XTLTM teknolojisine sahip motor yağları artık Türkiye’de…

By on 18 Mayıs 2012

Opet Fuchs Madeni Yağ A.Ş., XTLTM  teknolojisiyle binek ve ağır ticari araçlar için,  yüksek motor koruması, yakıt tasarrufu ve düşük yağ tüketimi sağlayan TITAN motor yağlarını pazara sundu.

Opet Fuchs Genel Müdürü Murat Seyhan, Alman Fuchs teknolojisiyle üretilen madeni yağların da katkısıyla pazar liderliğine doğru emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.  

Fuchs İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Alf Untersteller ise 2011 yılında 27,5 milyon Euro Ar-Ge yatırımı yaptıklarını açıkladı.

Daha fazla performans

OPET Madeni Yağ ile dünyanın en büyük bağımsız madeni yağ üreticisi Fuchs Petrolub AG, 2012 Ocak ayında otomotiv iş biriminde de birleştiklerini açıklamalarının ardından ilk ürünlerini pazara sundu. Fuchs’un XTLTM teknolojisine sahip olan ve Opet Fuchs tarafından üretilen TITAN motor yağları binek ve hafif ticari araçlarda, yüzde 1,7’ye kadar daha fazla yakıt ekonomisi sağlarken, yağ tüketimini yüzde 18’e varan oranda düşürüyor.

Opet Fuchs “Daha fazla performans, daha az yakıt tüketimi” sloganıyla satışa sunduğu yeni yağını; Fuchs İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Alf Untersteller, Opet Fuchs Genel Müdürü Murat Seyhan ve Fuchs Küresel Otomotiv Ürün ve ARGE Müdürü Matthias Spethmann’ın da katıldığı bir toplantıyla tanıttı.

TITAN GT1 ile sorunsuz çalışan motorlar

Binek ve hafif ticari araçların motorlarının sahip olduğu teknolojiye uygun olarak geliştirilen yeni XTL™ sayesinde, düşük sıcaklıklarda bile motorun sorunsuz çalışmasını sağlayan TITAN GT1, ilk çalışma anında kritik motor parçalarına yüzde 55’e kadar daha hızlı ulaşıyor. Motorun ilk çalışma süresini de yüzde 35’e varan oranda kısaltırken, yağ değişim aralığı boyunca yüzde 38’e kadar daha düşük viskozite artışı sağlıyor.

Murat Seyhan: Pazar liderliğine doğru emin adımlarla ilerliyoruz

Opet Fuchs Genel Müdürü Murat Seyhan, dünya devi Fuchs ile güç birliklerinin alanını genişlettikten kısa bir süre sonra ilk ürünlerini pazara sunmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“İki şirket arasındaki yeni işbirliğinin sektöre olumlu katkılarını görmeye başlıyoruz. Almanya’da geliştirip Türkiye pazarına sunduğumuz XTLTM teknolojisine sahip motor yağlarımızı, sahip olduğumuz geniş dağıtım ağı ve satış gücünü kullanarak piyasaya sunduk. Otomotiv sektörüne önemli bir yenilik getirmenin yanı sıra 5 yıl içerisinde ulaşmak istediğimiz liderlik hedefimizde de emin adımlarla ilerlemiş olduk…”

Türkiye’nin en deneyimli teknik kadrosuna sahip olduklarının altını çizen Seyhan, Opet Fuchs’un, Türkiye’de pazar payını düzenli olarak artıran tek madeni yağ şirketi ve endüstriyel yağlarda en hızlı büyüyen şirketi olduğunu söyledi. “Transmisyon yağlarında, metal işleme sıvıları ve korozyon önleyicilerde pazar lideriyiz. Türkiye’deki ilk onaylı AdBlue üretimini yapmaktan da gurur duyuyoruz” diye konuşan Seyhan, 5 yıl içerisinde motor yağlarında pazar liderliğini, genel pazarda ise ilk üçü hedeflediklerini söyledi.

Alf Untersteller: 2011 yılında ARGE’ye 27,5 milyon Euro yatırım yaptık.

Fuchs İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Alf Untersteller de toplantıda yaptığı konuşmada 80 yıllık geleneğiyle Fuchs Petrolub AG’nin otomotiv endüstrisinin her uygulamasında en büyük yardımcılarından biri olduğunu söyledi.  İleri teknoloji kullanımlarının başarıya ulaşmalarında kilit etkenlerinden biri olduğunu vurgulayan Untersteller, şu bilgileri verdi: “350 mühendisimiz ve bilim insanımız dünya genelinde araştırma geliştirme konusunda çalışıyor ve yeni ürünler yaratarak, sorun çözme konusunda müşterilerimize yardımcı oluyor. Grubumuz 2011 yılında ARGE’ye 27,5 milyon Euro yatırım yaptı. Yağlama teknolojilerinde dünya çapında bir uzman olarak yine 2011’de 1,7 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdik. Dünyadaki en büyük 10 madeni yağ üreticisinin arasında yer alıyoruz ve dünyadaki 590 bağımsız madeni yağ üreticisinin en büyüğüyüz. 2002 yılından bu yana her yıl en iyi 10 şirket arasına giriyoruz.

35 milyon ton büyüklüğündeki dünya madeni yağ pazarını değerlendiren Untersteller, Türkiye’yi de kapsayan Asya-Pasifik bölgesinin en yüksek büyüme hızına sahip olan bölgesel pazar olduğunu belirtti. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın olgunlaşmış pazarlar olduğunu belirterek, daha profesyonel ürün portföyüne ve özel ürünlere odaklandıklarını belirten Untersteller,  “Türkiye madeni yağ pazarının talebi ise 435 bin ton” dedi.

Matthias Spethmann: Hedefimiz, uzmanlık ve bilgiye değer veren bu müşterilere ulaşmak.

Fuchs Global Otomotiv Ürün ve ARGE Müdürü Matthias Spethmann de otomotiv yağları sektöründeki teknoloji liderliklerini Türkiye pazarındaki uzman bir ekiple birleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Son dönemdeki yeniliklerimizden biri de XTLTM teknolojisidir. XTLTM teknolojisi, modern Start-Stop modern motorlu araçlar için gereken olağanüstü soğuk çalışma özellikleriyle birleşerek yüksek yakıt tasarrufu sağlıyor. Odak noktamız yetkili servisler, ticari filolar, inşaat ve madencilik sektörü ile akaryakıt istasyonları olacak. Hedefimiz, uzmanlık ve bilgiye değer veren bu müşterilere ulaşmak. Fuchs otomotiv yağları; tüm dünya orijinal ekipman imalatçıları tarafından tercih ediliyor. Gelecekte, üretimden çıktığında Fuchs yağı kullanmadan satışa sunulan araç sayısı çok aza inecek.”

Fuchs’un otomobil veya ağır ticari araç üreticileriyle birlikte özel olarak geliştirdiği yağları; motor, dişli kutusu, aks, otomatik şanzıman ve yağlanması gereken diğer otomobil parçalarının yüksek performans sağlamasını garanti ediyor. Birçok kez tedarikçi ödülüne sahip olan Fuchs, kısa süre önce Daimler tarafından da ödüllendirildi. FUCHS; binlerce tedarikçi arasından en iyi 15 arasında yer aldığı için ödül kazandı.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir