Yakışıklı Hatchback: Toyota Corolla HB Hybrid

By on 23 Kasım 2020
IMG_20201120_150124-01

Karşımıza ilk kez 2018 yılı içerisinde çıkan yeni Toyota Corolla geçirdiği evrimlerle büyük ilgi çekmişti. Sedan modeliyle Türkiye pazarında olan markanın hatchback versiyonu içinse neredeyse 2 yıl beklememiz gerekti. Bu beklentilerin sonunda ise Toyota Corolla Hatchback, ülkemize iki farklı motor seçeneğiyle giriş yaptı.

Giriş seviyesinde 1,2 litrelik benzinliye ayrılan opsiyonların ikinci parçası ise ailenin diğer üyelerinden tanıdığımız 1,8 litrelik hibrit motor kombinasyonu oldu. Bizde pandemi öncesi tanıtım etkinliğine katıldığımız Corolla HB’in 1.2 litrelik benzinli motorunu geçtiğimiz günlerde denemiştik. Simdi ise 1.8 litrelik hibrit motorunu sizler adına deneyimleme fırsatı yakaladık.
İşte Ayrıntılar:

IMG_20201120_150222-01

TASARIM&DONANIM
Toyota’nın Under Priority ve Keen Look tasarım dilinin evrimleşmiş halini kullanan Corolla Hatchback, dinamik hatlarını LED farları ve entegre gündüz farlarıyla birleştirmiş. Modelin arka tasarımı da, ön bölüm gibi daha çekici hale getirilmiş. Böylece daha kaslı arka bölüm ve çamurluklar aracın daha sportif görünmesini sağlamış. Bagaj kapağının üzerinde yer alan tavan spoyleri ise, Corolla Hatchback’in sportif tasarımını daha ileriye taşımış diyebiliriz.

Yeni Corolla Hatchback, ilk bakışta dikkatleri üzerine toplayan tasarımıyla birlikte Toyota Yeni Global Mimarisi TNGA platformunun getirdiği sportif sürüşü buluşturuyor. Yeni platformla birlikte önceki nesle göre 40 mm daha uzun ve 20 mm daha alçak olan yeni Corolla Hatchback, bu sayede içerideki kullanım alanından ödün verilmeden daha çekici ve akıcı çizgileriyle dikkatleri üzerine toplamış.

2019toyotacorollahb11

Corolla Hatchback’in kokpitine değinecek olursak; Toyota’nın burada bizleri şaşırtmayarak son jenerasyon modellerinde yer verdiği kokpit dizaynını ufak değişimlerle kullandığını görüyoruz.

2019toyotacorollahb13

Merkezde boyutu 5,5 inç ile 8 inç arasında değişecek olan Apple CarPlay ve Android Auto destekli dokunmatik ekranla gelen araçtaki direksiyon tasarımına da çok fazla yabancı değiliz. Bu kısımda değişimi en çok hissedeceğimiz noktalar sürücü ekranı, malzeme kalitesi, artırılan eşya gözleri olacak.

2019toyotacorollahb14

Bununla birlikte Corolla Hatchback, 4370 mm uzunluğa, 1790 mm genişliğe, 1455 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip. Ayrıca 361 litrelik bir bagaj hacmi bulunuyor.

xtoyota-corolla-sedan-2019-gallery-12-full_tcm-3043-1559735.jpg.pagespeed.ic_.Vr7U2QzepR

Ayrıca otomobilde elektronik destek kısmında ise şerit takip, otomatik uzun far, kör nokta uyarı, çarpışma ve yaya algılama gibi yine beklenen seçenekler karşımıza çıkıyor.

Yeni-Corolla-Hatchback-9

MOTOR&PERFORMANS
Öncelikle Toyota Corolla HB modelinde de tüm dünyada giderek artan hibrit talebini, daha geniş çevreci modelleriyle karşılamaya devam ediyor. Hibrit teknolojisinin öncü ve lider markası Toyota, HB versiyonunda da kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisine de yer vermiş.

Test aracımızın kaputunda yer alan kendi kendini şarj eden 122 HP güç üreten 1.8 litrelik hibrit motor 142 Nm motor torku üretirken; 53 kW/600V elektrik motoru ise, 0 d/dak’dan itibaren 163 Nm tork üretebiliyor. Tabiki bu ekonomik motorun da en önemli verisi inanılmaz ekonomik yakıt tüketimi oldu!

IMG_20201121_185420

Zira 3 günlük programımızda otomobile ilk bindiğimizdeki ortalama değeri 5.6 litrelerde iken biz aracı teslim ettiğimizdeki yakıt değeri şehir içinde 100 km’de ortalama 4.4 litre gibi mükemmel bir rakama ulaştırdığımızı da gururla ifade etmek isteriz!

Ancak otomobil Eco modda iken o kadar yavaş hızlanması atakları vardı ki inanın gözümüz korktu ama aracı Spor moda aldığımızda otomobilin içinden adeta bir Canavar asfalta çıktığına da şahit olduk  Gerek ani refleks hızlanması olsun gerekse de ekonomisi olsun Corolla HB bizi kendine hayran bıraktı.

IMG_20200907_102819

GÜVENLİK
Öncelikle Yeni Corolla HB Hybrid’in tüm versiyonlarında Toyota’nın en gelişmiş güvenlik donanımları benzersiz Toyota Safety Sense özellikleri ile standart olarak sunulmuş.

Yeni Corolla’daki, yeni aktif güvenlik paketi daha yüksek çözünürlüğe sahip kamera ve milimetrik dalga radarına sahip sistemden oluşturulmuş. Tehlikeyi tespit etme konusunda geliştirilen ve fonksiyonelliği artırılan Toyota Safety Sense sisteminde, tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici sistem (ACC), otomatik şerit ortalama özelliğini içeren Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojileri de bulunuyor.

IMG_20201120_150342-01

En yeni teknoloji ile üretilen Akıllı Şerit Takip sistemi şerit çizgisi belirgin olan yollarda, 50 km/saat veya üzeri hızlarda ilerlerken sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde, sürücüyü sesli, görsel ve direksiyonu şerit içine doğru iterek uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ile beraber kullanıldığında da direksiyon desteği sağlayarak aracın şeridi ortalamasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte Yeni Corolla’da donanıma bağlı olarak Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM) gibi teknolojiler de yer alıyor.

FİYAT
Ülkemizde satışta olan Corolla HB Hibrit’in başlangıç fiyatları 317 bin bandından başlayıp en dolu paketi olan 367 bin TL arasındadır. Ancak bu dalgalı dönemde fiyatlar da anında değişkenlik göstermektedir.

IMG_20201120_150256-01

YORUM FARKI
Bende lansmanından sonra merakla test etmeyi beklediğim bir otomobil olan Corolla HB Hibrit’i deneyimleme fırsatı buldum.

Gelelim görüşlerime; Öncelikle şunu içtenlikle ifade edebilirim ki yenilenen Corolla Hibrit HB’in dış tasarımı yazımızın başlığında da görüldüğü gibi gerçekten tasarımsal evrim geçirmiş! Bunu hiç abartmadan iletmekte de fayda var. Buna paralel olarak aracın kokpit kısmı da bu evrimsel değişimden nasibini alan bir diğer unsur.

Ben aracı genelde şehir içinde kullandım. Gerek konforu gerekse spor moddaki performansı ve vites geçişlerinin mükemmeliyeti sayesinde çok rahat bir test programı geçirdim.

Bununla birlikte otomobilin içinde genelde yumuşak ve kaliteli plastik malzemeler kullanılmış. Dokunduğunuzda sizi rahatsız etmeyecek malzemeler bunlar. Dolayısıyla yenilenen Corolla HB’in tasarımından konforuna, motorundan yol tutuşuna kadar oldukça keyifli test günlerimiz geçti.

IMG_20201120_145947-01

Ancak tek handikap diyeceğimiz durum malum son aylarda sürekli artış gösteren otomobil fiyatları! Her ne kadar firmalar kur dalgalanmalarını ve vergi zamlarını göz önünde bulundurarak fiyatları belirlese de onlara tavsiyem kullanıcının burada tek ezilen taraf olduğunu da unutmadan hareket etmeleri ve fiyat politikalarını buna göre şekillendirmeleridir.

Şehir içi özellikle trafikte test ettiğimiz bu eşsiz Hybrid motorun ortalama yakıt tüketimi sadece 4.4 olduğunu zaten yazının içinde sizlerle paylaşmıştık. Benzinli bir otomobilin bu kadar ekonomik olması hibrit olmadığında zaten düşünülemez. Ancak Toyota mühendisleri bunu başarmış!

Sizleri fazla sıkmadan yazıma son verirken yenilenen Corolla HB’i almayı düşünenlere tavsiyem önce test edin bana hak vereceksiniz 🙂

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde önce emniyet kemerinizi bağlayın ki sevdikleriniz üzümlesin!
Sağlıklı günler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Artı/Eksi
+ Tasarım, iç mekan, ekonomik motor,
Biz olumsuz bir yön göremedik.

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir