Yeni Bir Çağa Giren Motor Sporlarında Öncü Marka; Renault!

By on 13 Eylül 2014

Motorsporları dünyası, Çin’in başkenti Beiijng’de düzenlenecek olan ilk FIA Formula-e yarışı sayesinde 13 Eylül’de yepyeni bir çağa adım atıyor. 200 kW’lik (270 bg) elektrikli motora sahip tek kişilik yarış otomobillerinin katılacağı bu şampiyona “sıfır emisyonlu”* araçların araştırılmasında ve geliştirilmesinde önemli bir temel oluşturacak. Sahip olduğu Z.E.** serisiyle elektrik motorlu araçlara büyük önem veren Renault, şampiyonadaki on takım tarafından kullanılacak olan Spark-Renault SRT_01E’nin tasarlanmasında uzmanlığını ortaya koydu. Renault aynı zamanda Alain Prost ve Jean-Paul Driot tarafından kurulan e.dams takımının ünvan ortağı. Sébastien Buemi ve Nicolas Prost, FIA Formula-e şampiyonasının açılış sezonundaki on tur boyunca e.dams-Renault adına mücadele edecekler.

PATRICE RATTI’YE… ÜÇ SORU

RENAULT SPORT TECHNOLOGIES GENEL MÜDÜRÜ

Formula 1’den World Series by Renault’ya kadar uzanan bir yelpazede Renault, motor sporları ile yakından ilgileniyor. FIA Formula-e şampiyonasına yatırım yapmak için nasıl ikna oldunuz?

“Formula-e ile ilgilenmemizin ardında yatan en önemli sebep zaten pek çok yarışta yer aldığımız gerçeğidir. Söz konusu eşsiz ve son derece yenilikçi deneyim, motor sporlarına yepyeni bir görünüm kazandıracak. Bu yeni gidişat, daha şimdiden dört model sunan tamamen elektrikli Renault Z.E. serisinin gelişimi ile ilgili..”

Renault Sport mühendisleri ve diğer kurumlar yarış otomobilini birlikte tasarlama işine ne şekilde giriştiler?

“Spark-Renault SRT_01E’nin ortak bir çabanın ürünü olduğunu söylemem yanlış olmaz. Renault, Dallara, McLaren, Williams ve Michelin: motor sporları dünyasından bu denli büyük ismin geleceğe yönelik bir projede birlikte yer alması muazzam bir olay. Bütün mühendisler ve teknisyenler, aracın yaratılması esnasında büyük bir tutku ve heyecan içinde çalıştılar. Takımlara daha ilk yarıştan itibaren güvenilir ve hızlı otomobiller sunabilmek amacıyla herkes en ufak detayı bile daha da iyileştirmek üzere kendi alanında tüm bildiklerini ortaya koydu. Ne var ki, işimiz daha bitmedi: takımlara ve sürücülere, organize ettiğimiz şampiyonalardakiyle aynı düzeyde teknik desteği sunabilmek üzere her yarışta hazır bulunacağız.”

Renault_61501_global_enRenault, Formula-e şampiyonasının beş kurucu ortağından biri ve teknik ortağı. Fakat şirket aynı zamanda e.dams-Renault takımının unvan ortağı…

“Evet. Yeni şampiyonaya olan bağlılığımızı göstermek ve ilave bazı medya yayınlarından istifade etmek istedik. Alain Prost ve Jean-Paul Driot’nun takımıyla güçlerimizi birleştirmemiz gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Alain Prost’un Renault ile birlikte geçen, karşılıklı paylaşılmış bir geçmişi var. Kendisi aynı zamanda markamızın elçisi… Bu iki büyük ismin rekabet dolu geçmişlerinden ilhamla e.dams-Renault için de ellerinden geleni yapacağından eminiz. Sébastien Buemi ve Nicolas Prost’un kısa süre önce gerçekleştirilen testlerde sergiledikleri performanslar ümit vericiydi.”

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir