mouse ile üzerine gelince

“Yıldızlı” Pekiyi: Yeni Mercedes GLA 200

By on 12 Ekim 2020
IMG_20201008_134054-01

7  yıl önce başlayan macerasıyla birlikte markası için yeni bir kulvara merhaba niteliği taşıyan GLA nihayet ikinci jenerasyonuna kavuştu.

Değerlendirmesini yaptığımız günlerden beri karşısındaki rakiplerine oranla hangi bölgelerinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdiğimiz 2020 Mercedes GLA, bunu tasarım noktasında başarılı bir şekilde karşılıyor. 6 yılda 1 milyonu bulan satış rakamıyla markası için de bir başarı hikayesine dönüşen GLA’dan beklentiler aynı eğride devam ediyor.

Mercedes-Benz’in kompakt SUV sınıfındaki ilk modeli olan GLA, tamamen yenilenen ikinci jenerasyonu ile Temmuz ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulmuştu. 163 HP’lik turbo benzinli motor ve 7G-DCT otomatik şanzımanın standart olarak sunulduğu Yeni Mercedes GLA bizde Otomobil Sevdası “test merkezi” olarak sizler için yenilenen GLA’yı deneyimleme fırsatı yakaladık.

IMG_20201008_141012-01

TASARIM&DONANIM
Otomobilin dış tasarımı tamamen incelendiğinde GLC’nin gerçek bir minyatürü olmuş diyebiliriz. Eski versiyona göre daha yüksek, daha kısa ve kullanışlı bir otomobil olmuş. Aracın arka kısmında ise eski versiyona göre daha küçük olarak tasarlanan çift parçalı stoplar hemen dikkat çekiyor. Ardından bagaj kapağının eski versiyona göre daha dik biçimde tasarlandığını da fark ediyorsunuz.

Yeni Mercedes-Benz GLA, tasarım detaylarıyla kendinden emin bir görünüm sergiliyor. Ön bölümde başlayan çizgi A sütununu takip ederek kompakt cam alanların oluşturduğu yaşam alanıyla bütünleşiyor. Motor kaputunun üstündeki “güç kubbeleri” kadar 20 inç’e kadar jantlar seçenekleriyle de kendinden emin ve dinamik tasarımı vurgulanmış. Sadeleştirilmiş çizgiler ve yalın tasarımın yansıması olan düzgün yüzeyler sportiflik ile modern tasarımı özenle harmanlıyor.

IMG_20201008_140958-01

Güçlü omuz çizgisi kadar coupé tarzında cam çizgisi de GLA’ya özgü bir tasarım özelliği olup otomobilin dinamik ve şık görünümünü daha da vurgulanmış. Mercedes-Benz markasının diğer SUV modelleri gibi GLA’da da geniş boşluklara sahip olan, ortasından yatay bir çıta geçen ve merkezinde bir “Yıldız” taşıyan bir ön radyatör ızgarası dikkat çekiyor. Markaya özgü bir uygulama olarak farların iç grafik dizaynı dahil olmak üzere birçok kaliteli detay öne çıkıyor.

Yeni GLA, altıncı model olarak Mercedes-Benz’in güncel kompakt sınıf model ailesini tamamlarken, aynı zamanda markanın başarılı SUV ürün gamının giriş seviyesini oluşturuyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında daha güçlü bir karakter sergileyen Yeni GLA, 1.611 milimetrelik yüksekliği ile önceki nesline oranla 10 cm daha fazlasını sunmuş.
Dikleştirilmiş ön bölüm, kısa ön ve arka gövde uzantıları kadar otomobilin etrafını çevreleyen korumalar da arazi araçlarına özgü karakteristik tasarım unsuru olarak devreye giriyor.

2020mercedesgla-12

Yeni GLA’da hem SUV tipi otomobillere özgü yüksek oturma pozisyonu hem de ön koltuklardaki baş mesafesi artmış durumda. Yeni GLA’nın uzunluğu önceki nesline göre 1,5 cm kadar kısalmasına rağmen, arka koltuk diz mesafesi önemli oranda artırılmış. Dikleştirilmiş ön bölüm, kısa ön ve arka gövde uzantıları kadar otomobilin etrafını çevreleyen korumalar da arazi araçlarına özgü karakteristik tasarım unsuru olarak devreye giriyor.

2020mercedesgla-13

2020mercedesgla-14

Yeni GLA’da, ön konsol sürücü ve yolcu tarafı görsel olarak ayrılmış temel bir gövdeden oluşuyor. Sürücü tarafını ve orta konsolu geniş ekranlı mimari domine ederken yolcu tarafında şık tasarımlı süslemeler görülüyor.
Söz konusu ekranlar iki adet 7 inçlik (17,78 cm), biri 7 ve diğeri 10,25 inç (26 cm) ve iki adet 10,25 inç olmak üzere üç farklı versiyon olarak sunuluyor. Toplam beş adet havalandırma çıkışı, türbin motorlarını andıran yuvarlak görünümü ile şık ve sportif bir görüntü sergiliyor. Kapı panelleri ile konsol tasarım olarak birbiri ile bütünleşmiş.

IMG_20201008_140851-01

Peki Ebatsal olarak neler değişti?
İkinci jenerasyonla birlikte bizleri kullanım alanı olarak ileriye taşınan bir GLA bekliyor olacak. Genel verilere baktığımızda aracın 4.410 milimetre uzunluğa, 1.834 milimetre genişliğe, 1.611 milimetre yüksekliğe ve 2.729 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz.

Bu da aslında 14 milimetre kısa olmasına karşın, 30 milimetre daha geniş ve 104 milimetre daha yüksek bir otomobille karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor. Aks mesafesinde de 30 milimetre ileriye giden GLA, iç yaşam alanında hissedilir bir iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Buradaki iyileşmenin özellikle arka diz mesafesinde hissedileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

IMG_20201008_140645-01

Yeni jenerasyonun kokpit bölümü ise artık Mercedes ürün gamından alıştığımız çizgilerle benzerlik sergiliyor. Ebatları 10,25 inç olan multimedya ve dijital sürücü ekranının hakimiyetinde gelişen çizglerde, farklı versiyonlara göre farklı konsol şekillenmesi kullanıcıları bekliyor.

AMG pakette koltuklar daha net bir yanal destekle gelirken, alt paketlerde ise ön konsolun daha “hareketli” bir kombine büründüğünü görüyoruz. Gece sürüşleri için ambiyans aydınlatması da yine deneyime doğrudan etki edenler arasında karşımıza çıkıyor.

GLA’nın tanıtımında öne çıkarılan bir diğer noktası ise elde ettiği elektronik destekler oldu. Standart olarak arazi paketini sunan Mercedes, bununla birlikte ek bir sürüş modu, yokuş iniş desteği ve arazi sürüşlerinde ekranlarda özel bir grafik desteğiyle sürücüye yardımcı olacak. Yine aileden tanıdığımız birçok elektronik destek asistanını sunacak olan GLA’nın satış süreci önümüzdeki bahar dönemi içerisinde kademeli olarak başlayacak.
Tüm bunlarla birlikte yeni GLA’nın bagaj hacmi de +14 litre artarak 435 litre olmuş.

IMG_20201008_141029-01

MOTOR&PERFORMANS
Mercedes Renault ile ortak geliştirdiği 1,3 litrelik benzinli motoru yaklaşık 160 beygir güç, 250 Nm tork ve 7 iler çift kavrama şanzıman birlikteliğiyle sunuyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 6.6 litre olarak gerçekleşti. Yüksek performanslı kullanımlarda otomobilin yakıt sarfiyatı 10 litrelere kadar çıkmaktadır.

Otomobilin gerek spor modda gerekse de diğer modlardaki kullanımlarında herhangi bir sorun gözlemlemedik. Genel olarak şehir içinde ECO modda kullandığımız GLA’ya tam not verdik. Buna paralel olarak aracın vites geçişlerini de hissetmeden yol aldık.

2020-mercedes-gla-10

GÜVENLİK EKİPMANLARI
Yeni GLA güvenlik açısından da yenilenmiş bir otomobil. Özellikle yolcu güvenliği bir sınıf öteye geçmiş durumda. Trafikte seyahat halindeyken yaya uyarı sistemi, trafik levha okuma sistemi gibi yenilikleri var.

Otoyolda sürüş esnasında canlı trafik asistanı sayesinde yolun ilerisinde neler olduğundan haberiniz olabiliyor. Yeni GLA’nın sürüş destek sistemleri arasında ise, “Adaptif Hız Sabitleme, Aktif Direksiyon Asistanı fonksiyonları, Aktif Hız Limit Asistanı ve uyarı sistemi, Kavşak ve Trafik levhası uyarı sistemi, Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Asistan” gibi sistemler öne çıkıyor.

IMG_20201008_140915-01

Yeni GLA, sürücüyü destekleyen ve sürücünün hayatını kolaylaştıran en güncel sürüş yardım sistemleriyle kompakt sınıftaki en üst güvenlik seviyesini sunuyor. Sürüş Yardım Paketi’nin en güncel özellikleri olarak acil durum manevra yardımcısı, acil durum şerit yardımcısı, araçtan çıkış kör nokta uyarı sistemi ve hatta yaya geçidindeki kişilerin algılanması gibi özellikler bulunuyor.

Bunun dışında; DISTRONIC, aktif takip yardımcısı, aktif direksiyon yardımcısı, hız sınırına otomatik uyarlama yardımcısı, tıkanıklık acil fren fonksiyonu, aktif şerit takip yardımcısı, aktif kör nokta yardımcısı, çapraz trafik fonksiyonuna sahip aktif fren yardımcısı ve PRE-SAFE® PLUS gibi özellikler Sürüş Yardım Paketi’nde devreye giriyor.

FİYAT
Test otomobilimiz olan yeni GLA 200 Progressive’nin anahtar teslim satış fiyatı 621.900 TL’dir. Ancak test aracımızda yer alan ilave paket neticesinde bu fiyata kadar çıktığını da ifade etmek isteriz. Zira aracın normal fiyatı 519 bin TL civarındadır.

IMG_20201008_141327-01

YORUM FARKI
Mercedes ailesi ile oldum olası sempatik bir bağ kurduğum doğrudur. Aracın önünde ilk göze çarpan yıldızın etkisi sadece benim üzerimde değil sanırım tüm otomobil sevdalılarının üzerinde de geçmişten gelen bir etki bıraktığı tartışılmaz bir gerçek. 🙂
GLA testine başlarken de yine bende aynı hisler ile ayağımı gaza dokundum. Otomobilin iç dünyası, ambiyans renkleri özellikle gece yolculuklarının bence vazgeçilmezleri arasında bir keyif yaşatıyor insanda…

GLA’nın motor performansı 1.3 litreyi duyan okuyucuların aklında en önemli soru işareti getiren bir durum idi. Açıkçası benim için de aynı şey söz konusuydu. Aracı kullanmaya başladığım günden itibaren bu merakım otomobilin sunduğu performans ve sessizlik ekseninde kayboldu desem yalan olmaz.

Çünkü Renault ortaklığı ile geliştirilen 1.3 litrelik benzinli motorun gerek performansı gerekse de yakıt tüketim değerleri bence bu ebatlarda bir araç için hiç de kötü değerler değil. Bunu elbette siz de kullanırken daha yakından göreceksiniz. Ben ne kadar da buradan yazsam da size sadece ön bilgi geçtiğimizin farkındayım. Bu otomobili almaya karar veren kullanıcılara tavsiyem gidin, inceleyin, dokunun, sürün sonrasında karar verin!

Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…
Artı/Eksi
+ Tasarım, İç mekan işçilik kalitesi, yol tutuş, performans, yakıt tüketimi.
Ani hızlanmalarda doğal olarak 1.3 motordan kaynaklanan güç dağılımı biraz yetersiz geldi. Bunun dışında sıkıntılı bir durum ile karşılaşmadık.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir