mouse ile üzerine gelince

Yepyeni Arazi Modu: Yeni Mitsubishi L200

By on 31 Aralık 2019
IMG_20191226_154514-02

Türkiye pazarının en çok satan pick-up’ı Mitsubishi L200, 6. nesil modeliyle geçtiğimiz aylarda pazara sunulmuştu. Keskinleşen gövde hatları, artan yüksekliği, modern görünümü ve otomobil konforu sunan özellikleriyle dikkatleri tekrar üzerine toplayan L200’ü sizler adına deneyimleme fırsatı yakaladık.

0x0-2019-mitsubishi-l200-ortaya-tanitildi-yeni-mitsubishi-l200nin-ozellikleri-neler-1541771403414

İlk kez lanse edildiği 1978 yılından bu yana dünya çapında 4,7 milyon adetten fazla satılan L200, 150 farklı ülkede satılıyor. Türkiye pazarında “2018 yılının en çok satılan pick-up”ı unvanına sahip olan L200, 2019’un ilk sekiz ayında da %27’lik pazar payıyla segmentinde liderliğini sürdürüyor.
Mitsubishi L200 yeni jenerasyon, Eclipse Cross‘tan bildiğimiz tasarım karakterini biraz daha güncellenmiş formla üzerinde taşıyor.

Arkasında bıraktığı beş jenerasyonunun ardından bu yıl 41. yaşını kutlayacak olmasından ötürü de ayrı bir anlam taşıyan Yeni nesil L200, güvenlik donanımları, geliştirilmiş yol ve arazi performansı, tam zamanlı “Super Select 4WD II” dört tekerlekten çekiş sistemi, yeni eklenen “Off Road” modu, “Yokuş İniş Kontrolü” sistemi ve otomobil konforunu aratmayan iç tasarım özellikleriyle en iddialı 4×4 pick-up modeli olarak sınıfında standartları belirliyor.

Ön kaput yüksekliği artarak daha maskülen, güçlü ve karizmatik bir görünüme kavuşan L200’ün yeni versiyonunda; daha önce 5 ileri olan otomatik şanzıman, yerini 6 vitesli otomatik şanzımana bıraktı.

IMG_20191226_154519

TASARIM&DONANIM
Basit bir makyajdan çok daha fazlasını sunan yeni L200, kabinin önünde ve arkasında yepyeni sac malzeme ile geliştirilirken göz alıcı yan hatları, gövdenin sağlamlığını vurgulayan güçlü yatay çizgileri ile Mitsubishi Motors imzasını belirgin şekilde taşımış.

Sağlam, güçlü ve dinamik görünümünün yanı sıra L200’ün aerodinamik özellikleri de geliştirilmiş. Hava akımı yönetimine ve rüzgar gürültüsüne yardımcı olmak amacıyla kabinle yük alanı arasında bir hava haznesi eklendi ve yeni yan aynalar geliştirilmiş. Yeni L200’ün tamamlayıcı unsuru ise, “Dynamic Shield” ön dizaynı. Sadece bir ızgara tasarımı olmaktan öteye geçen ve aracın genel tasarımı ile uyumlu; bütünleyici bir görünüm sağlayan bu dizayn; ızgaradan kaputa ve çamurluklara kadar tüm ön tasarıma damgasını vurmuş. Dynamic shield, aracın işlevselliğini iyileştirmenin yanı sıra çok daha güçlü ve karizmatik bir görünüme de katkı sağlamış.

IMG_20191226_154549-01

Yeni L200’ün tamamlayıcı unsuru ise, “Dynamic Shield” ön dizaynı. Sadece bir ızgara tasarımı olmaktan öteye geçen ve aracın genel tasarımı ile uyumlu; bütünleyici bir görünüm sağlayan bu dizayn; ızgaradan kaputa ve çamurluklara kadar tüm ön tasarıma damgasını vuruyor. Dynamic shield, aracın işlevselliğini iyileştirmenin yanı sıra çok daha güçlü ve karizmatik bir görünüme de katkı sağlamış.

Yeni-Nesil-L200-2

Keskin çizgilere sahip gövde hatları, genişletilmiş çamurlukları ve parlak vurguları ile yeni nesil L200, sağlam ve güçlü pick-up algısını, modern bir görünümle birleştiriyor. Dayanıklı, sağlam ve dinamik yeni nesil L200, Mitsubishi Motors’un dünya çapındaki yük taşıma performansı en üst düzeyde olan modeli. Yeni nesil L200 geliştirilen dört yeni renk alternatifleriyle tüketicilere sunulmuş.

Tasarımı bir kenara bırakıp işlevsellik katan yeni özelliklere baktığımızdaysa karşımıza ilk olarak biraz önce de bahsettiğimiz yeni arazi modu geliyor. Hem Super-Select hem de Easy-Select dört çeker sisteminde; “GRAVEL, MUD/SNOW, SAND, ROCK” modlarına yeni bir Arazi Modu ekleniyor. Markaya göre bu mod, patinajı düzenlemek ve hem tüm arazi performansını hem de çamur ve karda kendi kendine kurtulma performansını maksimize etmek için motor gücünü, güç aktarımını ve frenlemeyi kendiliğinden kontrol edebilecek niteliklerde. Tabi ki buradaki en büyük yardımcı elemanın yokuş iniş desteği olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

2019mitsubishil200p11

Aracın içine göz atacak olursanız, sürücü kapısını açtığınızda karşınıza 7 inç boyutundaki multimedya ekranı çıkıyor. Bu ekran üzerinden müzik sistemi, bağlı olan telefon ve navigasyon gibi özellikle erişebiliyorsunuz. Apple CarPlay ve Android Auto’yu da desteklediğini unutmayalım.

2019mitsubishil200p13

Vites kolunun hemen önünde klima kontrol ünitesinin altında bulunan düğmeler arasında ise aracın park sensörü, start stop sistemi ve kör nokta sistemi düğmeleri yer alıyor. Ayrıca ısıtmalı ön koltukların derecesini de buradan ayarlayabiliyorsunuz.

L200’ün vites kolunun hemen arkasında ise döner bir düğme bulunuyor. Bu düğme üzerinde 2H, 4H, 4HLc ve 4LLc sürüş modları bulunuyor. Bu çekiş sistemleri 2H, arkacı arkadan tahrikle hareket ettiren sistem anlamına geliyor. Normal yol koşullarında kullanılması öneriliyor. Yakıt tüketimini en minimum seviyede bu sürüş modunda görebilirsiniz. 4H ise kaygan yol koşullarında kullanılması önerilen 4 tekerleğe de gücü aktaran bir sistem olarak öne çıkıyor. 4HLc sistemi ise kayalık yani engebeli ve bozuk yüzeylerde aracı daha kolay hareket ettirebilmek için geliştirilmiş bir sistem. Son olarak 4LLc sürüş modu aracı dik yokuşlarda, kum ve çamurda son olarakta karlı yüzeylerde daha iyi hareket ettirmeyi sağlıyor.

MOTOR&PERFORMANS
Test otomobilimizde yer alan yeni 2.2 Dizel motor (Euro 6d temp uyumlu) 150 Bg motor 400 Nm güç üretiyor. Yeni 6 vitesli otomatik şanzıman ile yakıt tasarrufu artarken 100 km’de ortalama 8.2 lt yakıt harcama seviyesini yakaladığımız L200’de vites geçiş aralıkları da oldukça sorunsuz.

IMG_20191230_114022-01

GÜVENLİK
Aracın yeni güvenlik özellikleri arasında Kör Nokta Uyarı sistemi (Şerit Takip Uyarı Sistemi; BSW/LCA ile), Arkadan Yaklaşma Uyarı sistemi (RCTA), Ön Darbe Azaltma sistemi (FCM), Ultrasonik Hatalı Hızlanma Azaltma Sistemi yer almakta. Aksesuar yelpazesi ise 2019 model yılında 33 iken yeni modelde 44’e çıkmış. Yeni L200’ün tamamlayıcı unsuru ise “Dynamic Shield” ön dizaynı. Izgaradan kaputa ve çamurluklara kadar tüm ön tasarıma damgasını vuruyor. Dynamic shield, aracın işlevselliğini iyileştirmenin yanı sıra daha güçlü ve karizmatik bir görünüme katkı sağlamış. Gövde ve şaside yapılan iyileştirmeler ile arka havuz yüklü olmasa da daha konforlu ve sarsıntısız bir sürüş sağlanıyor.

IMG_20191226_154528

FİYAT
Deneyimleme fırsatı bulduğumuz Mitsubishi L200 4×4 Otm. Anahtar teslim satış fiyatı 243 bin TL’dir. Modelin 4×2 versiyonunu tercih etmek isterseniz ise 185 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa devam ediyor.

IMG_20191226_154636

YORUM FARKI
Pick-up’ın sağlamlığının ve dayanıklılığının yanı sıra sınıfında öncü konfor ve güvenlik özellikleriyle de hem bireysel ve hem de filo kullanıcılarının vazgeçilmez pick-up’ı haline gelen Mitsubishi L200 son yıllarda üst üste, 12 yılda 7 kez pazar lideri olduğunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Tasarımı dışında konfor ve donanım özellikleri de yükselen araç, arazi kullanımında da bence son derece iddialı olan Yeni nesil L200, test süresi boyunca oldukça keyifli zamanlar geçirmeme vesile oldu.
Zorlu yol şartlarında kullanma fırsatı da bulduğum L200 bana mısın demeden işlerin üstesinden geldi! Bu beğeninin de ne kadar yerinde ve haklı olduğunu bende aracı kullanırken ispatlamış oldum. Umarım yeni L200 almayı kafasına koyan müşteri kitlesi için biraz olsun aydınlatıcı olmuşumdur.

Şimdiden aracı alacaklara keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi
+Konforlu sürüş, ekonomik motor, yol tutuş…
Eşya gözlerinin yetersizliği…

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir