Yeni Mazda3’ün Prömiyeri 2013 IAA’da Gerçekleşecek!

By on 21 Ağustos 2013

Büyüleyici, yetenekli, üstün bağlantı özelliklerine sahip: Yeni Mazda3, bu yıl Frankfurt’ta düzenlenecek olan Uluslararası Otomobil Fuarında (IAA) Mazda standının en dikkat çekici modeli olacak.Dahası, Ekim ayına kadar satışa çıkmayacak olmasına rağmen, gerçekleştirilen zorlu bir test sürüşünde kendini kanıtlayacak.

Yeni modelin donanımı, sınıfındaki bir araç için oldukça zengin. Mazda’nın yeni bağlantı konsepti, şirketin en çok satan modelinin Avrupa’nın C segmentinde yolcularına online olma olanağı sağlayan ilk modellerinden biri olma özelliği kazandırıyor. Halihazırda mevcut olan e-posta, metin ve navigasyon özelliklerinin üzerine ilave edilen sistem; Facebook ve Twitter’ın sesli akışlarını, radyodan sesli kitaba ve daha fazlasına kadar on binlerce bulut tabanlı istasyona sahip olan Aha™ özelliği de dahil olmak üzere, ücretsiz mobil içerikleri aracın içine kadar güvenle getiriyor.

Neslinin ilk iki modeli gibi, yeni Mazda3 de ödüllü KODO tasarımından esinlendi. Mazda3’ün sportif kompakt yapısına uyarlanan gövdesi, enerji birikimini ifade eden cesur ve güçlü duruşu ile üstün üretim kalitesini bir araya getiriyor. İster hatchback isterse de sedan olsun, segmentinin en iyi aerodinamik özelliklerine sahip olan şekiller de yakıt tasarrufu sağlıyor.

Alışılmışa meydan okuyan teknoloji

Araç içerisinde, Mazda’nın yeni kabini güvenli ve ergonomik bir konfor sunuyor. Birçok açıdan eski modelden daha geniş olan yeni Mazda3, aynı zamanda optimize edilmiş bir insan-makine arayüzüne de (HMI) sahip. Öne çıkan özellikler arasında Aktif Sürüş Ekranı, sınıfında nadir olan Mazda’nın yeni göz hizası ekranı ve bilgi-eğlence fonksiyonlarının gözle temas kurulmadan etkin şekilde kullanılmasını sağlayan yeniden tasarlanan döner kumanda bulunuyor.

Yeni Mazda3, tüm SKYACTIV Teknolojilerine sahip olan üçüncü modeldir, ultra-verimli sıkıştırma sunan 100 – 120 -165PS benzinli motorlar ve 150PS’lik temiz dizel motora sahiptir. Bu motorlar, özellikle gerçek dünya koşullarında oldukça geniş ve düz bir güç bandında üstün performans, etkileyici bir yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonu seviyesi* sunmak amacıyla, oldukça çevik yapıya sahip altı vitesli otomatik ve düz şanzımanlarla eşleştirildi.

Doğrudan Japonya’daki fabrikadan sergi alanına kadar sürülecek olan en deneyimli yeni Mazda3 araçlarının biri IAA’da sergilenecek. Bu araç; Rusya, Belarus ve Polonya’yı içeren 15.000 km’lik “Mazda Route3 2013 – Hiroshima’dan Frankfurt’a Meydan Okuma Turu” kapsamında şu anda yol almakta olan sekiz hatchback modelden biridir. Otomobil fuarı için tam zamanında Frankfurt’a ulaşması planlanan diğer yedi araç ise, çeşitli faaliyetlerde yer almak üzere sergi alanının açık hava kısmında hazır bulunacak. Mazda standı 9’uncu salonda B12 standında yer alacak. 10 Eylül’de saat 14:00’de basın konferansı düzenlenecek.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir