Volvo Cars Yeni Küresel Üretim Stratejisini Açıkladı

By on 03 Kasım 2016

Volvo Cars, hali hazırda Avrupa ve Asya olmak üzere iki farklı kıtada üretim yapıyor. Markanın yeni üretim stratejisiyle birlikte Çin’deki üretim kapasitesini genişletmesi küresel çapta büyüme stratejisinin önemli bir ayağını oluşturuyor.

Volvo Cars halen Avrupa’da İsveç ve Belçika olmak üzere iki farklı fabrikada üretim yapıyor. İsveç’teki Göteborg fabrikası ölçeklendirilebilir ürün mimarisi SPA platformu ile 90 ve 60 Serisi modellerini üretmeye devam ederken Belçika’daki Ghent fabrikası ise kompakt modüler mimarisi CMA ile yeni 40 Serisi modellerini üretecek.  Aynı zamanda ABD’nin Güney Carolina eyaletinde yerel pazar ve ihracat pazarı için SPA platformuyla otomobiller üretecek olan yeni bir fabrikanın inşası da devam ediyor.

Volvo Cars, SPA’yı temel alan S90 Serisi otomobillerini Çin’in kuzeyinde bulunan Daqing fabrikasında üretecek. İsveçli üretici ayrıca, orta ölçekli SPA platformu üzerine yükselen güncel ve gelecekteki 60 Serisi otomobillerini Çin’in batısında bulunan Chengdu fabrikasında üretecek. Yine yeni üretim stratejisinin bir parçası olarak CMA üzerine yükselen 40 Serisi otomobiller ise Şanghay’ın 350 km kadar güneyinde bulunan Luqiao fabrikasında üretilecek.
Volvo S90 Excellence exterior front 3/4

Çin’deki üretim kapasitesinin genişletilmesini değerlendiren Başkan ve CEO Håkan Samuelsson: “Volvo, üç farklı fabrika ve her bir fabrikada bir adet ürün serisi üreterek gelecekteki büyüme kapasitesini karşılayacak son derece verimli bir üretim planlaması tesis etmiş oluyor. Küresel üretim stratejimiz içerisinde çok önemli bir rol oynayan ve ihracat pazarlarına dünya standartlarında otomobiller sunacak olan Çin’deki ve Amerika’daki fabrikalarımız 2020 yılına kadar yılda 800.000 adet üretme hedefimize çok önemli katkılar sağlayacak.” dedi.

Yeni Volvo S90 Kasım ayında üretime girerken, S90 Excellence ise önümüzdeki yıl üretim programına dahil olacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir