Yeni Mercedes A-Serisi Türkiye’de

By on 03 Temmuz 2018

Yeni jenerasyonuyla birlikte büyük bir merak uyandırmayı başaran Mercedes A-Serisi meraklıları için Türkiye yollarına çıkmaya başlıyor. Şubat ayı içerisinde düzenlenen küresel tanıtım etkinliğinin ardından ülkemiz sınırları içerisine de giren modelin takdir edilen dönüşümü “taçlandıran” fiyatlarla kullanıcılarla buluşuyor.

yeniaserisitr7

İlk kez Kasım 2017’de yeni jenerasyon CLS‘de gördüğümüz başarılı tasarımı taşıyan ikinci model konumunda olan 2019 A-Serisi Türkiye pazarına iki farklı motor seçeneğiyle giriş yaptı. Bir tanesi benzinli bir tanesiyse dizel olarak şekillenen aracın tüm versiyonlarında 7 ileri değerli otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Motorların hacimleriyse sırasıyla 1,5 ve 1,3 litre olarak değişiklik gösteriyor. Vergiler hariç 101.695 TL‘lik başlık fiyatı bulunan A’nın vergilerin eklenmesiyle birlikte seviyesi 190.000 TL’nin üzerine çıkıyor.

yeniaserisitr11

Yeni A-Serisi, Mercedes-Benz’in minimal tasarım felsefesinin bir sonraki adımını temsil ediyor aslında. Yeniden ele alınan ölçüler ve gövde oranlarıyla sportif ve dinamizm odaklı dış tasarımda aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu, meşale formlu LED gündüz farları ve ön ızgara büyük rolü üstlenmekte. Artırılan aks mesafesi ve yan tasarım boyunca uzanan çizgi sayesinde araç görsel olarak daha uzun görünürken, öne doğru uzatılan motor kaputu dinamizmi destekliyor.

yeniaserisitr3

Daha da büyüyen çamurluklar sportifliği desteklerken aynı zamanda daha tok ve olgun bir görünümü beraberinde getiriyor. Daha yüksek cam çizgisi sayesinde daha geniş bir arka tasarım elde edilirken omuz çizgisi belirginleşiyor. Yeni A-Serisi 0,25’lik sürtünme kat sayısıyla sınıfının en aerodinamik otomobillerinden birisi olarak da dikkat çekmekte. Mercedes’in kompakt sınıfta bir ilk olarak hava gereksinimine bağlı olarak açılıp kapanan plakalara yer veriyor olması da takdiri hak eden parçalar arasında. Hiper otomobil sınıfından anımsayabileceğimiz bu sistem performanslı sürüş sırasında aracın aerodinamik olarak rahatlamasına yardımcı oluyor.

 

yeniaserisitr22

Bizce A-Serisi dış tasarımından ziyade iç tasarımıyla birlikte getirdiği lüks ve modern detaylarla ön plana çıkacak bir otomobil. Burada E ve S-Serisi gibi amiral gemilerinde gördüğümüz parçaları bir devrim yaratmak için kullanan Mercedes’in ön konsol ve gösterge paneli yaklaşımı sınıf standartlarını yeniden belirleyebilir. Geniş ekranlı gösterge paneli iki adet yatay ekrana bölünürken alt bölüm bir girinti ile üst bölümden ayrılıyor ve böylece gösterge paneli görsel olarak havada süzülüyor izlenimi uyandırıyor.

yeniaserisitr14

Ambiyans aydınlatması bu etkiyi daha da artırırken, isteğe bağlı olarak 64 farklı renk alternatifi sunuluyor. A-Serisi’nin giriş seviyesindeki versiyonunda 7 inç‘lik boyutla sunulacak olan ekranlar en üst donanımda 10,25 inç‘e kadar yükselecek. Yeni A-Serisi, aynı zamanda Mercedes me connect teknolojisiyle de çok ciddi bir destek sunuuyor. Bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip olan MBUX, kişiselleştirilebiliyor ve kendini kullanıcı davranışlarına uyarlıyor.

yeniaserisitr21

Bu yönüyle sürücü, yolcular ve otomobil arasında bir bağ kuran bu sistem “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif hale geliyor. Doğal konuşma dilini de anlama özelliğine sahip olan akıllı sesli komut sistemi ve ön cama yansıtılan sanal gösterge paneli diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. Yeni A’nın önceki nesle göre 29 litre artışla 370 litrelik bir bagaj kullanıma sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

yeniaserisitr17

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi kokpit detaylarının yanı sıra elektronik sürücü asistanlarını da abilerinden alıyor. Belirli sürüş koşullarında yarı otonom sürüş gerçekleştirebilen otomobilin gelişmiş kamera ve radar sistemleri sürüş istikametindeki 500 metrelik mesafeyi tarayabilme yeteneğine sahip. A-Serisi ayrıca sürüş destek fonksiyonlarını yerine getirmek için harita ve navigasyon verilerinden de yararlanıyor. Böylece sürüş destek sisteminin bir parçası olarak Aktif Takip Yardımcısı DISTRONIC örneğin viraj, sapak veya kavşaklardan önce konforlu bir şekilde hızı düşürerek farklı sürüş koşullarında sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücü destekliyor.

yeniaserisitr19

Yeni A-Serisi standart olarak gelişmiş bir Aktif Fren Yardımcısı ile yollara çıkıyor. Sürücüyü etkin bir şekilde destekleyen sistem; daha yavaş ilerleyen, yavaşlayan veya duran araçlar dışında yoldan karşıya geçmekte olan yaya veya bisikletlileri de algılayarak fren yapıyor ve olası bir çarpmanın şiddetini azaltıyor veya tamamen engelleyebiliyor. PRE-SAFE PLUS ise olası bir arkadan çarpma riskini tespit edebiliyor. Otomobil durur haldeyken çarpışma riskinin devam etmesi halinde sistem devreye girerek fren yapıyor ve arkadan gelen çarpmanın şiddetiyle aracın ileriye doğru hareket ederek sürücü ve beraberindeki yolcuların ikinci bir darbe ile karşı karşıya kalmalarını önlüyor.

yeniaserisitr13

Motor – Fiyat

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Türkiye’de A 200 ve A 180 d olmak üzere iki farklı motoru barındıran versiyonlarla satışa sunuluyor. A 200’de yeni M 282 kodlu, silindir kapatma özelliğine sahip 1,332 litre hacimli turbo benzinli motor sunuluyor. 163 beygir güç ve 250 Nm üreten motor çift kavramalı otomatik şanzıman eşliğinde 5,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi sunuyor. Dizel cephesinde ise yeni OM 608 kodlu motor sunuluyor. 116 beygir güç ve 260 Nm üreten motor 4,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimine sahip. A-Serisi dizel versiyonda 10,5 saniyelik 0-100 ve 202 km/s maksimum sürate çıkarken, benzinlide bu süreler 8 saniye ve 225 km/s olarak değişim gösteriyor. Mercedes’in paylaştığı fiyat listesi ise şu şekilde;

yeniaserisitr23

A 200 (Benzinli)
Style – Vergisiz fiyat 101.695 TL – Vergiler dahil 193.400 TL
Progressive – Vergisiz fiyat 106.674 TL – Vergiler dahil 202.800 TL
AMG – Vergisiz fiyat 112.182 TL – Vergiler dahil 213.200 TL

A 180 d (Dizel)
Style- Vergisiz fiyat 104.979 TL – Vergiler dahil 199.600 TL
Progressive – Vergisiz fiyat 109.428 TL – Vergiler dahil 208.000 TL
AMG – Vergisiz fiyat 117.108 TL – Vergiler dahil 222.500 TL

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir