Yeni Nesil Octavia Ailesi Cenevre’de Genişliyor…

By on 24 Şubat 2013

Skoda’nın “Markanın kalbi” olarak nitelediği yeni Octavia, Cenevre Otomobil Fuarı’nda bu kez yeni nesil Octavia Combi ve Combi 4×4 versiyonlarıyla tanıtılıyor.

Çek üretici Skoda, model atılımını bu kez de üçüncü nesil Octavia Combi ile sürdürüyor. Yeni Octavia’nın üretime başlanmasının üzerinden sadece birkaç hafta geçmesine karşın, 5-17 Mart 2013 tarihleri arasında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda modelin tamamen yeni Combi ve Combi 4×4 versiyonlarının dünya lansmanı gerçekleşecek.

Skoda’nın en çok satan modeli olan Octavia’nın yeni Combi versiyonu, mükemmel tasarımı, rakipsiz iç mekan genişliği, fonksiyonelliği, yenilikçi güvenlik ve konfor donanımları, ekonomik motor seçeneklerinin yanında markanın “tek kelimeyle akıllıca” diye tanımlanacak pratik çozümlerini sunmasıyla iddialı olacak. Baştan sona tamamen yeniden tasarlanan Octavia Combi, önceki nesillerine göre daha dinamik bir görüntü sergilerken, yeni Octavia gibi yolda benzersiz, rafine ve sağlam bir duruş sergiliyor.

Pratik donanımlara sahip bir aile otomobili

Yeni Skoda Octavia Combi, bir önceki nesline göre 90 mm daha uzun ve 45 mm daha geniş hale geldi. Aracın dingil mesafesi yaklaşık 11 cm kadar artarken, bu da iç mekanda yeni bir rekora imza atmasını sağladı. Arka koltuklarda oturanlar için sunulan diz mesafesinde 73 mm’lik bir artış olurken, aracı bu konuda sınıfının lideri haline getirdi. Bagaj kapasitesi 610 litreye çıkarken, arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında bu alan 1.740 litreye kadar artabiliyor.

 

Araçta bir dolu “akıllı” detay da bulunuyor. Yeni Skoda Octavia’da sunulan pratik yeniliklere ek olarak Combi versiyonunda arka koltuk sırtlıklarının bagaj kapağından yatırılabilmesi gibi ek özellikler dikkat çekiyor. Bu fonksiyon, bagaj kapağından uzun nesnelerin araca yüklenmesinde büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca ayarlanabilir ve çıkartılabilir bagaj zemininin altında, bagaj perdesi ve tavan çıtalarının konulabileceği özel gözler de bulunmakta.

 

Yeni motorları sayesinde önceki nesline oranla yüzde 17 daha az yakıt tüketimine sahip yeni Octavia Combi, 4 benzinli ve 4 dizel motor seçeneği sunuyor.

 

Fuardaki Skoda standında ayrıca Octavia Combi’nin tamamen yeni geliştirilmiş dört tekerlekten çekiş sisitemi ve 5. nesil Haldex kavrama sistemiyle donatılmış 4×4 versiyonu da sergilenecek.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir