Yerli Otomobil 2019’da ‘Taksi’ Olarak Yollara Çıkıyor

By on 13 Aralık 2016

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, NTV’de katıldığı yayında gündeme ve yerli otomobil projesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Özlü, yerli otomobilin ilk olarak ticari taksi olarak devreye gireceğini söyledi.

 

ELEKTRİKLİ OLACAK

Özlü, “Yerli otomobilde iki koldan çalışıyoruz. TÜBİTAK bünyesindeki çalışma sürüyor. İkinci bir çalışma bakanlık bünyesinde projenin iş modeliyle ilgili yapılıyor. Otomobil yapmak ticari ağırlıklı bir iş. Ticari anlamda bir otomobilin üretilip pazarlanmasına ve küresel başarı elde edilmesine yönelik iş modeli üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Özlü, şöyle devam etti: “Başbakanımıza arz ettik. Aracımız elektrikli bir araç olacak. Öncelikle şehiriçi taksiler için bir model geliştireceğiz. 2019’a yetiştirmeye çalışacağız. İlk aşama ticari taksi şeklinde düşünüyoruz. Otomobil sadece modelle olacak şey değil, farklı segmentlere hitap eden otomobiller olacak. Biz küresel bir başarı hedefliyoruz. Yüksek rakamlarda üretim miktarını yakalayabilirsek maliyetlerin düşeceği açık.”

Çalışmalar sürüyor

TÜBİTAK öncülüğünde çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Bakan Özlü, daha önce de yaptığı bir açıklamada, “Biz bir yerli marka oluşturmak istiyoruz. Türkiye’deki mevcut alt yapı yan sanayisi, mühendisleri, üretim, tasarım mühendisliği yan sanayisi bir otomobili tasarlayıp üretmeye yeterli. Teknik olarak bir problem yok. Otomobil konusu, ticari ağırlığı olan bir konu. Sıfırdan bir tasarım yapmak aşağı yukarı dört sene sürüyor. Otomobilde de tasarım yaptınız, onunla kalmıyor. Biri bitince ikinciye başlamanız gerekiyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir