Yeni BMW 3 Serisi Türkiye’de!

By on 17 Şubat 2012

Hilton Convention Center’da gerçekleşen lansman partisinde Yeni BMW 3 Serisi sporcu ruhuyla ön plana çıktı.

Türk Otomotiv sektörünün köklü kuruluşu Borusan Otomotiv, 16 Şubat 2012 tarihinde Hilton Convention Center’da düzenlediği lansman partisiyle Yeni BMW 3 Serisi’ni tanıttı. Üç Gösterisi sloganıyla Yeni BMW 3 Serisi’nin sporcu ruhunun hakim olduğu lansman gecesi, BMW Grup Satış ve Pazarlama Direktörü Ayhan Ölçer’in konuşmasıyla açıldı. Sporun atletik ve rekabetçi ruhundan ilham alınarak bu gece için özel hazırlanan dans gösterisi eşliğinde Yeni BMW 3 Serisi davetlilere tanıtılırken, Murat Boz’un sürpriz performansı partiyi daha da hareketlendi.

BMW CEO’su Norbert Reithofer tarafından sınıfının en sportif ve en yüksek sürüş zevki veren otomobili olarak tanımlanan yeni BMW 3 serisi eşsiz tasarımı ve sürüş dinamiğiyle ön plana çıkıyor. Tasarım hatlarındaki atletik oranlarla daha sportif bir görüntü kazanan Yeni BMW 3 Serisi, Sport, Modern ve Luxury olmak üzere 3 farklı donanım paketiyle otomobil tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

Yeni BMW 3 Serisi TwinPowerTurbo motor teknolojisi dinamik sürüş performansını yakıt verimliliğiyle birlikte sağlıyor. Tüm modellerde 6 ileri manuel şanzıman standartken, sınıfında tek olma özelliği taşıyan 8 vitesli otomatik şanzıman seçenek olarak sunuluyor. Artan boyutları sayesinde daha geniş ve modern bir iç hacme kavuşan Yeni BMW 3 Serisi sınıfının ötesindeki konfor standartlarını sportif sürüş deneyimiyle bir arada sunuyor.

Renkli “head-up display” ekran, çevre görüş kamerası, şerit ikaz sistemi, park yardım asistanı, sürüş modu, çevre görüş kamerası, internete girebilme ve BMW Apps. gibi özelliklere sahip Yeni BMW 3 Serisi otomobiller, BMW ve MINI distribütörü Borusan Otomotiv Yetkili satıcıları Shoowroom’larında yerini aldı.

 

 

Genişletilmiş iç alan: Uzunluğundaki 93 mm artış 3 Serisi’nin daha da zarif ve sportif görünmesini sağlıyor. Otomobilin iç alanındaki genişlemeden arka koltuklardaki yolcular da yararlanıyor ve arka kapıların iç tarafındaki fazladan ayak boşluğu otomobile binerken onlara rahatlık sağlıyor. Ayrıca, arkada 15 mm ek diz mesafesi var ve tavan da sekiz milimetre yükselmiş.

Klasik BMW iç tasarımı: kokpit, BMW’lerde tipik olarak görüldüğü gibi sürücüye odaklanarak sürücünün çevresini kuşatıyor ve tüm önemli işlevlerin erişilebilir olmasını sağlıyor.

Üç donanım stili: yeni BMW 3 Serisi Sedan; Sport Line, Luxury Line ve Modern Line seçenekleri ile kullanıcıların otomobillerine kişisel ve dikkat çekici bir görünüm kazandırmalarına ve bireysel tercihlerine uygun hale getirmelerine olanak tanıyor. Özel iç ve dış tasarım özelliklerine sahip bir M Spor paketi, 2012 yazında satışa sunulmak üzere yolda. 

Üstün performans ve verimlilik: güçlü motorlar, en üst sınıf yürüyen aksam teknolojisi ve gövdeyi güçlendiren etkileyici bir burulma direnci, yeni BMW 3 Serisi’nin kendi segmentinde en sportif sedan olarak konumlanmasını sağlıyor.

Gelişmiş araç çekişi ve artırılmış sürüş keyfi: uzunlamasına monte edilmiş motor, arkadan itiş ve 50:50 ağırlık dağılımı, otomobilin her kuşağında sürüş keyfini karakterize eden geleneksel 3 Serisi özellikleri. Yeni BMW TwinPower Turbo teknolojisinin özellikleri arasında yer alan torklu, gelişmiş ve ekonomik üç motor, lansmanından itibaren yeni BMW 3 Serisi Sedan ile birlikte satışa sunuluyor.

BMW EfficientDynamics teknolojisi: verimdeki fark edilir artışlara, önceki 3 Serisi kuşağına göre yakıt tüketimi ve emisyonda elde edilen önemli miktarda azalma eşlik ediyor. Otomatik Start -Stop işlevi, tüm motor şanzıman birleşimleriyle birlikte standart olarak sunuluyor.

2,0 litre hacimli BMW 328i: BMW TwinPower Turbo dört silindirli motor, yeni BMW 3 Serisi’nin dinamik konseptine bir eldiven gibi uyum sağlayan, hafif ve güçlü yeni bir benzin üniteleri kuşağını kullanıma sunuyor. Son teknoloji turbo şarj özellikli motor, 1.250 devir/dakika kadar düşük bir devirde 245 bg ve 350 Nm azami tork üreterek, BMW 3 Serisi’nin 0’dan 100 km/s hıza 5,9 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Ortalama yakıt tüketimi, 100 kilometrede yalnızca 6,4 litre.

Daha ekonomik ve daha düşük emisyon miktarı: BMW TwinPower Turbo dört silindirli dizel motorun yüksek gücü, daha da verimli bir ilerleme sağlıyor. En son teknolojiyle üretilen ünite, BMW 320d’ye 184 bg ve 380 Nm (280 lb-ft) tork sağlıyor. Burada, 163 bg azami gücü AB döngüsünde 100 kilometrede 4,1 litrelik dizel yakıt tüketimiyle birleştiriyor.

Son olarak, ilk tam hibrid kompakt spor sedan’ın premium segment prömiyeri 2012 sonbaharında yapılacak. Yeni BMW ActiveHybrid 3’te, yenilikçi BMW ActiveHybrid sürüş teknolojisi BMW 3 Serisi’nin sportif karakteriyle birleştirilerek dinamik ve verimli sonuç alındığı görülecek.

Tüm modeller için sekiz ileri otomatik şanzıman: yeni sport sedan, standart olarak en son teknoloji altı ileri düz şanzıman ile sunuluyor. Otomatik Start-Stop işlevini destekleyen sekiz ileri otomatik şanzıman, yeni BMW 3 Serisi için tüm benzinli ve dizel motorlarla birlikte bir seçenek olarak belirtilebiliyor.

ECO PRO modlu Sürüş Deneyimi Kontrolü dört sürüş programı ile birlikte sunuluyor: yeni işlev, sürücünün spor, ultra spor, konforlu ve çok ekonomik sürüş deneyimleri arasında seçim yapmasına olanak tanıyor. ECO PRO modu, tüm 3 Serisi modellerin sürücülerinin ekonomik açıdan optimize edilmiş bir sürüş tarzını uygulamalarına ve böylece otomobilin bir depo yakıtla yapabileceği mesafeyi artırmalarına yardımcı oluyor. Fren Enerjisi Yeniden Üretimi ve Optimum Vites Değiştirme Göstergesi, birçok modelde ayrılabilir klima kompresörü ve yardımcı bileşenlerin gereksinime dayalı çalışması da yakıt tüketiminin azalmasına ayrıca katkıda bulunuyor.

BMW ConnectedDrive güvenliği azami düzeyde artırıyor: çok çeşitli sürüş koşullarına tepki veren ve sürekli genişleyen bir sürücü destek sistemleri aralığı, daha da fazla güvenlik ve koruma sağlıyor. Bu premium sınıftaki yeni bir geliştirmede, yeni BMW 3 Serisi Sedan en son kuşak tam renkli Head-Up Display ile birlikte satışa sunuluyor. Şerit Değiştirme Uyarısı ve Şeritten Ayrılma Uyarısı ile güvenlik daha da artırılmış.

BMW ConnectedDrive, en gelişmiş haber-eğlence standartlarını karşılıyor: yüksek işlevli arayüz teknolojisi, sürücünün ve yolcuların harici cep telefonlarını ve müzik çalarları yeni BMW 3 Serisi Sedan içinde kapsamlı bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor. Yeni Bluetooth ofis işlevleri, hava durumu, haberler, vb. internet tabanlı hizmetlerin ve takvim girişleri ve kısa mesajların (SMS ve e-posta) iDrive işletim sisteminin Control Display’inde görüntülenmesine ve Metin Okuma işleviyle sesli olarak okunmasına olanak tanıyor.

BMW ConnectedDrive ile konfor en üst düzeye çıkıyor: BMW ConnectedDrive şemsiyesi altında geliştirilen konfor artırıcı teknolojiler, BMW Park Asistanı, Surround View, Stop&Go işlevli Active Cruise Control, Geçiş Engelleme Bilgileri ekranlı Hız Sınırı Bilgisi içeriyor.

Özellikle yüksek torsiyonel güce sahip bir gövde yapısı ve uzağa erişebilen aktif ve pasif güvenlik sistemleri, yolcular için maksimum koruma sağlıyor. Akış için uygun hale getirilmiş alt gövde yapısına sahip akıllı ve hafif bir gövde yapısı, ön jantların çevresinde hava akışını artırmak için ilk kez uygulanan Hava Perdesi teknolojisi ve çok hafif alaşımlı yürüyen aksam teknolojisi, sportif kullanıma, yüksek ölçüde çevikliğe ve daha da geliştirilmiş sürüş konforuna katkıda bulunuyor.

Çok çeşitli saklama bölmeleri pratikliği daha da artırıyor: şimdi, vites kolunun ön tarafındaki merkez konsola iki büyük içecek kutusu tutacağı eklenmiş; bu tutacaklar, yine standart donanım içinde yer alan kırıntı tepsisiyle değiştirilebiliyor. Ön ve arka kapı ceplerinde artık bol miktarda saklama alanı var ve ön kapılarda bir litrelik büyüklüğe kadar içecek şişeleri için yer bulunuyor. Bagaj kapasitesi 20 litre arttırılmış. İsteğe bağlı 40:20:40 katlanır arka koltuk sırt dayaması, hacimli yükler için esnek taşıma çözümleri sağlıyor.

ECO PRO modlu Sürüş Deneyim Kontrolü

Sürücüler, sürüş koşuluna bağlı olarak veya kişisel tercihlerine göre, sedan’ın genel karakterini değiştirebiliyor. Daha sportif veya daha konforlu sürüş ayarlarının yanı sıra, daha fazla yakıt verimliliğini de tercih edebiliyorlar. Farklı modlar, tüm modellerde standart spesifikasyon olan ECO PRO modunu içeren yeni Sürüş Deneyimi Kontrolü işlevi kullanılarak seçiliyor.

Sürüş Deneyimi Kontrolü anahtarını kullanarak, sürücü; gaz pedalı tepkisi özelliklerini, motor tepkisini, güç aktarımı özelliklerini ve Dinamik Denge Kontrolü (DSC) eşiklerini özelleştirebiliyor. Takılmaları durumunda, Servotronic işlevi, otomatik şanzıman ve Dinamik Amortisör Kontrolü de sisteme entegre ediliyor. Merkez konsoldaki kullanımı kolay basmalı anahtarı kullanarak, sürücüler ECO PRO, COMFORT, SPORT ve SPORT+ modları arasından seçim yapabiliyor. Önceden tanımlanan bu düzenlerin her biri, ilgili güç aktarımı ve süspansiyon bileşenleri için farklı ayarları etkinleştiriyor.

Örneğin SPORT modunda, gaz tepkisi daha da hızlı ve direksiyon daha direkt bir şekilde çalışıyor. Otomatik şanzımanlı otomobillerde, önemli ölçüde daha sportif bir sürüş sağlamak için vites değiştirme noktaları değiştiriliyor. Otomobilin spesifikasyonuna bağlı olarak, aynı anda güç aktarımı bileşenleri için sportif bir ayar ve süspansiyon bileşenleri için konforlu bir ayar seçmek veya bunun tersi seçim yapmak mümkün olabiliyor. Profesyonel navigasyon sistemi takılıysa, gösterge panelindeki dinamik bir ekranda yer alan iki gösterge, geçerli sürüş durumunda ne kadar güç ve tork kullanılmakta olduğunu sürücüye bildiriyor.

Başka bir  düğme, sürücünün DSC ayarlarını değiştirmesine olanak tanıyor. Örneğin, TRACTION modunun seçilmesi, gevşek zeminlerde veya derin kar kaplı yüzeylerde otomobili harekete geçirmeyi kolaylaştırıyor. Bu modda ve SPORT+ modunda, Dinamik Denge Kontrolü eşikleri yükseliyor ve Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC) etkinleştiriliyor. Ayrıca, DSC’yi tamamen kapatmak da mümkün. Arka diferansiyel için elektronik sınırlı kaydırma işlevi, bu durumda, virajlardan veya keskin virajlardan çıkılırken fazlasıyla sportif hızlanma sağlayabiliyor.

Yeni ECO PRO modu ise, fazlasıyla verimli ve tasarruf konusunda bilinçli bir sürüş tarzını destekliyor. Bunu, gaz pedalı ayarını aynı pedal hareket mesafesi standart moda göre daha az güç sağlayacak şekilde değiştirerek yapıyor. Ayrıca bu modda, düz modeller için Optimum Vites Değiştirme Göstergesi ve otomatik modeller için şanzıman kontrol stratejisi vites büyütmeyi öne alacak ve vites küçültmeyi geciktirecek şekilde değiştirilirken, akıllı enerji ve klima yönetimi mekanik güç tüketimini ve ısıtmalı aynalar ve koltuklar gibi elektrikli sistemlerin tüketimini azaltıyor. Ancak, yakıt tüketimi rakamlarını etkileyen en büyük faktör, sürücünün kendi kişisel sürüş alışkanlıklarıdır. Bu nedenle, belirli sürüş durumuna göre, elektronik sistem, tasarruf bilinci daha yüksek bir sürüşün nasıl geliştirileceği konusunda ipuçları sağlıyor ve teşvik ediyor. Gösterge panelindeki özel ekranlar, sürücünün sürüş aralığının ne kadar genişletildiğini bilmesini sağlıyor ve yakıt tüketimi geçmişini gösteriyor. ECO PRO modu, ortalama yakıt tüketiminin yüzde 20’ye kadar azalmasını ve buna karşılık sürüş aralığının artmasını sağlıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir