sistemine sahip Superb, internete kablosuz bağlanma imkanı sunarken, ayrıca Smart Gate ve Mirror-Link (Apple ve Android uyumlu) ile de akıllı telefonlardaki uygulamaların araç içinde de kullanılmasını, özel uygulamalar sayesinde araçla ilgili bilgilerin telefonlardan takip edilebilmesine de olanak sağlıyor. Superb’de sunulan isteğe bağlı donanımların sayısı 150’nin üzerinde!
Superb’de “Sürüş Modu“ seçiminin yanı sıra ilk kez “Dinamik Şasi Kontrolü” (DCC) de sunulmuş. Bu sayede araç, gerektiğinde “Standart“, “Konfor“ ve “Sportif“ sürüş seçeneklerinden biriyle kullanılabilecek…

Ayrıca test aracımızda donanımında standart olarak sunulan elektrikli bagaj kapağı, geri görüş kamerası, Alcantara deri döşeme ve LED iç ambiyans aydınlatması Yeni Superb’in sınıfında farklı bir noktaya erişmesini sağlamış.

skoda-superb-arka-koltuklar

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ
Test aracımızın kalbinde yer alan Volkswagen grubunun başarıyla geliştirdiği DSG otomatik şanzımanlı 1.6 litre TDI dizel motor cimriliği ile de nam salmış bir teknolojiye sahip! Test süremiz boyunca (3 Günlük süre) yeni nesil Superb bizlere özellikle sakin kullanımlarımız sebebiyle 5.5 litrelere kadar yakıt sarfiyatı gerçekleştirdi. Fabrika verilerinde ifade edilen şehir içi 4.6 litrelik yakıt sarfiyatına 1500 kg yakın ağırlıkta olan otomobilin özellikle İstanbul şartlarında ulaşılması bizce imkansız! Ancak bu rakama sakin kullanımlarda şehirlerarası yolda ulaşılabilir. Aracın 106 gr/km’lik emisyon değeri de bizce gayet yerindedir.

1.6 litrelik dizel motor maksimum 4000 devirde 120 beygirlik güç üretip 3.250 devirde 250 Nm Tork değeriyle desteklemiş! DSG şanzımana zaten diyecek bir eleştiri olmasa gerek. Zira otomobil ile seyahat ederken bu kusursuz şanzımanın gerek performansa katkısı gerekse de geçişlerdeki sessizliği bize bu konuda söyleyecek fazla bir söz bırakmadı!

img_20161216_145105-01-1600x1200

GÜVENLİK
Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan, gelişmiş birçok aktif ve pasif güvenlik teknolojisine sahip Yeni Skoda Superb’de Ön Bölge Asistanı, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi, Çoklu Çarpışma Önleyici’yle birlikte Elektronik Denge Kontrol Sistemi standart olarak sunuluyor.

Sayısız güvenlik asistanlarının yanı sıra dokuz adete kadar çıkarılabilen hava yastığı, daha rijit gövde ve özel olarak optimize edilen çarpma noktaları mümkün olan en iyi korumayı sağlayan Skoda Superb, aynı zamanda sınıfında daha önce standart olmayan bir dizi yeni güvenlik asistanlarını sunulmuş. Bu teknoloji sayesinde sürücü ve yolcular tüm trafik şartlarında güvenle seyahat edebiliyor.

Gelişmiş birçok aktif ve pasif güvenlik teknolojisine sahip Yeni Skoda Superb’de Ön Bölge Asistanı, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi, Çoklu Çarpışma Önleyici’yle birlikte Elektronik Denge Kontrol Sistemi standart olarak sunulurken Şehir İçi Acil Fren Desteği, Elektronik Diferansiyel Kilidi gibi özellikler de göze çarpanlardan… Superb’de aynı zamanda Kör Nokta Tespit Sistemi, Trafik Asistanı, park yerinden çıkarken arkadan gelen araçları algılayan Arka Trafik Uyarı Sistemi, Şerit Takip Asistanı gibi sistemler de opsiyonel olarak sunulmuş. (Test aracımızda standart idi)

img_20161216_143330-01-1600x1200

FİYAT
Test aracımız olan Skoda Superb 1,6 TDI CR DSG Green Tec 120 PS’in anahtar teslim satış fiyatı 147.400 TL’dir. Ancak Superb’nin dizel motor seçeneğinin fiyat skalası 100 binden başlayıp motor ve konfor özelliklerine göre 192 bin TL seviyelerine kadar çıkabilmektedir. Benzinli Superb tercih edecekler için ise rakam 87 binden başlamaktadır. Bu arada Skoda Aralık boyunca ÖTV zammını tüketicisine hissettirmeyeceğini de ifade edelim!

YORUM FARKI
Bence Skoda’nın amiral gemisi olan Yeni Superb iç ve dış tasarımından teknolojisine kadar tamamen yenilenerek sınıfında yepyeni bir dönem açmayı başarmış. Altında barındırdığı teknoloji ve konfor özelliklerinin yanında, tasarımıyla da sıra dışı olduğunu kanıtladı!
Superb’nin Alman Tasarım Konseyi jürisi tarafından neden ödüllendirildiğini aracı test ettiğim zaman daha iyi anladım. Bunu inanın aracı gereksiz yere göklere çıkarmak için söylemiyorum. Sizde kullanırsanız bana hak vereceksiniz ki yeni nesil Superb gerek tasarımındaki akıcılığı gerekse de mükemmel iç mekan genişliğiyle rakiplerinin korkulu rüyası hatta “karabasanı” olmaya devam edecektir.
Tepeden tırnağa yeniden tasarlanıp geliştirilen Superb, boyutları, geniş iç mekanı ve bagaj hacminin yanı sıra yenilikçi teknolojileri, sürüş dinamiği, üretim kalitesiyle de sınıfına yeni bir soluk getirecektir. Sonuç olarak Yeni Skoda Superb ile markanın ivmesinin artacağını ve Skoda’ya güç katarak algısını yukarı taşıyacaktır diye düşünüyorum.
Şimdiden bu aracı tercih eden ve edeceklere kazasız maksimum keyifli sürüşler dilerim. Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir