Yepyeni Stil, Yepyeni 208!

By on 04 Kasım 2012

Peugeot ürün grubunun B segmentindeki en yeni üyesi olan yeni 208, firmanın yenilenmiş tasarım anlayışının en çarpıcı yansımasını oluşturuyor. Şimdiden kendi segmentinde fark oluşturan Peugeot 208’in 1.2 litrelik benzinli versiyonunu sizler için test ettik.

TASARIM

208’in tasarım detayları arasında birçok farklılık gözümüzden kaçmadı. Öncelikle daha oval hatlara kavuşturulan yeni 208’de geriye doğru keskin bir şekilde tasarlanan ön farları tamamlayan akıcı radyatör ızgarası otomobilin tasarımda geldiği noktayı en özel şekilde yansıtmış! Buna paralel olarak bumerang tipinde tasarlanan arka stop lambaları da 208’de şık durmuş…  Aerodinamik bir yapıya kavuşturulan yeni 208’de kısa ön kaputu ve daha da alçaltılmış tavan yapısıyla bizce daha da sportif bir hava meydana getirilmiş.

Ayrıca gündüz Led ışıkları sayesinde yeni 208 gece ve gündüz kolaylıkla trafikte fark edilir hale getirilmiş ve bizce de dış tasarımına anlam katılmış! 207 serisine oranla 110 kg daha hafif olan 208, uzunlukta ise 207’ye oranla 7 cm kısaltılmış. Bunun sebebiyse otomobilin atletik görüntüsüne katkı sağlamak olarak tanımlayabiliriz…

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yeni 208’in kokpitine geçtiğimizde karşımıza inanılmaz sevimli hale getirilmiş küçük direksiyon simidi karşıladı. İç mekânda malzeme işçiliği ve konfor özellikleriyle 207’nin bir hayli üzerine çıkarılan yeni 208’de dokunmatik olarak tasarlanan ekran da çok şık olmuş! Analog gösterge panelinin yanında rahatça okunan dijital ekran sayesinde test süremiz keyfe dönüştü… Bu dokunmatik ekran sayesinde radyo, CD/MP3 çalar, Bluetooth, USB, yol bilgisayarı ve resimler gibi detayları rahatlıkla kontrol edebildik. 207’ye oranla 5 cm artırılan diz mesafesi ile sayesinde 208 daha ferah iç mekâna sahip olmuş! Bununla birlikte Led iç mekan aydınlatması özellikle geceleri otomobilin içerisinde güzel bir ambiyans oluşturmuş.

Ancak iç mekanda gözümüzden kaçmayan bir eksikliği de belirtmeden geçemeyeceğiz. Direksiyonun görüş açısını engellemesi sayesinde analog gösterge paneline bakmamız biraz sıkıntı oluşturdu! Ekran devir ve yol bilgisayarı bölümünü takip etmemiz için araç kullanırken özellikle sürekli başımızı tavana doğru uzatmak sorunda kaldık! Bizce Peugeot mühendislerinin bu ince ayrıntıya daha da önem vermeleri gerekirdi…

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

1.2 litrelik VTi 5 ileri manuel şanzımana sahip olan test aracımız 82 beygirlik bir güç üretiyor. Test süremiz boyunca şehir içinde 100 km’de ortalama 5.9 litrelik bir yakıt değeri sunan yeni 208 bize oldukça ekonomik bir görüntü verdi. Uzun yollarda daha da cimrileşen bu otomobilin yakıt değerleri 4 litrelere kadar düştüğünün de altını çizmek isteriz… Motor seviyesinin düşük olması sebebiyle özellikle rampalarda zorlandığını hissettiğimiz 1.2 litrelik benzinli motoru birde diğer seçeneklerini test edince size daha sağlıklı bilgiler vereceğiz!

GÜVENLİK

2012 yılında yapılan EuroNCAP çarpışma testlerinde yeni 208’in beş yıldızı hak ettiğini belirtmek isteriz. B segmenti bir otomobile göre üstün güvenlik ekipmanlarını müşterilerine sunan Peugeot 208’de standart olarak ABS, EBD, ESP, AFU, DSC ve sürücü-yolcu-perde ve yan hava yastıklarıyla güvenliğe ne kadar önem verdiğini bize kanıtladı.

FİYAT

Test aracımız olan 1.2 VTi 82 Hp 5 ileri manuelin anahtar teslim satış fiyatı 31.400 TL’dir.

SONUÇ

Tasarımda özellikle Peugeot firması her zaman kendini bir adım öne çıkarmıştır. Bence firma 207’de yapılan bazı eksikliklerin üzerine çok iyi giderek ortaya 208 gibi bir otomobili müşterilerin beğenisine sunmuş. Gerek dış tasarımdaki ince detaylarıyla gerekse de kullanıcısına sunduğu konfor ve güvenlik ekipmanlarıyla yeni 208 Türk tüketicilerinin beğenisini kazanacaktır.

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir