Yeni Nesil Mazda6 Beş Yıldıza Doymuyor!

By on 10 Mart 2014

Mazda6, artık resmen dünyanın her yerinde sunulan en güvenli araçlardan biri. Model artık Avrupa, Japonya, Avustralya ve ABD’de mümkün olan en yüksek güvenlik puanlarına sahip.

Yeni nesil Mazda6, Euro NCAP’ten* geçen Eylül ayında beş yıldız aldı; iki ay sonra ise, Japonya’daki JNCAP’ten* de en yüksek puanı aldı. Kasım ayında da, ANCAP* de Avustralya ve Yeni Zelanda’daki tüm model varyasyonları için beş yıldız verdi. Daha sonra, ABD’de bulunan IIHS*, Mazda6’ye en yüksek puan olan Top Safety Pick+ puanını verdi.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da lanse edilen Mazda’nın en yeni C/D segmenti sedan ve wagon modeli, tüm SKYACTIV Teknolojileri ile birlikte sunuluyor. Bu araçlar, güvenliğin yanı sıra, aynı zamanda KODO’dan esinlenilen tasarımı, dinamik performansı ve sınıfının en iyi yakıt verimliliği ile takdir topluyorlar.

Tüm yeni nesil modellerde olduğu gibi, Mazda6, kaza riskini en aza indirmeyi ve sürücünün aracı güvenli şekilde kullanabilme yetisini maksimuma çıkarmayı hedefleyen Mazda Proaktif Güvenlik felsefesine uygun şekilde üretilmiştir. Aracın darbe soğuran SKYACTIV-Gövdesi ultra yüksek dayanımlı çeliklere ve gövde yapılarını desteklemeye yönelik başka yeniliklere sahiptir; bu sayede, yayaların yanı sıra yolculara olağanüstü bir pasif güvenlik koruması sağlar. Mazda6 aynı zamanda, Euro NCAP’ın bu yıldan itibaren değerlendirmelerine ilave ettiği i-ACTIVSENSE sürücüyü destekleyen aktif güvenlik teknolojisi koleksiyonu ile donatılmıştır.

Tüm yeni nesil Mazda’lar – Mazda6, Mazda CX-5 ve Mazda3 – artık beş yıldız Euro NCAP güvenlik puanına sahiptir ve Mazda, diğer özelliklerinin yanı sıra tramvaylarla iletişim kurabilen özel olarak donatılmış bir Mazda6 olarak ASV-5 (Gelişmiş Güvenliğe Sahip Araç) gibi projelerle gösterildiği gibi güvenliği daha da artırmaya devam ediyor. Araç şu anda Japonya’da umumi yollarda test ediliyor.

* Euro NCAP, Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programıdır ve 1997 yılından bu yana otomotivde güvenlik puanlarını veren bağımsız bir kurumdur. JNCAP, testleri Ulusal Otomotiv Güvenliği ve Kazazedelere Yardım Ajansıdır. ANCAP, Avustralya’nın Yeni Araç Değerlendirme Programıdır. IIHS veya Otoyol Güvenliği için Sigorta Kurumu ise, araç güvenliğini değerlendirmek için sigortacılar tarafından fon sağlanan bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir