Yeni Mazda3 Dünyanın Yarısını Dolaşacak…

By on 23 Temmuz 2013

Mazda her zaman güvenilir, sağlam ve  kaliteli araçları ile tanındı.En son piyasaya süreceği Yeni Mazda3 de aynı özelliklere sahip.

Mazda, bu modelin ne kadar iyi olduğunu kanıtlamak için, yeni kompakt hatchback modelinin sekiz tanesiyle alışılmışın dışında bir test yapıyor; Hiroşima’da bulunan fabrikadan Frankfurt’ta düzenlenen 2013 Uluslararası Motor Show’a kadar sürecek 15.000 km’lik test sürüşü.

“Mazda Route3 – Hiroşima’dan Frankfurt’a Meydan Okuma Turu 2013” dokuz farklı saat diliminden geçiyor. Araçlar, Belarus ve Polonya’yı geride bırakmadan önce, dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya’dan geçecek. Araçlar, IAA kapılarını açmadan önce 7 Eylülde Frankfurt’a varacak. Bu tura özel olarak, fotoğraflar ve videolarla tur www.mazdarouter3.eu web adresinden takip edilebiliniyor.

Mazda modelleri, böylesine zorlu bir test sürüşünde üçüncü kez yer alıyor. 1977 yılında, Alman muhabirler iki Mazda 323 hatchback modelini Japonya’dan Frankfurt’a kadar sürdü. Bu yolculuğu, 1990 yılında dört adet Mazda 626 araç ile Eski Sovyet Birliğinin geçildiği sürüş izledi. Şimdi ise, bu araçların izlerini takip edecek en gelişmiş Mazda kompakt modeli için sahne hazır.

Japon Denizi’nin gemiyle geçilmesinin ardından, Mazda Route3’ün kara yolu üzerindeki ana kısmının yapılacağı dayanıklılık test sürüşü ağustos ayı başında Rusya’nın ana Pasifik limanı olan Vladivostok’ta başlayacak. Ortalama 2.100km’nin biraz üzerinde olan yedi etaplı turun her ayağı üç ila altı gün sürecek. Kuşkusuz, bu etaplar dünyanın farklı bölgelerinden gelen direksiyon başındaki gazeteciler, blog yazarları ve Mazda3 hayranlarına Mazda3’ü farklı koşullar altında tanımak için çeşitli fırsatlar sunacak. Ayrıca, tur boyunca farklı kültürler ve gelenekleri yakından tecrübe etme fırsatı da doğacak.

Tüm test araçları, yumuşak ve çevik altı vitesli SKYACTIV-MT düz şanzıman ile birlikte,120 PS SKYACTIV-G motora sahip olacak. Frankfurt’ta Mazda’nın yeni kompakt modelinin  prömiyeri IAA’da çeşitli etkinlikler ile gerçekleştirilecek.

Büyüleyici “KODO – Hareketin Ruhu” tasarımına sahip gövdeden gelişmiş hafif SKYACTIV Teknolojilerine ve tamamen yeniden tasarlanan kabine kadar her yerinde alışılmışa meydan okuyan Mazda3, beklentileri aşmak için üretildi. Şirketin geleneksel güçlerini geliştiren bu model, ödünsüz bir araç kontrolü, güvenlik ve yapı kalitesi sunuyor. Araçta üç adet SKYACTIV-G benzinli ve bir SKYACTIV-D dizel motor seçeneği bulunuyor; bu motor seçeneklerinin hepsi, yeni Mazda3’ü Avrupada C segmentinin en iyileri arasına sokan bir performans ve yakıt ekonomisi kombinasyonu sunuyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir