Yeni Mazda3’ler Yola Çıkmaya Hazır!

By on 02 Ağustos 2013

Sekiz adet yeni Mazda3, “Mazda Route3 2013 – Hiroshima’dan Frankfurt’a Meydan Okuma Turu’ndaki”  ilk engelini Japon Denizi’ni geçerek aştı. Araçlar, artık seyahatin karayolu kısmının başlangıç noktası olan Vladivostok’da. Yarın başlayacak olan alışılmışa meydan okuyan 15.000 km’lik test sürüşünün karayolunda gerçekleşecek ilk etabının katılımcıları da, Rusya’nın doğusuna; Vladivastok’a güvenli bir şekilde ulaştılar.

9 farklı saat diliminin geride bırakılacağı dünyanın etrafının neredeyse yarısının geçileceği 7 etaplı turun ilk bölümünde  İngiliz, Çek, Alman, İtalyan, Polonyalı, Portekizli ve Slovak gazeteciler, bloggerlar ve Mazda3 hayranları yer alacak. Birinci etapta 1400 kilometre yol kat edilecek ve bu etap, üç gün sonra Blagoveshchensk adı verilen bölgesel bir merkezde tamamlanacak. Doğu Asya Havasına sahip bölge kültürünü yansıtan güzergahta araçlar, Çin sınırına parelel olan ve çoğu zaman bu sınırı görüş alanı içerisinde bulunduran bir rotayı takip edecekler.

120 PS SKYACTIV-G 2.0 benzinli motora sahip Yeni Mazda3 hatchback modeller, Japonya’daki Hiroşima yakınındaki Hofu Fabrikası’ndan Rusya’nın en büyük Pasifik limanına yaptıkları seyahati 17.000 tonluk bir kargo gemisi olan Makassar Highway ile gerçekleştirdiler. Bu kompakt araçlar, çarpıcı “KODO – Hareketin Ruhu” tasarımları ve bölgedeki çoğu aracın aksine direksiyonlarının solda bulunması nedeniyle yerel halkın ilgisini çekti.

Çoğunlukla Avrupa’dan gelen aralarında İsrail ve Avustralya’dan da katılımcıların bulunduğu “sürüş takımları”, mümkün olabildiğince çok sayıda basın mensubunun, blog yazarının ve Mazda severin zorlu şartlar altında yeni Mazda3’ü tecrübe etme fırsatı bulması için seyahatin her ayağında değişecek. Araçların, 2013 Uluslararası Motor Show’dan (IAA) hemen önce 7 Eylül tarihinde Frankfurt’a ulaşması planlanıyor. Araçların ilerleyişi  ve yolda yaşanan maceralar www.mazdaroute3.eu adresinden  ve Twitter’da #mazdaroute3 hashtag’inden takip edilebilir.

Mazda Motor Avrupa İletişim Başkan Yardımcısı Wojciech Halarewicz konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Mazda olarak, bu araçların yarın başlayacak olan alışılmışın dışındaki zorlu yolculukla başa çıkabileceğine inancımız tam. Ancak, başkalarının da Mazda3’ün ne kadar etkileyici olduğunu görmesini istiyoruz. Bu tur heyecan verici ve gerçek bir Mazda deneyimi olacak”.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir