mouse ile üzerine gelince

Yakışıklı Ticari: Yeni Citroen Berlingo

By on 28 Kasım 2019
20191122_150401

Macerası 1996 yılında başlayan Citroen Berlingo, günümüz itibarıyla ticari araç sınıfının kıdemli üyelerinden birisi. Geçtiğimiz yılın ocak ayı içerisinde bambaşka bir karakter içeren yeni jenerasyonuyla karşımıza çıkan araç, aradan geçen uzun zamanın ardından nihayet Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Citroen, PSA grubunu içerisinde yer alan markalar arasında kendisi için en uygun rolü belirlemek adına önemli bir planlama içerisine gireli uzun zaman oldu.

20191122_150229

Bugün sokaklarda gördüğümüz ve yaşı beşi geçmeyen her model işte o planlamanın bir bölümü, bir karakterini temsil ediyor aslında. Sokakta gördüğünüzde size onun bir Citroen olduğunu hissettirme çalışmaları günümüzdeki tasarımın oluşumundaki en temel etmendi. En alt tabakadan başlayıp C5 Aircross’a kadar uzanan her modelde çok net bir şekilde ayırt edilebilir olan karakter, kaçınılmaz bir sonuç olarak Şubat 2018 itibarıyla hafif ticari araç sınıfına da yansıdı. İlk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterimi yapılacak olan aracın, dış ve iç kısmında yapılan değişimlerin yanı sıra sahip olduğu 19 adetlik elektronik destekle binek modellerden bir farkı bulunmayan yeni Berlingo’nun detayları vermeye başlayalım.

20191122_150153

TASARIM&DONANIM
Artık üçüncü jenerasyonuyla kullanıcılarla buluşan Berlingo’nun tasarım konusunda elde ettiği bu değişim aslında çok şaşırtıcı değildi. Burada kafaları kurcalayan temel nokta içerideki ekibin böylesine bir gövdede ne kadar radikal bir dönüşüme gideceği ve bu dönüşümün kullanıcı nezdinde nasıl karşılık bulacağı oldu.

20191122_150401

Nitekim burada kartlarını doğru dağıtan Citroen tasarımcıları, Berlingo’nun arka bölümünde LED ışıklandırma grubu dışında çok ciddi değişime gitmedi. Tüm dinamikleri ön bölüm üzerinden yürütülen Berlingo’nun aklımızdaki “acaba?” sorusuna, trafikte yanımıza gelip meraklı gözleriyle inceleyenler üzerinden bizzat kendisi tarafından verildi.

newcitroenberlingo10

Standartta 4,4 metrelik uzunluğa sahip olan aracın XL olarak nitelendirilen uzun versiyonunda ise bu değer 4,75 metreye yükselmekte. Bunların yanı sıra 1,85 metre genişlik ve 1,81 metre yükseklik değerlerine sahip olan 2018 Citroen Berlingo’da bagaj hacmi ise 775 litre ile 1.050 litre olarak değişiklik gösterecek. Kabin içerisindeki 28 farklı eşya gözünün toplamda 86 litrelik ek bir saklama alanı sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

newcitroenberlingo3

Aracın tanıtımının üzerinde hatırı sayılır bir zaman zarfı geçtiği için, öncelikte öne çıkan detayları anımsamakta fayda var. Satışa sunulduğu günden bu yana 1,7 milyon adetlik satış performansına imza atan Berlingo üçüncü nesilde markanın güncel tasarım unsurlarını kullanarak marka kimliğine vurgu yapıyor. Bu kimlikle birlikte üçüncü jenerasyona kavuşan aracın dış tasarımına baktığımızda yeni C3 ve C4 Cactus‘teki hemen her parçanın birebir şekilde aktarıldığını görüyoruz.

newcitroenberlingo13

Berlingo’nun bahsettiğimiz bu değişimden nasibini alan en büyük ikinci kısmı ise iç dünyası elbette. Burada da binek modellerde gördüğümüz parçalarla güçlendirilen yeni jenerasyonun konsol merkezinde boyutu 8 inç olan multimedya ekrana yer veriliyor. Apple CarPlay ve Android Auto gibi desteklerin sunulduğu bu ekrandanın hız ve geri dönüş açısından gayet akıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Direksiyonun arkasında yer alan yol bilgisayarı ise yazılımsal olarak çok akıcı geçişlere sahip. Direksiyon üzerinden oldukça kolay komutlarla buradaki bilgilere ulaşabilmeye, ailenin diğer üyelerinden de alışığız.

newcitroenberlingo9

Arka tarafa geçtiğimizde bizleri diz mesafesi konusunda gayet başarılı, şaft tüneli olmayan, elektronik camlı ve yolcular için klima menfezi sunan bir alan karşılıyor. Burada nispeten biraz gariplik hissettiren parça, koltuğun arkasında konumlandırılan katlanabilir sehpalar oldu. Aşağıdan yukarıya doğru kaldırılarak açılan bu bölümler kullanım konusunda yer yer rahatsız edici. Bununla beraber ebatsal olarak da çok fazla büyük olmadıklarını söyleyebiliriz. Cam tavanla birlikte gelen perdenin açılması için uzun basma zorunluluğu olması da içeride bize “keşke” dedirten diğer nokta oldu.

berlingotest11

Kullanıcı deneyimi demişken, akıllı telefonlar için kablosuz şarj ve head-up display gibi donanımların dahi Berlingo’ya eklendiğini görmek, Citroen’in ne kadar büyük oynadığını bir kez daha net bir şekilde hissettiriyor. Elektronik destek kısmına geldiğimizde ise karşımıza; adaptif hız sabitleyici, otonom acil frenleme, kör nokta uyarı, park asistanı, beş sürüş modlu Grip Control, akıllı uzun far asistanı, çarpışma sonrası ikincil frenleme, trafik işaretleri algılama ve sürücü yorgunluk algılama gibi önemli parçalar çıkıyor.

berlingotest12

Citroen, yeni Berlingo’nun binek otomobil deneyimi sunma konusunda sadece tasarımdan faydalanmıyor. Elektronik destek elemanları ve altyapı bileşenlerinin bir araya gelmesi, bu modelde oldukça başarılı sonuçların elde edilmesine olanak tanımış. Listeye baktığımızda; adaptif hız sabitleyici, otonom acil frenleme, kör nokta uyarı, park asistanı, akıllı uzun far asistanı, çarpışma sonrası ikincil frenleme ve trafik işaretleri algılama gibi parçalar kullanıcı odaklı olarak güzel bir işleyiş sergiliyor.

newcitroenberlingo7

Özellikle şeritten çıktığınızda direksiyona müdahale edip sizi içeri atan sistemin oldukça başarılı şekilde çalıştığını altını çizerek belirtmek gerekiyor. Bahsettiğimiz bu özelliklerin bazıları tahmin edebileceğiniz üzere ek ücretler ödeyerek satın alabileceğiniz opsiyonel paketler içerisinde. Lakin bu paketlerin en pahalısı için 3.500 TL civarında kabul edilebilir seviyede ücret talep edildiğine de muhakkak vurgu yapılmalı.

newcitroenberlingo8

MOTOR&PERFORMANS
Mayıs ayı itibarıyla Türkiye pazarına giriş yapan Berlingo şu aşamada iki adet dizel ve bir adet benzinli motorla satışa sunuluyor. Şanzıman ayağında ise şimdilik sadece 5 ve 6 ileri değerli manuel üniteyi listede görebiliyoruz. Bizim test ettiğimiz versiyonda ise 1,6 litrelik dizel motora 5 ileri değerli manuel şanzıman eşlik ediyor.

Bir önceki jenerasyondan da anımsadığımız bu motor 100 beygir güç ve 254 Nm tork üretirken normal koşullarda araçla rahat bir şekilde başa çıkabiliyor. Motorun genel karakteristik olarak ihtiyaçları karşılamada sorun oluşturmayacağını söyleyebiliriz. Lakin bazı durumlarda aracın beklediğinizden daha fazla vites küçültme ihtiyacı hissediyor olması dikkatinizi çekebilir.

Eğer performans konusunda biraz daha şüpheleriniz varsa, 130 beygir güç ve 300 Nm torkla gelen 1,5 litrelik dizel seçeneği de bir gözden geçirmenizi önerebiliriz. İşin tüketim kısmı ise iktisadi arayış içerisinde olanları mutlu edecek nitelikte. Şehir içi odaklı olarak ortalamada 6 litre seviyelerinde gezinen Berlingo, şehir dışına çıkıldığında çok rahat bir şekilde 4,5 litre seviyelerine erişebileceğinin sinyallerini bizlere verdi. 600 kilometreye varan yolcuğumuzun karma tüketimini ise 5,5 litre olarak verebiliriz.
1996 yılında başlayan macerasından bu yana tüm dünyada 3,3 milyona ulaşan satış adedine sahip olan Berlingo, küresel bazda bakıldığında C3’ün ardından markasının en çok satan modeli konumunda. Yeni jenerasyonda yapılan doğru hamlelerle yukarı çekildiğini gördüğümüz bu başarılı model, istikrarını korumada çok fazla zorlanmayacak gibi görünüyor. Özellikle sunulan renk kombinasyonlarını düşündüğümüzde, artık yeni bir kullanıcı kitlesi için yolun açıldığı da unutulmamalı.

FİYAT
Test aracımız olan YENİ BERLINGO SHINE 1.6 BlueHDi 100 HP’nin anahtar teslim satış fiyatı 143 bin TL seviyesinde olup başlangıç fiyatı ise 115 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

Artı/Eksi
+ Tasarım, saklama alanları, kullanışlı standart donanımlar.
1,6 litre motorda yer yer ek tork ihtiyacı duyulabilir.

newcitroenberlingo4

YORUM FARKI

Kuzenleri Peugeot Rifter, Opel Combo ile ticari araçlar kulvarına hızlı bir giriş yapan Citroen Berlingo, ticarilerin de tasarımsal olarak da ön plana çıktığını bir kez daha ispatlar nitelikte yenilenerek karşımıza çıktığını öncelikle ifade etmek isterim.

Gerek otomobilleri aratmayan konfor ve yol tutuşu gerekse de markanın artık akıllara kazınan ekonomikliği ile harmanlanan yeni tasarım Berlingo’nun test ettiğim süre zarfında oldukça keyif aldığımı da ifade etmek isterim. Araç özellikle bir önceki nesline oranla gerek tasarımsal gerekse de iç mekan özellikleriyle de devrimsel nitelik kazanmış. Bu artı özellikler de kulvardaki diğer rakiplerinin canını sıkacak nitelikte olduğunun da altını çizmekte fayda var 🙂

Çok fazla şeyler de yazarak sizleri daha fazla yormak istemem zira yazı içeriğimizde en ince ayrıntıya kadar Berlingo’dan bahsettim. Sizde yakışıklı ticari arıyorsanız bu aracı bir inceleyin derim.

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

 

 

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir