Yeni Peugeot 308, Şubat Ayı Başından İtibaren 49 Bin 400 TL’den Başlayan Fiyatlar İle Türkiye Pazarında!

By on 24 Ocak 2014

Peugeot’nun tasarımcı ve mühendisleri, yalın ve asil tasarımlı, cüretkar, sezgisel ve modern bir hatchback tasarladılar. Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) sayesinde, Yeni Peugeot 308’e kompakt boyutlar (4,25 m) ve hafifletilmiş bir ağırlık (-140 kg) kazandırıldı.

Yalın bir iç mekan ve PEUGEOT i-Cockpit adı verilen yenilikçi bir kokpit seçimiyle, yepyeni bir sürüş keyfi vaad ediyor. Son derece iddialı bir teknik şartnamenin ürünü olan yüksek kalite seviyesi, bir yandan Peugeot’nun ürün gamında yükseliş stratejisini somutlaştırırken, aracı en iyiler seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

Yeni Peugeot 308 Şubat ayı başından itibaren 49 bin 400 TL’den başlayan fiyatlar ile Türkiye pazarına sunuluyor.

PEUGEOT i-Cockpit dört ana unsurdan oluşuyor. Yoğun dinamik duyumlar için kompakt bir direksiyon simidi, gözünüzü yoldan ayırmadan bilgileri okumanız için göz hizası gösterge paneli, yüksek prestijli orta konsol ve sezgisel bir sürüş için 9,7’’ büyük dokunmatik ekran.

Sade ve sezgisel bir ergonomi için kumandalar orta konsolda toplanıyor. Yalın, alışılagelmiş butonlarından arındırılmış bir dashboard tasarımını sağladı ve Yeni Peugeot 308’i teknolojik ve üst gam bir dünyada konumlandırıyor.

YENİ PEUGEOT 308_05Dokunmatik ekran aşağıdaki donanım veya fonksiyonların kontrol edilmesine olanak sağlıyor:

•             Klima (tek bölgeli veya çift bölgeli otomatik )

•             Sürüş yardımları (Driver Assistance Pack, Park Assist ve geri vites kamerası)

•             Mültimedya (Radyo, navigasyon opsiyonlu 6,9 Go Jukebox, interaktif dijital kullanım kitapçığı, USB/Ipod bağlantı, audio streaming, foto görüntüleme, vs.)

•             Navigasyon (44 ülkeli Avrupa haritası, ana yollardaki hız limitleri, Bird view kuş bakışı fonksiyonu, Junction view, line guidance, riskli bölgeleri yükleme olanağı, PEUGEOT yetkili servisleri ağı, ekolojik rota hesaplaması, vs.)

•             Telefon (Bluetooth telefon kiti telefon rehberi kişi listesine ve profillerine erişim, çift çağrı kontrolü, vs.)

•             Konfigürasyon (Araç parametrelerinin kontrolü)

Fonksiyonlara direkt erişim için yedi buton dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. Kolayca erişilebilen veriler iki sayfada toplanıyor.

Daha güvenli bir sürüş için teknolojik sürüş destek sistemleri

Daha konforlu ve güvenli bir sürüş için Yeni Peugeot 308’de bir takım sürüşe yardım donanımları bulunuyor.

Opsiyon olarak mevcut olan Driver Assistance Pack otomobilin önünde yer alan bir radarı devreye sokan üç aygıttan oluşuyor:

Aktif hız sabitleyici: Genişletilmiş fonksiyonlu bir hız sabitleyici/sınırlayıcı söz konusudur. İlave olarak önde giden aracı dikkate alarak bir hız ve mesafe ayarlama fonksiyonu da içeriyor. Sistem araçlar arasında uyulması gereken emniyet mesafesini (saniye olarak) ve sürücünün seçtiği aşılmaması gereken hız talimatını dikkate alıyor. Radar bir aracı algıladığında, motor freni ve gaz pedalı sayesinde iki araç arasında sabit bir mesafe otomatik olarak korunuyor. Yol serbest kalır kalmaz (şerit değiştirilince veya öndeki araç sağa geçtiğinde), hız sabitleyici başlangıçta saptanmış olan ayarlara geri dönüyor. Motor freni belirlenen mesafeyi korumak için yeterli olmadığında, hız sabitleme sistemi ikaz veriyor ve hız kontrolünü yeniden sürücüye aktarıyor. Bu fonksiyon 40 km/s hızdan itibaren devreye sokulabiliyor ve araçlar arasında maksimum 30 km/s hız farkını kontrol ediyor.

•             Çarpışma Riski Uyarısı: Radarın takip edilen aracın fazla yakında olduğunu algılaması halinde görsel ve sesli bir alarm sürücüye çarpışmadan sakınmak için fren yapması gerektiğini bildiriyor.

•             Otomatik Acil Fren: Önde yer alan araçla muhtemel bir çarpışma riski algılandığında, sistem dalgın veya dikkatsiz sürücüyü ikaz etmek, çarpışmadan sakınmak veya çarpışma sonuçlarını hafifletmek için otomatik fren yapar. Bu donanım 20 km/s’den itibaren devreye giriyor.

Üst donanım seviyelerinde Kör nokta uyarı sistemi de mevcut. Dış dikiz aynalarına entegre ışıklı bir diyot ölü noktaya bir araç veya bir motosiklet girdiğinde sürücüyü ikaz ediyor.

Sürüş konforu ve güvenliği için, Yeni Peugeot 308’de standart veya opsiyon olarak, motorlu fren kaliperleriyle aktifleştirilen yeni kuşak elektrikli park freni bulunuyor. Büyük renkli ekranı kullanan geri vites kamerası ve eller serbest giriş ve çalıştırma fonksiyonları da sunuluyor. Öte yandan, Park Assist sistemi (Aktif Park Yardımı) hazırlanmakta olan yeni park fonksiyonu ile birlikte 2014 baharında mevcut olacak.

YENİ PEUGEOT 308_04İddialı kalite

Yeni Peugeot 308 için markanın birkaç yıldan beri sürdürdüğü ürün gamında yükseliş stratejisinin gerçek hayata geçirilmiş hali denilebilir. Kilit noktalar en ufak ayrıntılara kadar bu kalite arayışını simgeliyor.

Eksiksiz aksesuar gamı

Yeni Peugeot 308 sahiplerinin beklentilerin karşılamak için, Peugeot araçla mükemmel şekilde bütünleşen 90’ın üzerinde spesifik parçadan oluşan geniş bir aksesuar gamı tasarladı.

Modele sportif bir dokunuş kazandırmak için Yeni Peugeot 308’de ‘S’ Line aksesuar gamı da müşterinin beğenisine sunuluyor.

Peugeot tasarım bürosu tarafından çizilen bu ‘line’ serisi güçlü ve kolayca tanınabilen bir tasarım kimliği ile karakterize oluyor: Parlak cilalı siyah karoser parçaları kırmızı bir kenar şeridi ile tamamlanıyor. Çok sayıda özel parçadan oluşuyor: Ön spoiler, marşpiye ve difüzör, dış ve iç dikiz aynası yuvaları, 16” ve 17” alaşımlı jantlar, paspas takımları, kırmızı fon aydınlatmalı ve ‘S’ amblemli kapı eşikleri.

Yeni Peugeot 308’in dinamik karakterini güçlendirmek üzere çift tonlu 2 temalı stiker (Damalı ve Bantlı) ‘S’ Line aksesuar serisini tamamlıyor.

Ayrıca eksiksiz bir dış ve iç koruma gamı da geliştirildi: Yan çıtalar, tampon bantları, paspas, vs. Geri aydınlatmalı kapı eşik korumaları biniş bölgesini darbe ve çiziklerden korumak üzere mavi bir fon ışığıyla aydınlatma sağlıyor.

Bölümlere ayrılmış bagaja ilave olarak arka taban altındaki eşya yerleştirme modülü küçük boyutlu eşyaların güvenle ve gözlerden uzak şekilde korunmasını sağlayarak bagaj hacminin maksimize edilmesini sağlayacaktır.

Taşıma ve çekme aksamları Yeni Peugeot 308’in çok yönlü kullanım özelliğinin arttırılmasını sağlayacak ve “Wifi On Board” kutusu araç içindeki kablosuz bağlantıyı paylaştırabilecektir (4 kişiye kadar).

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir