Volvo Cars, Çok Yönlü Aile Station Modeli, Yeni V60’ı Sunar

By on 22 Şubat 2018

Premium otomobil üreticisi Volvo Cars, bugün beş kapılı, orta boy premium station modeli V60’ı tanıttı. Yeni V60, İsveçli markanın hem iyi görünüme sahip, hem de gündelik hayata uygun pratik otomobiller ürettiğini bir kez daha vurguluyor.

Volvo Cars Başkan ve CEO’su Hakan Samuelsson, “Station aile otomobili sürücüsü, bizim işimizde nesillerdir önemli bir profil olmuştur. Şimdi yeni V60, bu geleneği onurlandırıyor ve onu daha da ileriye götürüyor” dedi.

Yeni V60, ödüllü yeni XC60 ve sınıfının en üst seviyesi 90 Serisinde yer alan diğer dört otomobille birlikte Volvo Cars’ın Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) üzerinde üretiliyor. SPA, şirketin geçtiğimiz yıllarda rekorlar kıran küresel satış performansının arkasında yatan birleştirici güç olarak biliniyor.
SPA tabanlı Volvo V60, lüks bir iç tasarım, artırılmış iç hacim, ileri bağlantı özellikleri ve Volvo Cars’ın en son sürücü destekleme ve güvenlik teknolojileriyle birlikte orta boy premium station sınıfına yeni bir standart getiriyor.
Volvo Cars, Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Robin Page, “V60, Volvo markasının tam orta noktasında yer alıyor. Güzel bir orantıya ve duruşa sahip bu zarif otomobil aynı zamanda pratiklik ve çok yönlülük sunuyor” dedi.

New Volvo V60 exterior

New Volvo V60 exterior

Volvo Cars’ın otomotiv endüstrisinde bir ilk olarak, 2019 yılından itibaren tüm otomobillerini elektrikli hale getireceğini açıklamasına uygun olacak şekilde, V60’da iki adet elektrikli hibrit motor opsiyonu bulunuyor: Yeni T6 Twin Engine AWD Benzinli elektrikli hibrit motor 340 hp güç üretirken, T8 Twin Engine AWD Benzinli elektrikli hibrit motor 390 hp güç üretiyor

Hibrit olmayan diğer motor seçenekleri arasında benzinli T5 ve T6 motorlar, dizel tercih edenler için ise D3 ve D4 motor seçenekleri yer alıyor.

Yeni V60, standart olarak gelen bir dizi güvenlik özelliği sayesinde Volvo Cars’ın güvenlikte endüstri lideri olma pozisyonunu daha da sağlamlaştırıyor. 90 Serisi ve XC60’da yer alan ileri sürücü destek sistemleriyle birlikte V60 yollardaki en güvenli otomobillerden biri haline geliyor.

Otomatik frenleme teknolojisi kullanan City Safety, olası çarpışmalardan kaçınmak için algılama sistemleri kullanıyor ve sürücüye fren desteği sağlıyor. Sistem, ayrıca yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları algılayan pazardaki tek sistem olarak tanınıyor. City Safety, dünyada bir ilk olarak karşıdan gelen çarpışmalardan kaçınmak için de otomatik frenleme özelliği sağlıyor.

Sürücüye, iyi işaretlenmiş yollarda 130km/h hıza kadar direksiyon, ivmelenme ve frenleme desteği sağlayan Pilot Assist System’in köşelerde dönüş performansı geliştirildi. V60’da ayrıca Yoldan Çıkmayı Önleme, Karşı Şeritten Gelen Araçla Çarpışmadan Kaçınma ve diğer direksiyon destekleme sistemleri de yer alıyor. Opsiyonel olarak sunulan otomatik frenleme özelliğine sahip Kavşak Trafik Uyarısı ise otomobilin içinde ve dışarıda yer alan yayalar için güvenliği daha da artırıyor.

Volvo Cars’ın bilgi ve eğlence sistemi Sensus, Apple CarPlay, Android ve 4G ile tam uyumlu ve sürücünün her zaman internet üzerinden bağlı olmasını sağlıyor. Sistem, otomobilin diğer fonksiyonları, navigasyon özelliği, bağlantı servisleri ve diğer eğlence uygulamalarıyla birlikte tablet benzeri dokunmatik bir ekran üzerinden kontrol ediliyor

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir