Yağlar Castrol’den Şampiyonluk VW’den!

By on 19 Eylül 2014

Motor sporları alanında gerçekleştirdiği hem global hem de ulusal düzeydeki sponsorluklar ve ortak mühendislikleriyle dikkat çeken Castrol, VW Motorsport ile yine şampiyonluk unvanına ortak oldu. 2014 Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında düzenlenen Avustralya Rallisi sonrası sezonun bitimine 3 yarış kala VW Motorsport, üreticiler klasmanında Dünya Ralli Şampiyonluğunu erkenden ilan etti. Geçtiğimiz yıl WRC tarihinde bir ilke imza atarak Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk senesinde şampiyonluk unvanını elde eden ilk üretici firma olmasıyla da ön plana çıkan VW Motorsport’un 315 HP gücündeki VW Polo R WRC araçlarının motor, vites kutusu ve diferansiyellerinde özel Castrol yağları kullanılıyor.

Volkswagen Motor Sporları Direktörü Jost Capito, “Böylesine etkileyici bir sezonun sonunda bu performans da işbirliği yaptığımız firmaların desteğiyle de gerçekleşen tüm çalışmaların tam bir mükâfatı oldu. Bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bizde ise her halka yanındaki kadar güçlüdür. Çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Volkswagen kendileriyle gurur duyuyor. Bu unvan, dünyanın dört bir yanındaki, olağanüstü destek gösteren, tüm Volkswagen çalışanları için kazanıldı” açıklamasını yaptı.

En zorlu şartlar altında bile performans gösteren, ileri teknolojiye sahip yağları üretmek için motor sporları arenasını kendine bir doğal ar-ge laboratuvarı olarak seçen Castrol, 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun bitimine 3 yarış kala VW Motorsport ile yine bir başka şampiyonluğa adını yazdırdı. Motor, vites kutusu, diferansiyeller için geliştirilen özel Castrol yağları kullanılan VW Polo R WRC ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan VW Motorsport, son düzenlenen Avustralya Rallisi’nde ilk 3 sırayı alarak Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) Üreticiler kategorisinde şampiyonluk unvanının sahibi oldu. Sezonun bitimine 3 yarış kala gelen şampiyonluk ise Dünya Ralli Şampiyonası kapsamında 25 yıldır ilk kez bu kadar erken ilan gelen bir zafer olması bakımında ayrıca ön plana çıkıyor. VW Motorsport, sırasıyla Fransa, İspanya ve İngiltere’de yapılacak olan sezonun kalan son üç rallisi öncesinde ise 348 puan gibi çok yüksek bir skor elde etmesiyle de dikkat çekerken, WRC tarihinde kırılması zor bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. Volkswagen Motor Sporları Direktörü Jost Capito, “Böylesine etkileyici bir sezonun sonunda bu performans da işbirliği yaptığımız firmaların desteğiyle de gerçekleşen tüm çalışmaların tam bir mükâfatı oldu. Bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bizde ise her halka yanındaki kadar güçlüdür. Çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Volkswagen kendileriyle gurur duyuyor. Bu unvan, dünyanın dört bir yanındaki, olağanüstü destek gösteren, tüm Volkswagen çalışanları için kazanıldı” açıklamasını yaptı.

Pilotlar Şampiyonluğu Son 3 Yarışta Belli Olacak!

 

Avustralya’da birinci gelen Sébastien Ogier/Julien Ingrassia ve ralliyi ikinci sırada tamamlayan ekip arkadaşları Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila  şampiyonadaki unvanlarını korudular.  Andreas Mikkelsen/Ola Fløene ise Polo R WRC otomobilinde yarışı üçüncü sırada tamamlayarak takım olarak mükemmel bir sonuç alınmasına katkıda bulundu. Üç Volkswagen takımı da aynı zamanda Pilotlar Şampiyonası’nda en üst sıralarda yer alıyor. Sezon sonunda kimin Dünya Şampiyonluğu unvanıyla taçlanacağı ise, kalan üç rallide, tamamen Ogier/Ingrassia ve Latvala/Anttila arasındaki mücadele ile belirlenecek.

Geçtiğimiz yılın şampiyonu ve Avustralya Rallisi’ni kazanan Sébastien Ogier ise, “Kesinlikle muhteşem. Ben takımım için yaratılmışım! Takım bu başarıyı öylesine hak ediyor ki! Bu duyguyu kelimelerle ifade etmesi güç. Dünya Şampiyonluğu unvanını podyumu ilk defa tamamen Volkswagen takımlarıyla doldurarak kazanmış olmamız inanılmaz bir başarı. Julien ve ben, bitiş çizgisine kadar ekip arkadaşlarımız Jari-Matti Latvala’ya karşı sahip olduğumuz küçük avantajımızı sonuna kadar kontrol etmeye çalıştık ve başardık.  Bence üst sıralarda hayranlarımızın hoşuna gidecek heyecan verici bir düello gerçekleştirdik. Andreas Mikkelsen ve Ola Fløene’in de gösterdikleri performansla takımın bu zaferini tamamlamaları olağanüstü oldu. Artık, Pilotlar unvanını sağlama almam için bir galibiyet yeterli olacak. Bunu Fransa’da başarmak ise muhteşem olacak” açıklamasını yaptı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir