Volvo Cars’ın Gelmiş Geçmiş En Lüks Kabini: Volvo XC90!

By on 28 Mayıs 2014

Volvo Car Group (Volvo Cars), son yılların en çok beklenen otomobil lansmanlarından biri olan yeni Volvo XC90’ın ilk araç içi görüntülerini yayınladı.

İlhamını Volvo’nun doğum yerinden; son teknolojiyi kusursuz, güzel ve en iyi materyallerle hazırlanmış tasarımla birleştirme konusunda global bir üne sahip olan İsveç’ten alan yeni kabin, bir Volvo için tasarlanmış en lüks iç mekân olma özelliğine sahip.

Volvo Cars Tasarım Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “En çarpıcı özellik, tamamen yeni bir araç içi kontrol sisteminin kalbini oluşturan tablet benzeri dokunmatik kontrol konsolu,” diyor.

Bu sistem (tüm ayrıntıları daha sonraki bir tarihte açıklanacak) hiçbir buton içermiyor ve sürücülere araç kontrolü ve bir dizi internet tabanlı ürün ile hizmete erişmek için tamamen yeni bir yol sunuyor. Aynı zamanda modern, geniş ve derli toplu bir kabin oluşturulmasına da yardım ediyor.

Volvo XC90_2Yeni XC90’ın kabini; yumuşak deri ve ahşap gibi materyalleri, ünlü İsveçli cam üreticisi Orrefors yapımı kristal vites kolu ve start/stop butonu ile ses kontrolü için elmas kesim kontroller gibi el yapımı detaylarla bir araya getiriyor.

Volvo Cars İç Tasarım Direktörü Robin Page, “Bu detaylar kabinin mücevherleri olmak üzere tasarlandılar. Katıksız fonksiyonellik yerine işin içine biraz da ayrıcalıklı eğlence faktörü katıyorlar,” diyor.

Yeni XC90, şirketin Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’ni (SPA) kullanan ilk Volvo. SPA, çok daha geniş bir yelpazede tasarım olasılığı yaratıyor, sürülebilirliği geliştiriyor ve bir yandan kabin içi alanı genişletirken, bir yandan da en yeni güvenlik özelliklerinin ve bağlantılı araç içi teknolojilerinin dahil edilmesini mümkün kılıyor.

Volvo Cars Ar-Ge Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter Mertens, “Yeni kabin mimarimiz sade ve düzenli, bununla birlikte hâlâ lüks SUV müşterilerinin beklediği sofistike güven ve formaliteyi yansıtıyor,” diyor.

Volvo XC90_4Yeni koltuklar

Volvo Cars zaten sektördeki en rahat koltukları üretmesiyle ünlü. Yeni XC90, yenilikçi bir şekilde tasarlanmış koltuklar sunarak bu ünü pekiştiriyor ki, bu koltuklar aynı zamanda hem ikinci hem de üçüncü koltuk sırasındaki yolcular için araç içi alanı sağlayarak yeni XC90’ın gerçek bir yedi koltuklu olmasına katkıda bulunuyor.

Page, “Tıpkı klasik İskandinav sandalyeleri gibi bizim yeni koltuklarımız da konforlu olmak için bir sürü kalın dolguya ihtiyacı olmadığını kanıtlıyor. Koltukların geniş merkezi bölümü insan omurgasını andıran ergonomik bir şekle sahip. Çok sayıda ayar olanağı, her kullanıcının ideal bir oturma pozisyonu yaratmasını mümkün kılıyor,” diyor.

Standart Comfort koltuklar; ayarlanabilir yan destekler, koltuk minderi uzantısı, çok yönlü bel desteği ve dikey ayarlanabilir koltuk başlıklarını da içeren sezgisel, akıcı bir işleyişe sahip. Belirlenen üç ayar bellekte saklanabiliyor. Havalandırma ve masaj fonksiyonları ise opsiyonel.

Tamamen yeni, opsiyonel Contour koltuk, omuzlardan uyluklara kadar tüm vücuda mükemmel yan destek sağlamak üzere tasarlandı.

Birbirinden ayrı ikinci sıra koltuklar ve üçüncü sırada daha fazla alan İkinci sıra, yaslanma ayarına sahip birbirinden bağımsız üç koltuk içeriyor. Kaydırma işlevi üçüncü sıradaki yolculara daha fazla bacak alanı sağlamak ya da üçüncü sıradaki koltuklar düz katlandığı takdirde bagaj alanını artırmak için kullanılabiliyor. Orta koltuğa entegre çocuk yükseltici minder ise opsiyonel.

Boyları 170 cm’ye kadar olan yolcular için sınıfında lider konfor vaat eden üçüncü sıradaki koltuklar, yolculara cömert bir tiyatro koltuğu tarzı ön görüş alanı sağlamak için hafifçe ortalanmış. İkinci sıra koltukların altında ayaklar için ilave alan sağlanması ekstra konfor ve bacak mesafesi yaratıyor. Üçüncü sıradan kolay giriş ve çıkış ve kullanım kolaylığı sağlamaya gösterilen özel dikkat, bunu segmentteki en iyi üçüncü koltuk sırası yapıyor.

Yedi koltuğun hepsi ön gergili üç noktalı emniyet kemerleri içeriyor ve tüm koltuk sıraları bir yan darbe ya da yuvarlanma durumunda devreye giren gelişmiş hava perdesiyle kaplı.

Yeni Volvo XC90, sürücü ve tüm yolcular için bir dizi depolama seçeneği içeriyor. İkinci ve üçüncü sıradaki tüm koltuklar ayrı ayrı katlanabiliyor ki, bu da olağanüstü bir yükleme esnekliği sağlıyor. Üçüncü sıra koltuklar da elektrikli olarak ayarlanabiliyor.

Volvo XC90_3Dört bölge kontrollü klima sistemi

Keyifli ve taze bir kabin içi iklimi rahat sürüşün önemli bir parçası. Yeni Volvo XC90, ön ve ikinci sıradaki yolcular için bağımsız ayarlara sahip dört bölge kontrollü klima sistemi ile donatıldı. Üçüncü sıra için ayrı bir havalandırma ünitesi pazara bağlı olarak standart ya da opsiyonel olarak sunulacak.

Pazardaki en verimli sistemlerden biri olan Volvo Cars CleanZone hava arıtma sistemi, dışarıdan gelen havadaki küçük, zararlı partiküllerin ve polenlerin daha etkili bir şekilde yakalanması için yeni bir filtre eklenerek daha da geliştirildi.

Son yılların en çok beklenen modellerinden biri olan Volvo XC90’ın lansmanı başladı. Volvo Car Group (Volvo Cars) Ağustos ayı için aracı içeriden dışarıya kapsamlı bir şekilde tanıtacak bir lansman programı tasarladı. Program, XC90’ın çok sayıda yeni iç özelliğinin tanıtımıyla başlayıp, tam dış tanıtım ile sonuçlanacak.

Orijinal XC90, 2002 yılında ortaya çıktı ve hacim, çok yönlülük, güvenlik kombinasyonu ile SUV segmentinde devrim yarattı. Daha sonra da global bir satış fenomeni haline geldi. Önümüzdeki haftalar içinde netlik kazandırılacağı üzere, tamamen yeni XC90 da kendi pazar segmentinde dönüşümsel bir araç olacak.

Volvo Cars, yakında göreceklerimizin ufak bir bölümü olarak; bugün, aracın kabinine ilk bakışı sağlıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir