Volvo XC90, 2016 North American Truck Of The Year Ödülünü Aldı

By on 14 Ocak 2016

Volvo XC90, güçlü rakiplerini geride bırakarak, prestijli “2016 North American Truck Of The Year” ödülünün sahibi oldu. Volvo XC90 bu ödülü ilk modeliyle daha önce 2003 yılında da kazanmıştı.  

North American Truck Of The Year Ödülü, Kuzey Amerika’da bağımsız otomotiv gazetecilerinden oluşan bir jüri tarafından verilen, sayılı ödül arasında yer alıyor. ABD ve Kanadalı 53 gazeteciden oluşan 2016 jürisi, yenilikçi teknolojiye, yüksek konfora, dinamik sürüş özelliklerine ve çarpıcı tasarıma sahip Volvo XC90’ı rakiplerinin arasından birinci seçti.

Volvo Cars ABD, Başkan ve CEO’su Lex Kerssemakers, “ Volvo XC90’ın bu prestijli ve saygın ödülü kazanmasından dolayı büyük heyecan duyduk” dedi ve ekledi “Daha fazlası olacak. Volvo Cars, 2019 yılı itibariyle tüm ürün portföyünü yenileyecek. Yeni Volvo XC90, o gün showroom’daki en eski otomobil olacak”

Yeni Volvo XC90

Modüler Yaklaşım

Volvo Cars’ın geniş ve orta ölçekteki ürünlerine yönelik ürün geliştirme yaklaşımının temelinde Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) yer alıyor. SPA’nın esnekliği ve modüler tasarımı, Volvo Cars’ın yeni otomobillerini elektrikli, hibrit ya da konvansiyonel motorlarla tasarlayabilmesini sağlıyor.  Şirket ayrıca, bu mimarinin daha ufak bir versiyonu olan, CMA (Kompakt Modüler Mimari) adını verdiği bir mimari daha geliştiriyor. CMA, gelecek 40 Serisi otomobilleri destekleyecek.

Twin Engine – Verimli Performans

Volvo XC90’da, sürücüler ve yolcular için hayatı kolaylaştıracak ve aynı zamanda daha keyifli hale getirecek bir seri yeni teknoloji yer alıyor. Volvo XC90, ikonik İsveç markasının tamamen yeni tasarım stratejisini yansıtıyor; ayrıca birinci sınıf plug-in-hybridT8 Twin Engine sayesinde 7 koltuklu otomobiller sınıfında liderliği üstleniyor. T8 Twin Engine, Premium SUV segmentinde benzersiz üstün performans ve yüksek verimlilik örneği sunuyor.

Bağlanabilirlik

Volvo XC90, kabin içinde ilham verici bir tasarım ortaya koyarak ve doğal materyaller kullanarak standartları yeniden belirliyor. XC90’ın tablet boyutundaki dokunmatik ekranı ön konsolun merkezinde yer alıyor ve Apple CarPlay üzerinden akıllı telefon bağlantısı sağlıyor. Ekran, aynı zamanda birçok uygulama ve servis sunuyor. Üst düzey Bowers & Wilkins müzik sistemi, kendi imzasını taşıyan “tweeter on top” (üstte yer alan tiz hoparlör) özelliğiyle Premium segmente yeni bir yaklaşım getiriyor.

Volvo – Güvenlik Standart

Volvo Cars, XC90 içerisinde dünya standartlarında bir güvenlik sistemini standart olarak sunuyor. Volvo’nun otomatik frenleme fonksiyonu “City Safety”, araçlar, yayalar ya da bisikletliler gibi pek çok farklı kaza senaryosunda -gece ve gündüz- koruma sağlıyor.

Volvo XC90, düşük hızlarda yarı-otonom sürüş sağlayan “Pilot Assist” fonksiyonuna sahip ilk Volvo otomobil. Bu fonksiyon, yeni Volvo S90’da da yer alacak ve 130 km/h hıza kadar kullanılabilecek. Volvo’nun güvenlik alanındaki liderliği, otonom sürüş özelliğine işlevsellik kazandırıyor ve İsveç markasının 2020 yılında içerisinde hiç kimsenin ölmeyeceği ya da ciddi olarak yaralanmayacağı otomobiller üretme vizyonunu destekliyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir