Yeni Corsa, Easytronic 3.0 Şanzımanlı 1.3 Dizel Motoru İle Yakıt Maliyetini ve CO2 Emisyon Miktarını Düşürdü

By on 05 Şubat 2015

Opel’in geliştirdiği üçüncü nesil otomatikleştirilmiş beş vitesli düz şanzıman Easytronic 3.0, ilk kez Yeni Corsa modelinde 1.3 dizel motor ile 2015 yılının ortasından itibaren Türkiye pazarına sunulacak.

70 kW/ 95 beygirlik güce 190 Nm maksimum torka sahip dizel motor, Easytronic 3.0 şanzımanla bir araya geldiğinde CO2 emisyon miktarı km’de 82 grama düşüyor. Ortalama kullanımda, 100 km de sadece 3,1 litre yakıt tüketimi sağlıyor. Yeni Corsa, yeni motoru ve otomatikleştirilmiş beş vitesli düz şanzımanı ile en ekonomik Opel modeli ünvanına sahip.

image_00006638_1_mr4nen44ne2egMerakla beklenen beş vitesli Easytronic 3.0, yeni nesil turboşarjla sunuluyor. Düşük devirlerde üstün sürüş ve hızlanma sağlarken sessizliği ile dikkat çekiyor. Klasik bir otomatik şanzımana göre daha hafif ve daha düşük iç sürtünmeye sahip. Konforlu bir otomatik şanzımanın avantajlarını düz şanzımanın verimliliğiyle bir araya getiriyor. Easytronic 3.0 küçük hacimli motorlar için yakıt tüketimi bakımından en verimli vitesi seçerek ekonomik sürüşü mümkün kılıyor. Otomatikleştirilmiş şanzıman özellikle şehir içinde yakıt tüketimini daha da azaltan Start/Stop teknolojisi ile birleştirildi. Gerektiğinde çalışan su pompası ve değişken yağ pompası CO2 salımı değerlerine katkıda bulunuyor.

Opel mühendislerinin otomatikleştirilmiş şanzıman için geliştirdiği vites dişlisi seti sürüş sırasında motorun çalışma devrini, rahatsız edici olmayan bir gürültü seviyesine düşürüyor. Bunula birlikte Easytronic 3.0 şanzıman, hızlı kalkışlar ve sportif hızlanma için özel bir marş işlevi sunuyor.

image_00006639_1_lx5hsgrtfsgn2

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir