Yeni Jenerasyon Mercedes B-Serisi Paris’te Tanıtıldı

By on 03 Ekim 2018

Paris Otomobil Fuarı’nda yeni AMG modelleriyle ön plana çıkmasını beklediğimiz Mercedes, yeni jenerasyon B-Serisi‘nin örtüsünü de burada kaldırmayı tercih etti. Son dönemlerde popülaritesini kaybeden sınıflardan birisi olan kompakt aile sınıfından vazgeçmeyen şirket, B-Serisi’ni tamamen elektrikli olarak da bu süreçte kullanıcılarla buluşturarak dikkat çekmeyi başarmıştı.

mercedesbserisi6

Yeni jenerasyon modelleriyle birlikte revize ettiği karakter tasarımı ve kokpit gibi parçalarla bir ivme yakalayan Mercedes, bunu B-Serisi’ne aktarma konusunda oldukça başarılı bir süreç yürütmüş gibi görünüyor. BMW 2 Serisi Gran Tourer ailesiyle rekabete devam edecek B-Serisi standartların dışına çıkan minivan olarak lanse ediliyor.

mercedesbserisi17

Tasarım ve donanım dinamikleriyle birlikte kaputunun aldında da güncellemeye gidilen B-Serisi’nde Türkiye’deki kullanıcıları memnun edecek giriş seviyeleri mevcut. Tamamı Euro 6d normlarını karşılama kriteri üzerine şekillenen motorların benzinli ayağında 1,3 litrelik ünite yer alıyor. Kullanıcılar bu motoru 134 beygir veya 161 beygir gibi iki farklı güç seçeneği üzerinden tercih edebilecek. Madalyonun dizel yüzünde ise 1,5 litrelik dCi karşımıza çıkıyor. 115 beygir güç ve 260 Nm tork üreten bu motorun üst versiyonu olan 2.0 litrelik makine ise 150 ve 190 beygir seçenekleriyle satın alınabilecek.

mercedesbserisi4

Standart versiyonu üzerinden bildiğimiz B-Serisi’ne nispeten yakınlık gösteren yeni jenerasyon, AMG paketli versiyonuyla ile kesinlikle diğer binek modelleri kıskandıracak nitelikte. Artık opsiyonel olarak LED DRLs ışıklandırma grubunun da eklenebildiği otomobilde 16 inç’ten başlayıp 19 inç’e kadar uzanan jant seçenekleri, geniş hava kanallı tamponları ve entegre arka spoilerı ile çok keyifli bir otomobil olarak karşımızda duruyor.

mercedesbserisi21

Ebatsal olarak yapılan iyileştirmeleri ve 30 milimetre artırılan aks mesafesiyle iç dünyasında da daha ferah bir yaşam alanı vadeden B-Serisi, bagaj hacmi konusunda 705 litre seviyelerine kadar esneyebilecek. Aralık ayından itibaren satış süreciyle ilgili adımların atılacağı yeni B-Serisi’nin ilk teslimatları 2019 ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek.

mercedesbserisi9

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir