Yeni Suzuki Swift Cenevre’de Gün Yüzüne Çıktı

By on 07 Mart 2017

Ürün gamını yenilemeye devam eden Suzuki, Baleno ve kompakt SUV pazarının en popüler modellerinden Vitara’nın ardından 2017 Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarında kompakt sınıfın en popüler modellerinden Swift’in yeni neslinin Avrupa lansmanını gerçekleştirdi.

Japon otomobil üreticisi Suzuki, bu yıl 87’incisi düzenlenen Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Swift’in Avrupa tanıtımını gerçekleştirdi. Kompakt otomobil üretiminde uzmanlaşan ve bu konudaki iddiasını ürettiği otomobillerle ortaya koyan Suzuki, Swift ile mücadele edeceği segmentte fark yaratacak. 1950 yılından bu yana kompakt otomobil üretiminde uzmanlaşan Suzuki, önümüzdeki 100 yıl boyunca sürdürülebilir büyümeyi desteklemek amacıyla küresel ölçekte başlattığı “SUZUKI NEXT 100” orta vadeli yönetim planını hayata geçirdi. Suzuki’nin “müşteriye odaklanmayı” temel alan yeni stratejisinin, üretimde kaliteyi artırmak, benzersiz ürünler yaratmak, teknolojik gelişim ve üretim yeteneğini artırmayı amaçladığını söyleyen Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Bu stratejinin bir diğer önemli parçasını da yeni platform stratejisi oluşturuyor. Formunu koruyan ve düşürülmüş ağırlığı ile öne çıkan yeni nesil platformun kullanıldığı Suzuki modelleri, düşük yakıt tüketimi, çarpışma güvenliği, iç hacim verimliliğinin yanı sıra; sürüş esnasında ihtiyaç duyulan yol tutuş, hızlanma ve frenleme konularında da beklentilerin üzerinde bir performans sunuyor. Önümüzdeki dönemde öncelikli olarak Suzuki’nin bu bilinçle ürettiği modeller ile Türkiye’de yeniden markamızı hak ettiği noktalara ulaştıracağız.” diye konuştu.

Suzuki’nin 2020 yılına kadar her yıl yeni bir model tanıtacağını belirten Karaarslan, “Önümüzdeki yıllarda otomotiv sektöründe en hızlı büyümenin, küçük SUV, kompakt SUV, B segmenti ve A segmenti modellerde gerçekleşmesi bekleniyor. Suzuki’nin ürün gamı da bu büyüyen segmentlerle birebir örtüşüyor. Bu sayede Suzuki olarak hedeflediğimiz pazar payına ulaşmak için önemli bir fırsatı yakalayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Umit Kararslan

Ümit Karaarslan, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Swift modelinin Türkiye’de satışa sunulması ile ilgili çalışmaların henüz devam ettiğini belirtti.

Satışa sunulduğu günden bu yana 5,3 milyon kişiye ulaşan Suzuki Swift, Swift DNA’sından ödün vermeden modern bir tasarım ortaya koyuyor. Yeni Suzuki Swift sürücüye sürüş keyfi, sürüş konforu ve sürüş güvenliği olmak üzere her alanda daha fazlasını sunma çabası içinde olan otomotiv endüstrisindeki en son gelişmeleri bünyesinde barındırıyor. Geleneksel Swift DNA’sına sadık bir yapıya sahip olan yeni nesil Suzuki Swift; yeni tasarımı, yüksek verimlilik seviyesine sahip motorları, performansı arttıran hafif gövdesi ve gelişmiş güvenlik teknolojileriyle benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

Yeni Suzuki Swift Avrupai tasarım, çevik ve atak sürüş özellikleri ve sportif olduğu kadar kullanışlı bir iç mekan gibi özelliklerle öne çıkıyor. Yeni Suzuki Swift bir önceki modele göre 20 mm daha geniş bir dingil mesafesi sunuyor. Artan dingil mesafesi daha geniş yaşam alanı ve daha geniş bagaj hacmini müjdeliyor. Hacmi 54 litre artarak

265 litreye ulaşan bagaj güncel Swift ile kıyaslandığında 40 mm daha geniş yapısıyla çok daha kullanışlı bir yapı sergiliyor. Yeni Suzuki Swift güncel nesil ile kıyaslandığında birçok alanda evrim niteliğinde bir gelişme kaydetmiş durumda. Öncüsüne oranla 120 kg daha hafif*1 bir yapıya sahip olan yeni Suzuki Swift; %5 daha fazla yakıt verimliliğine sahip Dualjet motor, %3 daha sessiz yapı, %8 daha aerodinamik gövde, 0,4 metre daha kısa dönüş yarıçapı, arka koltuklarda 23 mm daha fazla dikey ve yanal baş mesafesi, ön koltuklar arasında 20 mm daha fazla boşluk ve %25 daha fazla bagaj hacmi gibi özelliklerle öne çıkıyor.

Sadece 840 kg*2 boş ağılıkla yeni Suzuki Swift benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor. Hassas direksiyon sistemiyle bol virajlı yollarda yüksek sürüş keyfi sunan yeni Suzuki Swift aynı zamanda düz gidiş stabilitesiyle sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. 90 HP gücündeki 1.2 Dualjet ve 112 PS gücündeki 1.0 Boosterjet olmak üzere yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlar etkileyici bir performansla düşük tüketim değerlerini aynı potada eritiyor.

Yeni Swift Suzuki’nin kamera ve lazer sensörlerle çalışan gelişmiş ileri algılama sistemini*3 kullanılan ilk Suzuki modeli olarak öne çıkıyor. Sistem otonom Acil Durum Fren Desteği, Şeritten Çıkma Uyarısı ve Uzun Far Yardımcısı da dahil gelişmiş güvenlik fonksiyonlarını beraberinde getiriyor. Sistemde ayrıca Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemini desteklemek üzere milimetrik dalga radarı da yer alıyor.

Avrupa’da Yeni Suzuki Swift’in Nisan 2017’den itibaren satışa sunulması planlanmaktadır.

*1Araç ağırlığı donanım ve motor seçeneğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir

*2 Araç ağırlığı donanım ve motor seçeneğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

*3 Donanım seviyesine bağlı olarak sunulmaktadır.

 

 

Swift geleneklerine bağlı etkileyici dış tasarım

Modern tasarımıyla bulunduğu ortamda dikkatleri üzerine çeken yeni Suzuki Swift bunu yaparken geleneksel Swift karakterinden de ödün vermiyor. Tasarımcılar yeni Suzuki Swift’e hayat verirken tamamen yeni, ancak bilindik bir otomobil tasarlama düşüncesiyle hareket ettiler. Modern tasarım detayların dikkat çektiği yeni Suzuki Swift ana hatlarıyla karakteristik Suzuki Swift özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Böylece geçmişten gelen Swift geleneği modern tasarım detaylarıyla geleceğe taşınıyor.

Yeni Suzuki Swift 3.840 mm uzunluğu, 1.735 mm genişliği, 1.495 mm yüksekliği (dört tekerlekten çekişli versiyonlarda 1.520 mm) ve 2.450 mm dingil mesafesiyle son derece kompakt boyutlar sergiliyor.

Güçlü omuz çizgisi, siyah A sütunları, dikey konumlu ön farlar ve arka stop lambaları birbiriyle bütünleşen mimarisiyle akıcı bir tasarım çizgisini beraberinde getiriyor. Tasarım detayları kadar

 

alçalan ve genişleyen gövde de daha kaslı ve güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor. Geniş ve aşağıya kadar inen ön radyatör ızgarası kadar ön tampondaki formlar da sportif dinamizme vurgu yapıyor. A ve B sütunlarında kullanılan siyah kaplamalar kadar C sütununa gizlenen arka kapı kolları da sportif dinamizmi tamamlayan detaylardan. Ön farlarda ve arka stop lambalarında kullanılan LED aydınlatma birimleri ise modern bir görünüm beraberinde getiriyor.

Siyah kontürlü LED ön farlar*1 ve entegre LED park lambaları*1 modern bir görünümü sunmakla kalmıyor aynı zamanda kullanılan ileri teknolojiyi gözler önüne seriyor. Yatay bölümlü arka stop lambalarında da LED aydınlatma birimleri kullanım buluyor. 7 farklı gövde rengi dışında iki farklı çift renk alternatifine de sahip olan yeni Suzuki Swift’te 15 kapaklı jantlar*1 dışında 16 inçlik alaşımlı veya parlak alaşımlı jant alternatifi sunuluyor.

Yalın, modern ve dinamik iç tasarım

Dış tasarımda olduğu gibi yeni Suzuki Swift’in iç tasarımına da sportiflik v e dinamizm temaları hakim. Sürücünün görüş alanında olacak şekilde yüksekte konumlandırılan gösterge paneli siyah zeminli kadranları ve kırmızı-beyaz aydınlatmasıyla sportif bir görünüm sunarken konsolun farklı noktalarına büyük bir titizlikle uygulanan beyaz ve saten krom detayların oluşturduğu konsept kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şölen sunuyor. Derine gömülü büyük çaplı hız ve devir göstergesinin içine hararet ve yakıt göstergesi entegre edilmiş durumda.

5 derece kadar sürücüye dönük tasarlanan orta konsol, D formlu direksiyon simidi ve güçlü bel ve baldır destekleriyle vücudu saran koltuklar kabin içindeki kullanım ergonomisini arttırırken dış tasarımdaki sportif dinamizmi tamamlıyor. 4,2 İnç büyüklüğündeki renkli TFT LCD ekran araca ait bilgileri sürücüye iletiyor. Orta konsolu domine eden 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi; Bluetooth®, MP3/WMA/ACC, USB ve SD kart*1 desteğiyle yolculukları keyfe dönüştürüyor. Sistem uyumlu akıllı telefonlarda Apple CarPlay, Android Auto™ veya MirrorLink™ desteği de sunuyor. Sürücünün elinin altında olacak şekilde orta konsolun altında konumlandırılan iklimlendirme kontrol paneli LED aydınlatmasıyla iç mekandaki modern ve sportif tasarımı destekliyor.

*1 Donanım seviyesine bağlı olarak sunulmaktadır.

Benzersiz sürüş deneyimi

Müşterilere benzersiz bir sürüş deneyimi sunmak için yeni Swift’i Japonya’da tasarlamanın ve geliştirmenin yeterli olmadığını bilen Suzuki, Avrupalı tüketicilerin beklentilerini karşılamak üzere Avrupa yollarında testler yaparak şasi ve yürüyen aksam ayarlarını bu testlerden elde edilen verilerle optimize etti. Ocak 2016’da İngiltere ve Almanya’da başlayan testler boyunca 10.000 km’nin üzerinde yol testi gerçekleştiren mühendisler 90 farklı süspansiyon alternatifini Almanya’nın otoyolları ve yüksek rakımlı Alp dağlarının bol virajlı yolları da dahil farklı yol şartlarında test etti.

Yeni Suzuki Swift hafif, ancak bir o kadar da rijit bir gövde yapısını beraberinde getiren yeni ‘HEARTECT’ platformdan yararlanıyor. Kullanılan bileşenler ve olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi sönümleyen şasi mimarisi yüksek çarpışma güvenliğini beraberinde getiriyor. Takviyelerin azaltılmasını mümkün kılan bu mimari sayesinde güvenlik ve rijitlikten ödün vermeden son derece

hafif bir yapı elde edilebiliyor. 840 kg* ağırlığa sahip yeni Suzuki Swift güncel Swift ile karşılaştırıldığında 120 kg daha hafif bir ağırlığa sahip. Yakıt tüketimini düşürme noktasında çok

büyük bir etken olan söz konusu hafif yapı aynı zamanda üstün sürüş dinamiklerine de beraberinde getiriyor. Bunun dışında alt gövde bileşenlerinin optimizasyonuna tek tek odaklanmak yerine optimizasyonu bir bütün olarak ele almak gürültü ve titreşimleri azaltırken aynı zamanda sürüş konforunu da arttırıyor.

Şasi gibi yeni yürüyen aksam da güvenlik ve rijitlikten ödün vermeden hafif bir yapıya odaklanıyor. Swift’in direkt çalışan karakteristik direksiyon sisteminin de katkısıyla atak sürüş dinamikleri ve üstün sürüş konforu beraberinde geliyor. Konforla yol tutuşu aynı potada eriten süspansiyon geometrisi üstün yol tutuş özellikleriyle sürüş güvenliğinden ödün vermeden yüksek sürüş keyfi ve yol konforu sunuyor.

*Ağırlık araç donanım ve motor seçeneklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Yüksek verimlilik seviyesine sahip güçlü motorlar

Yeni Suzuki Swift, 1.2 Dualjet ve 1.0 Boosterjet olmak üzere her biri yüksek verimlilik seviyesine sahip iki adet küçük hacimli benzinli motorla üretiliyor. Giriş seviyesi olarak sunulan sıralı dört silindirli, çok nokta enjeksiyonlu atmosferik 1242 cc’lik motor 90 HP güç ve 120 Nm tork üretiyor. Sıralı üç silindirli, direkt enjeksiyonlu turbo beslemeli benzinli motor ise 998 cc hacimden 112 PS güç ve 170 Nm (otomatik şanzımanlı versiyonda 160 Nm) tork değerleriyle son derece atak ve dinamik bir sürüş performansı vaat ediyor. 1.2 Dualjet motorda manuel şanzıman dışında hızlı ve seri vites geçişlerine sahip CVT şanzıman sunulurken 1.0 Boosterjet motorda 6 kademeli bir otomatik şanzıman alternatifi bulunuyor. Ayrıca 1.2 Dualjet motor versiyonunda dört tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor. Her iki motor da düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleriyle çevre dostu bir yapı sergiliyor.

Suzuki’nin kompakt sınıf araçlar için geliştirmiş olduğu Akıllı Hibrit Araç (SHVS-Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) teknolojisi ile yakıt tüketimi ve emisyon değerleri daha da düşüyor. SHVS her iki motor seçeneğinde de sunuluyor. Sistem bünyesinde bulunan entegre marş jeneratörü jeneratör ve elektromotor görevi üstlenirken sistem 12 volt lityum-iyon pillerle destekleniyor. Yakıt tüketimini arttıran ilk hareket veya ara hızlanma anında içten yanmalı motoru destekleyen elektromotor fren anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren jeneratör tarafından besleniyor ve böylece yakıt tüketimini ve bununla birlikte emisyon salınımını da düşürüyor.

Yeni Suzuki Swift 1.2 Dualjet motor ve manuel şanzıman kombinasyonuyla 100 km’de ortalama 4,3 litre yakıt tüketirken SHVS ile yakıt tüketimi 4,0 lt/100 km’ye düşüyor ve CO2 emisyon salınımı ise 98 gr/km’den 90 gr/km’ye düşüyor.

Gelişmiş sürüş destek sistemleriyle üst seviyede sürüş güvenliği

Sadece yüksek güvenlik seviyesine sahip bir gövde sunmakla kalmayan ve donanım anlamında da modern teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanan yeni Suzuki Swift gelişmiş sürüş destek sistemleriyle sürücü ve beraberindeki yolcuların güvenliğini en üst seviyeye çıkartıyor. Yeni Suzuki Swift; Lastik Basınç Kontrol Sistemi, Yokuş Kalkış Desteği*, Panik Fren Uyarısı, Elektronik Stabilite

Programı, yayaların yaralanmasını önleyen gövde, ve Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, TECT (Total Effective Control Technology) darbe emici gövde ve 6 adet havayastığı olmak üzere son derece geniş kapsamlı güvenlik ekipmanlarıyla donatılıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir