Yeni Ford Kuga’yı Sizler İçin İnceledim!

By on 31 Mayıs 2020
Screenshot_20190105-192043

Covid-19 Koronavirüs Salgını nedeniyle, Lansmanı ertelenen Yeni Ford Kuga tüm ihtişamıyla Mayıs 2020 tarihinde görücüye çıktı. Değişen Dünya Teknolojisi ile Ford Dijital Stüdyo ile https://www.ford.com.tr/formlar/dijital-studyo online konfigürasyon çeperinde heyecanınızı dijital ortama aktararak hızlı bir dönüşüm sürecine geçiş sağladı.

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sn. Özgür YÜCETÜRK katılımı ile gerçekleşen Yeni Ford Kuga İnteraktif Ürü Bilgilendirme Toplantısı da Dijital ortamda gerçekleşti. Ülke ve sektör bazında oldukça sert bir sürecin ardından Yeni Ford Kuga ile bayram havası tadında yeniden canlandığımızı söyleyebilirim.

Yeni Ford Kuga’yı keşfetmenin heyecanı içindeyiz. PHEV seçeneğinin yer aldığı ilk model olması da çok önemli bir ayrıntı olsa gerek. Avrupa Pazarında 2027 yılına kadar SUV araç segmenti ürün gamı yelpazesinin genişletilmesi planlanmaktadır. Bu nedenle önemli ve güçlü bir satış argümanı olmasını desteklemektedir.

Yeni Ford Kuga Ürün Gamı’nda öne çıkan lider özelliklerden bahsedelim.

2019-ford-kuga

TASARIM 
Yeni tasarımı ile oldukça tarzına imzasını atmışa benziyor. Karizma, spor ve cool bir hava sergiliyor.

Kuga’nın arka koltuklar iki bölüme ayrılmış bu sayede 150 mm öne- arkaya kaydırılabilir fonksiyonu eklenmiş. Böylece bagajın iç litre hacmini genişletilebilir, diz mesafesi de arttırılabilir düzeye kavuşmuş. Kuga’da ayrıca kayar arka koltuklar fonksiyonu yeni eklenerek bagajın iç litre hacmine esneklik kazandırılması amaçlanmış.

Kuga’da benzin, dizel motor güç seçeneklerine ek, düşük emisyonlu PHEV ve Mild Hibrit motor seçenekleri ile güçlü inovasyon gerçekleştirilmiş. Yeni Ford Kuga Dizel, Benzin, PHEV, Mild Hİbrit 4 farklı motor seçeneği ile müşterilerinin karşınıza çıktı.

70365

PHEV
225PS motor gücüne sahip, elektrik motoru ve içten yanmalı motoru bir arada kullanan Hibrit araçlardır. 14,4 kWsa yüksek gerilimli akünün, elektrikli motora etkileşim iletmesiyle çalışan yapıya sahiptir. Elektrik gücüyle 130km/h hızda 56 km menzil yol alabileceği test edilmiş. Olası durumlarda aracın aküsü devre dışı kalıp ya da güçten düşerse sistem benzin motoru devreye alıyor.

ÇEVRECİ KUGA
Kuga’nın 2020 yılının hedeflerinden biri de CO2 emisyon değerini 95g/km indirgeyerek Çevreye Duyarlılığını ön planda tutması diyebilirim. NEDC verilerine göre PHEV CO2 emisyon değeri 26g/km ‘dir. Teknik verilerine bakıldığında 100 km’de 1,2 litre yakıt tüketimi sağladığını incelemekteyiz.
Böylece araç AUTO EV (otomatik) – EV NOW (Şimdi) – EV LATER (Sonra) – EV CHARGE (Sarj) 4 farklı sarj modu ile tüm gereksinimleri karşılamaktadır.

MİLD HİBRİT
mHEV yüksek enerji ihtiyacı anında motoru desteklemek için elektrikli motorun devreye girmesi sistemidir. Kinetik enerji toplama semptomlarıyla aküyü desteklemektedir. Bu sayede Rejeneratif şarj işlemi ile prize gerek yoktur. 0,5kWsa/48v aküye sahiptir. Dolayısıyla yakıt tasarrufu ve emisyon ölçümlerinin iyileştirilmesini hedeflemektedir.

EcoBoost 1,5L 120PS/240Nm Tork 6 ileri manuel şanzuman, önden Çekişli FWD Benzinli Motor seçeneği satışa sunulmaktadır.

EcoBlue Dizel Motor seçeneklerimiz 3 bazda incelenmekteyiz.
EcoBlue 1.5L 120Ps/300Nm 6 ileri manuel şanzıman, Önden Çekişli FWD Dizel Motor,
Ecoblue 1.5L 120Ps/300Nm 8 ileri otomatik şanzıman, Önden Çekişli FWD Dizel Motor,
EcoBlue 2.0L 190Ps/400Nm 8 ileri otomatik şanzıman, Dört Çeker AWD Dizel motor seçenekleri sunulmaktadır.

Yeni Ford Kuga halefine oranla 90 kg daha hafif olması sebebiyle hızlanma, ivmelenme, yakıt tasarrufu ve daha güçlü sürüş dinamikleri sağlanmıştır. Ayrıca Yeni Kuga eskisine oranla 5mm daha alçak olması sebebiyle ağırlık merkezinin düşürülmesi ile yol tutuşunda iyileştirilme yapılmış.

Tüm motor ve şanzuman seçenekleri, Seçilebilir Sürüş Modlarını desteklemektedir. Normal Sürüş Modu, Yakıt tasarrufu endeksli Ekonomik Sürüş Modu, heyecan severler Spor süspansiyon ile Spor Sürüş Modu, zorlu parkurlarda daha sağlam yol tutuşu ve dört tekere uygulanan güç ile Kaygan Sürüş Modu, yumuşak düzeylerde patinajı engellemek için Kalın Kar/Kum Sürüş Modu sürücüyü desteklemektedir.

1590130842_yeni_ford_kuga_st_line_x_plug_in_hybrid_1

Dijital Gösterge
Style versiyonunda 4,2’’ Dijital Ekran, PHEV motor seçeneğinde 6,5’’ Dijital Ekran mevcuttur. Titanium & ST-Line versiyonunda 12,3’’ Tam Dijital Renkli Ekran sunulmaktadır.

4,2’’Dijital Ekran ile Şerit Takip Sistemi, Hız Sabitleyici, Trafik İşaret Tanıma, Adaptif Hız Kontrol Sistemi – Trafik Levha Tanıma Özelliğini görüntülemekteyiz. 12,3’’ Tam Dijital Renkli Ekran ile farklı görsel temalar, Hibrit Güç Göstergesi, Sürücü Destek Sistemleri, Sürüş Modu Değişimleri, Emniyet Kemeri Durumu ve MyKey bilgilerini sıralamaktadır.

Bunlara paralel olarak Yeni Ford Kuga’da ilk kez sergilenen Ford Co-Pilot360 fonksiyonu ile geniş açılı ön kamera, geri görüş kamerası, çarpışma önleme yardımcısı- kavşak yardımı, Yaya ve Bisiklet Algılama Özelliği, Şerit Takip Sistemi, Şeritte Kalma Yardımcısı ve Kör Nokta Uyarı Sistemi devreye alındığını da dikkat çekici ayrıntılar olarak incelemekteyim.

4 farklı donanım seviyesi, SUV gövde seçeneği, 11 renk seçeneği, Teknoloji Paketi, Konfor Paketi ve Ford Dinamik Led Ön Far Sistemi& Göz Hizası Gösterge Paneli opsiyon seçenekleri mevcuttur.

TEKNOLOJİ PAKETİ

Alt segmentinde , • Geliştirilmiş Adaptif Hız Kontrol Sistemi, • Dur& Kalk(Stop&Go) Özellikli • Ford –Co-Pilot 360 Şerit Hizalama Yardımcısı • Takip Mesafesi Uyarı Sistemi • Acil Durum Manevra Destek Sistemi • Kör Nokta Uyarı Sistemi • Sürücü Dikkat Takip Sistemi • 180 Derece Ön Görüş Kamerası ve Kapı Kenar Koruması yer almaktadır. Titanium ve ST-Line donanım seviyesinde opsiyon olarak sunulmaktadır.

KONFOR PAKETİ

Alt segmentinde , • Isıtmalı Ön/Arka Koltuklar, Isıtmalı Direksiyon ve Isıtmalı Ön Cam • Akıllı Bagaj Kapağı yine Titanium ve ST-Line donanım seviyesinde opsiyon olarak sunulmaktadır.
GÖZ HİZASI GÖSTERGE PANELİ alt segmentinde, • Ford Dinamik LED Ön Far Sitemi,Yansıma Önleyici Uzun Farlar ile • Göz Hizası Gösterge Paneli (Head-up Display / HUD) opsiyon olarak sunulmaktadır.

kuga paketler

 

donanım kuga

Bence kendinize küçük sürprizler yapın, Yeni Ford Kuga mutlaka keşfedin.
En yakında zamanda test sürüşü günlerinde buluşmak dileğiyle…

İşimizi seviyoruz, sizleri de…
Sevgiyle, Sağlıcakla Kalın

Özen ACAR

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir