Yeni Canavar: Yamaha R1 Caferacer-Back To The Future

By on 26 Şubat 2017

470 beygir güç 620 Nm tork değeri üreten sekiz silindirli Maserati motoru üzerine tasarladığı LM847 isimli motosiklet modeliyle hatırlayabileceğimiz Fransız motosiklet geliştiricisi Lazareth yine etkileyici bir projeyle karşımızda. Markanın kuruculuğunu da üstlenen Ludovic Lazareth ve ekibinin yine custom olarak nitelendirdiğimiz yapıda ortaya çıkardığı yeni projenin merkezinde bu sefer Yamaha yer alıyor. Projenin geçmişine baktığımızda tanıdık bir yüzle de karşılaşıyoruz.

lazarethyamaha1-1000x562

Yamaha’nın R1 modeli üzerine geliştirilen ve Caferacer Lazareth-Geleceğe Dönüş adı verilen proje tıpkı görüntüsü gibi ismiyle de akıllarımızda yer edinmeye aday. Projenin hikayesiyse 2008 yılına kadar dayanıyor. Başrollerini Vin Diesel ve Mélanie Thierry’in paylaştığı 2008 yapımı bilim kurgu filmi Babil M.S filmi için yine bu R1 üzerinde filmde kullanılmak üzere özel bir proje gerçekleştiren Ludovic Lazareth ve ekibi bu sefer projeyi beyaz perdeden gerçek hayata taşıma kararı almış. Bu karar doğrultusunda ortaya çıkan Caferacer Lazareth’ın tasarımı önceki modelde olduğu gibi “Eşsiz” kelimesinin tam karşılığı niteliğinde.

lazarethyamaha6-1000x562

Geliştirme aşamasında karbon fiber parçaların kullanıldığı modelin gövdesi orijinal Yamaha R1‘den birebir olarak alınmış. Gövdenin üzerine geliştirilen modifikasyonlarla birlikte Triumph 955‘ten alınan 17 inçlik jantlarla kombin edilen motosiklette yüksek şok absorbe özelliği bulunan TFX süspansiyonlar kullanılıyor. Lazareth ekibinin tek çıkışlı olarak tasarladığı egzozun etrafında LED teknolojisiyle sarmalanan ışıklandırmalar da motosikletin dış tasarımındaki güzelliği tamamlayan güzel detaylardan. Motosikletin fren sistemindeyse yüksek kaliteli Brembo desteği sunuluyor. Öncesinde söylediğimiz gibi Lazareth ekibinin bu seferki projesi beyaz perdenin ötesinde olduğu için bir fiyatı var. Markanın geleceğe dönüş hikayesini barındıran bu model için belirlenen başlangıç fiyatıysa 50.000 euro. Markanın diğer projelerinin de yer aldığı sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir