Yine Yeniden Sandero Stepway!

By on 20 Ağustos 2013

Dacia ailesinin şüphesin en yakışıklı ve gösterişli konumunda olan Stepway modeli ülkemize ilk geldiği günden itibaren kendine has bir kullanıcı kitlesine sahip oldu. Bu kadar kısa zamanda geniş müşteri kitlesine ulaşmasındaki en önemli sebep bizce otomobilin yerden yüksek jep tarzı yapısı ve arkasındaki Renault Mais güvencesi! Dolayısıyla Dacia mühendisleri bu ilgiye kısa sürede geri dönüş yaparak Stepway’in yeniden tasarlayarak fanatiklerine güzel bir sürpriz yaptılar. Gelin yenilenmiş Sandero Stepwap’in daha yakından tanımaya başlayalım…

DSC02001TASARIM

Makyajlanmış Sandero Stepway halefine oranla baktığımızda dış tasarım anlamında daha kendinden emin bir duruş sergilemiş! Özellikle otomobilin ön tasarımı bunu çok iyi yansıtmış. Geniş ön far yapısı ve radyatör ızgarası ile içine yerleştirilmiş Dacia logosu otomobilin dış görünümünü dışa dönük bir yapıya kavuşturmuş! Bununla beraber küçük delikli şekilde tasarlanmış alt ızgara ve yuvarlak şekilde tasarlanmış sis farları da ön tasarımı tamamlayan diğer bir unsur olmuş…  Ayrıca Kaporta ile mükemmel uyumlu tampon ve radyatör ızgarası bütünlüğü hem dinamizm hem de sağlamlık çağrıştırıyor!

DSC01999Stepway’e profilden baktığımızda ise yerden yüksek tasarım yapısının yanında halefine göre daha bir kavisli ve geniş çamurluklarıyla sağlam bir ifadeye kavuştuğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yan omuz çizgilerinin kapının alt tarafına verilmesiyle alt bölümde bulunan plastik aksam ile uyum içinde bir görünüm oluşturmuş! Otomobilin arka görünümünde ise genişçe tasarlanmış ve hafifçe öne doğru uzatılmış stop lambaları da özellikle trafikte seyir halindeyken dikkat çekici bir havaya kavuşturulmuş. Yine eski Sandero’da görmeye alıştığımız arka kapak üzerinde yer alan büyükçe Sandero yazısı ve Dacia logosu da markanın ne kadar kendine güvendiğinin bir başka ifadesi olarak görebiliriz! Jep görünümünü otomobile çok iyi yansıtan yeni Sandero Stepway’in dış tasarımı bizden tam not aldı diyebiliriz…

DSC02005KONFOR VE İÇ MEKAN

Yeni Stepway’in kokpit tasarımı sadelik ve işlevselliği çok iyi harmanlayarak kullanıcısının hizmetine sunmuş. Yeni nesil Dacia modellerinde de görmeye başladığımız dokunmatik müzik sistemi test aracımızda da yer almış. Buna paralel olarak klasik üç kollu direksiyon simidi, krom kadran, havalandırma çerçeveleri ve direksyon simidinde yer alan krom kaplama kokpite başka bir hava kazandırmış.

DSC02006Aynı zamanda yeni Stepway’da kullanılan koyu karbon veya çift renkli kokpit paneli de halefine oranla iyileştirilmiş iç mekan malzemesinin en önemli göstergesi olmuş! Dolayısıyla Yeni Sandero Stepway bizce sınıfının diğer araçlarından hiçbir eksiği yok! Stepway’in diğer konfor özellikleri ise şöyle devam ediyor; DACIA Media NAV Navigasyon ve Multimedya Sistemi olan,  7’’ Dokunmatik ekran, yokuş kalkış desteği, Navigasyon, Radyo – Priz ve USB Bağlantısı, Bluetooth® telefon, Direksiyondan kumanda, Eco mode, direksiyondan kumandalı radyo ve MP3 çalar sistemi, manuel klima sistemine yer verilmiş…

DSC02000PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 898 cc’lik benzinli motor 90 beygirlik bir güç üretiyor ve bunu 135 Nm’lik tork değerini bize sundu. Test süremiz boyunca şehir içinde ve Eco modda 6.9 litrelik tüketim değerine ulaşan yeni Stepway, şehirlerarası yolda ise bu değeri 4.8 litrelere kadar çekebiliyor. 5 ileri manuel vites kutusuna sahip olan Stepway beygir ve tork değerlerinin yeterli olması sayesinde 900cc’lik bir motoru kullandığınız hissini vermiyor! Ayrıca 1.5 litrelik dizel motor seçeneği ile de satışta olan yeni Sandero Stepway aşırı vergi yükünden de kullanıcısını kurtarıyor!

DSC01997GÜVENLİK

Yenilenen Sandero Stepway’in güvenlik ekipmanları arasında sürücü ve yolcu hava yastıkları, tekerleklerin kilitlenmesine engelleyen ABS ve acil fren destek sistemi olan AFU, ESP (Elektronik Denge Programı),  ASR (Elektronik Patinaj Önleme Sistemi) yer verilmiş.

DSC02004FİYAT

Test aracımız olan Yeni Sandero Stepway Turbo 90 bg’in anahtar teslim satış fiyatı 34.050 TL’dir.

 

DSC02002SONUÇ

Yeni Sandero Stepway makyajdan geçirildikten sonra karakteristik özelliği bence bir adım öne çıkmış. Gerek yerden yüksek karoser yapısındaki havalı duruş gerekse de yakıt tüketimindeki cimriliği ile yeni Stepway yeni görünümüyle oldukça dikkat çekeceğe benziyor! Ön görünümündeki dikkat çekici tasarım detayları ve kokpit bölümünde kullanılan iyileştirilmiş malzeme işçiliği ile yeni Stepway, bence tam anlamıyla Türkiye yollarının otomobili… Şimdiden bu aracı alacakları keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

DSC02003İçimizdeki sevdaların bitmemesi dileğiyle…

Emniyet kemerinizi takmadan lütfen yola çıkmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

DSC01998YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir