Volvo Cars ve Apple Global Bir İşbirliğine İmza Atıyor!

By on 03 Mart 2014

Volvo Car Group (Volvo Cars) ve Apple Inc. (Apple), Apple’ın yaygın bir şekilde kullanılan ve geniş kitlelerce beğenilen işletim sistemini sürücülere sunmak için güçlerini birleştiriyor. Bu işbirliği sayesinde dünyanın en yenilikçi otomobil şirketlerinden birisi ile dünyanın en tanınmış teknoloji şirketi bir araya geliyor.

Söz konusu işbirliği, araç içi deneyimini yeniden tanımlayacak özellikler vaat ediyor. Apple CarPlay olarak adlandırılan yeni hizmet, Volvo Cars’ın orta konsoldaki büyük dokunmatik ekranlı göstergesiyle; iPad, iPhone ve iPod kullanıcılarının yakından tanıdığı bütün özellik ve hizmetleri doğrudan araç içindekilere sunacak.

Volvo Cars; Apple’ın sunduğu tüm kolaylık ve yetkinlikleri, özel olarak tasarlanmış bir arayüze bağlayarak geliştiriyor. Bu arayüz, sürücünün sesli kontrol ve direksiyon simidi üzerindeki kontrol fonksiyonlarıyla Apple özelliklerine ve hizmetlerine ulaşmasına imkân tanırken, bütün etkileşimin her zaman güvenli ve kullanımı kolay olmasını sağlıyor.

Apple’ın işletim sistemiyle Volvo Cars’ın yeni tasarlanmış araç içi yazılım ve arayüzü arasındaki etkileşim, aracın iç mekânının görünümünü ve yarattığı hissi dönüştürmeyi amaçlıyor. Yeni Volvo otomobillerin iç tasarımı, sadelik ve işlevselliğiyle (Volvo Cars ve Apple’ı bir araya getiren bu iki özellikle) kendini gösterecek.

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Apple’ın sezgisel kullanıcı arayüzü, Volvo’nun İskandinav tasarımı yaklaşımına ve bizim akıcı işlevsellik anlayışımıza mükemmel uyum sağlıyor…”

Apple CarPlay hizmetinin sunulacağı ilk araç, baştan aşağı yenilenen XC90 SUV olacak. Son yılların merakla beklenen araçlarından biri olan XC90, 2014’ün sonlarına doğru piyasaya sürülecek. XC90, SUV’ları yeniden tanımlayan ve Volvo Cars’ın en çok satan modeli olan orijinal XC90 modelinin yerini alacak.

Apple CarPlay ile kullanıcılar, telefon, mesaj, müzik ve navigasyon gibi iPhone’larındaki temel uygulamaları hemen tanıyacak. Başlangıçta sunulacak özellikler arasında herkesçe sevilen, internet üzerinden bir müzik yayını hizmeti olan Spotify gibi uygulamalar da yer alıyor.

Volvo Cars’ın dikey ekranı, kullanıcılara, Volvo Cars ve Apple içeriğini bir arada ve eş zamanlı bulma olanağı tanırken, araca özel bir ekranla iPhone ekranı arasında gidip gelme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Apple CarPlay, Volvo Cars’ın yeni kullanıcı arayüzüne sorunsuz bir şekilde entegre oluyor. Görsel açıdan, araçtaki sistemin bir parçası olarak Apple uygulamalarına ait tanıdık ikonları görüntülüyor.

Håkan Samuelsson: “iPhone kullanıcıları yeni Volvo modellerinde kendilerini tamamıyla evlerinde hissedecek. Araçtaki büyük, dikey dokunmatik ekranla, tamamıyla bütünleşik bir kullanıcı deneyimi sunuyor ve araç içi mobil cihaz deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyoruz. Bunun yanısıra Apple, Siri gibi ileri düzey bir sesli kontrol sisteminin sürücüye sunduğu güvenlik faydaları nedeniyle de Volvo ile mükemmel bir ikili oluşturuyor,” diyor.

Sorunsuz bağlantı

Apple CarPlay, cihazın, araca bir Lightining kablosuyla bağlanmasını sağlıyor (yakın gelecekte Wi-Fi olanağı da sunulacak). Dokunmatik ekrandan gelen kullanıcı girdileri H.264 kesintisiz video aktarım bağlantısı ile gönderiyor. Apple CarPlay, yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’ne (SPA) göre, her şeyiyle yenilenen ve 2014’ün sonlarına doğru piyasaya sürülecek Volvo XC90 modeliyle başlamak üzere, piyasaya yeni çıkacak tüm Volvo modellerinde sunulacak.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir