Volvo Cars’da Öncelik İnsan

By on 11 Ocak 2017

İsveç’in Göteborg şehrinde yaşayan Hain ailesinin üyeleri, gerçek trafikte, gerçek otomobiller kullanılarak, gerçek hayatın içinde düzenlenen bir otonom sürüş araştırma programında yer alan ilk kişiler oldular.

Volvo Car Group Başkan ve CEO’su Hakan Samuelsson, konu hakkında şöyle söylüyor, “Biz Volvo’da işleri her zaman farklı şekilde yaparız”, “Ana odak alanımız her zaman insan ve insanların hayatını kolaylaştırmak olmuştur. Teknoloji, yolculuğu daha güvenli, sürdürülebilir ve daha rahat bir hale getirerek müşteri deneyimini artırmalıdır”

Volvo Cars, pek çok otomobil üreticisi firmanın tam otonom sürüşe sahip otomobiller üretmek için acele ettiğini ve bu arada en önemli konuyu unuttuklarını düşünüyor: Onları kullanacak olan insan faktörünü. Volvo’nun eşsiz bakış açısını işte bu oluşturuyor: Teknolojiyi başka şekilde değil, sürücünün rolüne göre geliştirmek.

Volvo Car Group Ar-Ge’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Henrik Green, “Drive Me araştırma projesinin amacı, insanların hayatlarını daha da iyileştirmek ve toplum üzerinde iyi bir etki sağlamak. Biz, Ar-Ge süreçlerine sadece teknik konular olarak değil bütünsel bir bakış açısıyla bakıyoruz. Başka hiç kimse insan odaklı bir yaklaşımla otonom sürüş çalışması gerçekleştirmiyor” diyor.

Drive Me projesi, halktan, özel sektörden ve akademik dünyadan çeşitli katılımcıların dahil olduğu ortaklaşa yürütülen bir araştırma programı. Büyük olasılıkla gerçek hayatın içinde düzenlenmiş olan en gelişmiş ve en iddialı otonom sürüş projesi. Proje kapsamında, 2017 yılında, İsveç’in Göteborg kentinde, yani Volvo Cars’ın evinde, yollarda, gerçek trafikte ve gerçek insanlar tarafından kullanılan 100’e yakın otonom sürüşlü otomobil yer alacak. Proje yakın gelecekte dünyada başka şehirlerde de gerçekleştirilecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir