Yeni Nesil BMW 520i Gün Yüzüne Çıktı [VİDEO]

By on 14 Mart 2018

BMW, meraklı bekleyişin ardından 2017 model 5 serisini düzenlediği etkinlik ile resmi olarak kullanıcılarla buluşturdu. BMW‘nin en son teknolojileri ile donatılan yedinci jenerasyonu ile karşımıza çıkan yeni 5 serisini iki kelime özetlemek mümkün. Daha fazla dinamizm, daha fazla lüks…

IMG_20180308_081158-01

TASARIM-DONANIM
Tasarımı ve iç dizaynı ile yenilenen bir form ve G30 kodu ile karşımıza çıkan yeni 5 serisi, eski nesillere nazaran çıtayı bir adım üste çıkarabilecek bir model olarak karşımıza çıkıyor.

BMW’nin 7 serisinde yer verdiği bazı özelliklere 5 serisinde yer vermesi müşterileri mutlu edecek gibi gözüküyor. Aracın dış tasarımında yenilenen adaptif LED teknoloji fark takımı ilk bakışta dikkatimizi çeken değişiklikler arasında.

IMG_20180310_135011-01

Ön tarafta değişken bir far formuna yer veren BMW arka tarafta ise sadeliğinden ödün vermemiş. Yenilenen ön tasarımı ve arka taraftaki yenilenen sadeliği ile yeni 5 serisi çok daha yakışıklı bir görünüme sahip. 2017 BMW 5 serisi F10 jenerasyonuna göre 36 mm‘lik uzunluk, 6 mm‘lik genişlik ve 2 mm‘lik yükseklik artış parametreleri ile de en geniş formuna kavuşmuş.

2017 BMW 5 serisinin iç tasarımı ve teknolojisi markanın en yeni teknolojilerinin yer alması ile oldukça tatmin edici bir noktaya gelmiş. En son jenerasyon iDrive, yenilenen 10.25 inç‘lik işaret algıma özellikli dokunmatik multimedya ekran ve iç ambiyans aydınlatması otomobili gece sürüşlerinden çok daha keyif verici bir hale getiriyor.

2017bmw513-1000x562

Yeni 5 serisinde yer alacak olan gelişmiş sürüş asistanı ve yarı otonom sürüş teknolojileri de tüm bu kombinasyonu daha etkin hale getiriyor.

2017bmw528

BMW, 2017 5 Serisi’ni Sport ve Lüks olmak üzere iki farklı donanım seçeneği ile satışa sundu. Sport Line donanım seçeğinde 18 inç büyüklüğündeki jantlar ile birlikte kumaş/deri karışımı iç döşeme, spor direksiyon gibi seçenekler kullanıcıları bekliyor.

IMG_20180309_185725_278

Lüks Line’da ise ekstra krom dış detaylar ile birlikte 19 inç’lik jant opsiyonu, deri döşeme gibi üst seviye donanımlar sunulan opsiyonlar arasında.

2017bmw522-1000x562

BMW dediğimiz zaman tabiki M paket donanım seçeneğini de es geçersek olmaz. Her seride olduğu gibi bu seride de sunulacak olan M performans paketi ile gelecek olan sportif tampon kiti, M direksiyon, M pakete özel koltuklar ve daha hafif olan 18-19 inç’lik jant seçenekleri ön plana çıkıyor. (Test aracımız M paket olduğunu da ifade etmek isteriz.)

2017bmw519-1000x562

Yenilenen 5 serisi toplamda 21 farklı olmak üzere inanılmaz bir renk seçeneğini kullanıcılara sunuyor. Ayrıca size eski ve yeni versiyonların da karşılaştırmasını sizlerle paylaşmak isteriz.

Yedinci jenerasyon BMW 5 Serisi altıncı jenerasyona karşı [Video]

Tasarımı, teknolojisi ve yepyeni bir kullanıcı deneyimiyle karşımıza ekim ayının ilk yarısında çıkan yedinci jenerasyon BMW 5 Serisi, markanın satış rakamları bazında yüzünü güldürmeye aday modellerden bir tanesi olmaya devam edeceğinin sinyallerini vermeye başladı. Yedinci jenerasyonla birlikte G30 koduyla kullanıcılara sunulacak olan yeni 5 Serisi ile ilgili en büyük merak konusu yerini aldığı jenerasyına göre bizlere neler vadettiğiydi.

BMW, meraklılarının akıllarındaki bu soruyu gidermek üzere resmi bir karşılaştırma videosu yayınlayarak yemi nesil 5 Serisi’nin farklılıklarını resmi olarak gözler önüne serdi. Yayınlanan resmi videoda yedinci jenerasyonun yerini aldığı modelden dış tasarımda ön ve arka farları ve tasarımsal çizgileri, iç tasarımdaysa kokpit ve multimedya sisteminin yer aldığı merkez ekranda sunulan değişiklikleri detaylarıyla görmek mümkün.

Kullanıcılar videoda özellikle sürüşe yeni bir boyut kazandıran ve görsel etkileyiciliği artıran gece sürüş atmosferini de görme imkanına da sahip olacak.

İLGİLİ VİDEO


MOTOR-PERFORMANS
Test aracımızda yer alan 1.6 litrelik sekiz ileri otomatik şanzıman ve benzinli motora sahip otomobilimiz, 1500-4700 kısa devir aralığında maksimum 250 Nm gibi güç sunarken bunu 170 PS’lik beygir gücüyle desteklemiş!

Sizin şimdi aklınıza bu otomobilin kasasını 1.6 litrelik motor nasıl kaldırıyor diye… Hemen kafanızda oluşan bu soru işaretini giderelim. Araçta yer alan 250 Nm’lik tork değeri ve bunu destekleyen 170 beygirlik gücü aracın içinde yolcu bile olsa rampada performansından ödün vermiyor.

Buna paralel olarak ise test süremiz boyunca şehir içinde ortalama şehir içinde 8,7 litrelik yakıt tüketimi sunan 520i’ye performans ve yakıt tüketiminden tam not verdik. Ayrıca vites geçişlerini hiçbir şekilde hissettirmeyen bu güzel otomobili kullanırken de oldukça keyif aldığımızı ifade etmek isteriz.

2017bmw52-1000x562

GÜVENLİK
Yeni BMW 520i Serisi, Euro NCAP çarpışma testinde 5 üzerinden 5 yıldız alan otomobilde yer alan diğer güvenlik önlemleri arasında, şerit ikaz uyarısı, trafik işaretlerini tanıma özelliği, adaptif farları, ABS, EBD, ESP, hız limit bilgisi gibi birçok güvenlik ekipmanlarına sahip olduğunun da altını çizmek isteriz.

FİYAT
Test aracımız olan BMW 520i Ultimate Luxury’ın anahtar teslim satış fiyatı 434.700 TL’dir. Ülkemizde satışa sunulan 5 serisinin fiyat aralıkları 299 bin-900 bin TL arasındadır.

IMG_20180310_121920-01

YORUM FARKI
Sonucu sizin de tahmin edeceğiniz üzere benim açımdan bu konforlu otomobile diyecek sözüm yok!
Zaten Türk tüketicisi tarafından tahtında sağlam bir şekilde oturmasına izin verilen ve bunu da bence sonuna kadar hak eden BMW 5 serisi, gerek iç mekânındaki malzeme kalitesi gerekse de sürücüsüne sunduğu değişik modlardaki sürüş zevkiyle test süremin keyifli geçmesine yardımcı oldu.

İş dünyasının da tercihlerinin başında gelen bu lüks otomobili tahtından indirmek bence zor veya imkansız! Umarım size otomobil hakkında açıklayıcı bilgiler verebilmişimdir.

Şimdiden BMW 520i’yi alacak şanslı kullanıcılara keyfi bol kazasız sürüşler dilerim!

Artı/Eksi
(+): Konfor, iyileştirilmiş malzeme kalitesi…
(-): Ön koltuklarda yer alan çıkıntıların sürücü ve yolcuyu rahatsız etmesi!

VİDEO


Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir